
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/9613/17 Головуючий у 1-й інстанції - Рахманкулова І.П.,
Суддя-доповідач - Земляна Г.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Ісаєнко Ю.А., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Данилюк Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області
на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 листопада 2017 року (прийнятої у скороченому провадженні)
у справі №750/9613/17
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області
про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2017 ОСОБА_3, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області, в якому просив зобов'язати відповідача поновити з 24.03.2017 виплату позивачу підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в раніше встановленому розмірі в сумі 844,36 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 10.05.2017 у справі №750/3653/17 йому припинено виплату підвищення до пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 листопада 2017 року позов ОСОБА_3 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії в раніше встановленому розмірі в сумі 844,36 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 01 квітня 2017 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року було відкрито апеляційну провадження у справі та призначено її до розгляду на 19 грудня 2017 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року було відкладено розгляд справи на 23 січня 2018 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи позивача.
На адресу Київського апеляційного адміністративного суду 17 січня 2018 року на виконання вимог ухвали було надіслано витребовувана копія пенсійної справи ОСОБА_3
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції не звернув увагу на той факт, що постанова Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» лише встановлювала відсотковий коефіцієнт, на який може бути підвищено раніше призначена пенсія, у випадку якщо вона не перевищує розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виходячи з грошового забезпечення встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року. Також судом не надано оцінки розрахунку максимального значення, до якого можливо збільшувати основний розмір пенсії позивача, враховуючи грошове забезпечення станом на 01.04.2012, а саме те, що грошове забезпечення не могло перевищувати суми 3708,40 грн.
Позивачем було подано відзив (заперечення) на апеляційну скаргу в якому зазначено, що апеляційна скарга є безпідставною та необґрунтованою та просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання не з'явилися та про причини неявки суду не повідомили. За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Частиною 4 статті 229 КАС України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 315, статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального права або порушено норми процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення.
Згідно матеріалів пенсійної справи пенсія за вислугу років позивачу була призначена у грудні 2010 року у розмірі 3598,04 грн.
В подальшому ОСОБА_3 було здійснено перерахунок пенсії, так відповідно до матеріалів пенсійної справи з 01 січня 2013 року до пенсії позивача було включено підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 844,36 грн., у зв'язку з чим розмір пенсії ОСОБА_3 склав 4602,40 грн.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 10.05.2017 у справі №750/3653/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2017, позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівські області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_3 починаючи з 01.04.2017 року, виходячи з 80 % його грошового забезпечення з якого сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 06.03.2017 №179/1/2325.
Після проведення перерахунку пенсії, здійсненого пенсійним фондом на виконання постанови суду у справі №750/3653/17 сума пенсії ОСОБА_3 склала 5233,14 грн.
На виконання рішення суду у справі №750/3653/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3
Однак вважаючи, що сума пенсії після перерахунку виплачена йому в значно меншому розмірі, ніж передбачено законодавством ОСОБА_3 31.07.2017 звернувся до відповідача із заявою про включення в перерахунок пенсії згідно рішення судувиплачуваного раніше підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 (а.с.18-19)
Листом №1356/03/Б-12 від 11.08.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило позивачу у задоволенні заяви щодо виплати підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, у зв'язку з тим, що грошове забезпечення позивача, обчислене на виконання постанови суду, складає 6541,42 грн. та є більшим грошового забезпечення станом на 01.04.2012 (а.с.20-21).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав з даною позовною заявою.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем необґрунтовано після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №750/3653/17 припинено виплату підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012.
Однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.
Проаналізувавши зміст постанови Кабінету Міністрів України № 355, колегія суддів приходить до висновку, що зазначеною постановою Кабінету Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 17 березня та 21 квітня 2015 року (№№ 21-641а14, 21-145а15 відповідно).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції до здійснення перерахунку разом з підвищенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України№355 пенсія позивача становила 3708,40грн., оскільки грошове забезпечення за відповідною посадою станом на час здійснення підвищення до пенсії не перевищувало розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року
Тоді як після здійснення перерахунку розмір пенсії позивача без підвищення встановленого постанови Кабінету Міністрів України№355 склав 5233,13 грн.
Тобто підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» може виплачуватись лише в тому випадку, коли грошове забезпечення особи за аналогічної посадою станом на 01.04.2012 більше ніж станом на 01.01.2008.
Крім того є обґрунтованим посилання апелянта, що для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням підвищення до пенсії відповідно до постанови №355 Кабінету Міністрів України, необхідно врахувати грошове забезпечення позивача станом на 01.04.2012 та відповідно граничний розмір пенсії.
Враховуючи встановлені обставини колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем було обґрунтовано здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 на виконання постанови суду у справі №750/3653/17 без здійснення підвищення до пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 355, оскільки на момент призначення і виплати позивачу пенсії у 2012 році розмір пенсії був менший ніж це встановлено постановою.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання ОСОБА_3 на ту обставину, що перерахунок пенсії призвів до виплати пенсії позивачу в меншому розмірі, оскільки згідно наданої пенсійної справи вбачається, що до здійснення перерахунку разом з підвищенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України№355 пенсія позивача становила 4602,40 грн., тоді як після здійснення перерахунку її розмір склав 5233,13 грн. без підвищення встановленого постанови Кабінету Міністрів України№355.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції судове рішення ухвалено при неповному з'ясуванні обставин справи та з помилковим застосуванням норм матеріального права, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог, а тому постанова суду першої інстанції має бути скасована з постановленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 242, 246, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області - задовольнити.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 листопада 2017 року - скасувати.
Прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України протягом тридцяти днів із дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду у порядку ст.329-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В. Земляна
Судді: Ю.А. Ісаєнко
Є.О. Сорочко
Повний текст постанови виготовлено 24 січня 2018 року.