
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/1477/17 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
секретаря: Андрієнко Н.А.,
за участю:
представника відповідача: Соколова Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська зернова компанія» «Грейнкор» до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, за апеляційною скаргою Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року, -
У с т а н о в и в:
ТОВ «Українська зернова компанія» «Грейнкор» звернулося у суд із позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, у якому просило: скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 13.10.2016 року №0016121201 форми «Н» про нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних на 15 та менше календарних днів на суму 73060,57 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що податкові накладні та розрахунки коригування були надіслані ним для реєстрації у строки, встановлені чинним законодавством та вважаються зареєстрованими, а відповідач всупереч вимогам податкового законодавства прийняв оскаржуване податкове повідомлення - рішення.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 13.10.2016 року №0016121201 в частині застосування до ТОВ «Українська зернова компанія» «Грейнкор» штрафу в сумі 72104 грн. 99 коп.
Рішення суду умотивовано тим, що позивачем було виконано вимоги Податкового кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, у частині надіслання контролюючому органу у межах 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, податкових накладних від 25.07.2016 №34 на суму ПДВ 702 169,52 грн. та від 08.08.2016 №42 на суму ПДВ 18 880,44 грн. до ЄРПН, тобто у визначений законодавством строк. Разом з тим, позивачем не надано суду доказів того, що ним у визначений законодавством строк було направлено до ЄРПН податкову накладну від 30.08.2016 №69 на суму ПДВ 9555,80 грн.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апелянт зазначає, що висновок судом першої інстанції зроблений без врахування всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення даної справи, та вимог Порядку №1246, а саме судом не взято до увагу дати та час, які зазначені у квитанціях про прийняття податкових накладних.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що у вересні 2016 року посадовою особою Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на підставі п. 201.10 ст. 201, ст. 76 Податкового кодексу України проведено перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за липень, серпень 2016 року ТОВ «Українська зернова компанія «Грейнкор».
За результатами проведеної перевірки складено акт №1287/10-02-12-01/38392926 від 27.09.2016, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН за липень, серпень 2016 року на загальну суму 730605,76 грн., а саме: податкова накладна від 25.07.2016 № 34 на суму ПДВ 702 169,52 грн. зареєстрована в ЄРПН 10.08.2016; податкова накладна від 08.08.2016 № 42 на суму ПДВ 18 880,44 грн. зареєстрована в ЄРПН 25.08.2016; податкова накладна від 30.08.2016 №69 на суму ПДВ 9555,80 грн. зареєстрована в ЄРПН 16.09.2016.
На підставі висновків акту перевірки Рокитнянським відділенням Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 13.10.2016 №0016121201, згідно з яким за затримку реєстрації граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів за серпень 2016 рік на суму ПДВ 730605,76 грн. до позивача застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 73 060,57 грн.
За наслідками адміністративного оскарження скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін.
Уважаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Згідно з п. 7 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС (п. 8 Порядку №1246).
Пунктом 10 Порядку №1246 визначено, що датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Відповідно до п. 11 Порядку №1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.
Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
При цьому, пунктом 2 Порядку №1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Матеріалами справи підтверджується, що 09 серпня 2016 року о 23 год. 00 хв. ТОВ «Українська зернова компанія «Грейнкор» направило до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 25.07.2016 №34 на суму ПДВ 702 169,52 грн., що підтверджується повідомленням про отримання звітності ДФС від 09.08.2016 (а.с.48). Однак, квитанція про прийняття або неприйняття вказаної податкової накладної від 25.07.2016 №34 в день її відправлення на адресу підприємства не надійшла.
Окрім того, матеріалами справи також підтверджується, що 23 серпня 2016 року о 21 год. 12 хв. ТОВ «Українська зернова компанія «Грейнкор» направило до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 08.08.2016 № 42 на суму ПДВ 18 880,44 грн. (а.с.21). Однак, квитанція про прийняття або неприйняття вказаної податкової накладної від 08.08.2016 № 42 в день її відправлення на адресу підприємства не надійшла.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивачем було виконано вимоги Податкового кодексу України та Порядку №1246 у частині надіслання контролюючому органу у межах 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, податкових накладних від 25.07.2016 №34 на суму ПДВ 702 169,52 грн. та від 08.08.2016 №42 на суму ПДВ 18 880,44 грн. до ЄРПН, тобто у визначений законодавством строк.
Разом із тим, як вірно зазначено судом першої інстанції та не спростовується позивачем, останнім не надано суду доказів того, що ним у визначений законодавством строк було направлено до ЄРПН податкову накладну від 30.08.2016 №69 на суму ПДВ 9555,80 грн.
Отже, оскільки матеріалами справи частково підтверджується правомірність викладеного в акті перевірки висновку контролюючого органу щодо несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 30.08.2016 №69 на суму ПДВ 9555,80 грн., колегія суддів дійшла до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 13.10.2016 №0016121201 є протиправним та підлягає скасуванню в частині застосування до позивача штрафу в сумі 72 104,99 грн.
Покликання відповідача в апеляційній скарзі на п. 10 Порядку №1246 та додані до апеляційної скарги квитанції про реєстрацію податкових накладних № 34, 42 судова колегія не приймає до уваги, позаяк такі спростовуються матеріалами справи та суперечать вимогам п. 11 Порядку №1246.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 34, 243, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Я.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддя О.Є. Пилипенко
(Повний текст постанови складений 23 січня 2018 року.)