Постанова № 71765196, 23.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
805/1176/17-а
Номер документу
71765196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року справа №805/1176/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Василенко Л.А., Компанієць І.Д., при секретарі судового засідання - Святодух О.Б., за участю представника відповідача - Задоєнко О.В. (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 805/1176/17-а (головуючий І інстанції Аляб'єв І.Г.), складену в повному обсязі 20 жовтня 2017 року в м. Слов'янськ Донецької області за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив: зобов'язати ГУ НП в Донецькій області здійснити нарахування ОСОБА_2 премії за вересень 2016 року в рівнозначній сумі премії, отриманої в місяці, що передує звільненню, тобто 3 754,49 грн.; стягнути нараховану премію за вересень 2016 року на ОСОБА_2 з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів; здійснити перерахунок вихідної допомоги при звільненні з урахуванням суми нарахованої премії за вересень 2016 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що з 07 листопада 2015 року по 29 вересня 2016 року він проходив службу в Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області. 29 вересня 2016 року ОСОБА_2 звільнено за власним бажанням із служби в поліції та 30 вересня 2016 року він отримав заробітну плату за відпрацьований місяць. Виходячи з розміру фактично отриманої заробітної плати за вересень 2016 року позивач дійшов висновку, що йому сплачено меншу суму ніж він мав отримати.

За усним зверненням до бухгалтерії з питанням щодо розміру фактично отриманої заробітної плати за вересень 2016 року, позивач отримав підтвердження, що його було позбавлено щомісячної премії за вересень 2016 року у розмірі 100 відсотків.

У відповіді на заяву ОСОБА_2 повідомлено, що керівництвом Мар'їнського ВП ГУ НП в Донецькій області не розглядалось питання щодо встановлення позивачу премії за вересень 2016 року, а також надано довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період з 07 листопада 2015 року по 29 вересня 2016 року, у якій вказано, що премія за вересень 2016 року ОСОБА_2 взагалі не нарахована.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 805/1176/17-а позов було задоволено частково, внаслідок чого: зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області вирішити питання про преміювання ОСОБА_2 за вересень 2016 року з урахуванням пунктів 3 та 4 Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, затвердженого наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22 грудня 2015 року № 142; у задоволенні решти вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні в режимі відеоконференції підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як вбачається з копії паспорта громадянина України, серії НОМЕР_1, виданого Мар'їнським РВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року (арк.справи 7).

Відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Донецькій області від 07 листопада 2015 року № 59 о/с ОСОБА_2 призначено поліцейським Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області (арк.справи 25).

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 28 вересня 2016 року № 326 о/с відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) старшого сержанта поліції ОСОБА_2, поліцейського Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції з 29 вересня 2016 року. Вислуга років на 29.09.2016 в календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги складає - 22 роки 08 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 01 місяць 05 днів (арк.справи 26).

Відповідно до довідки управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 04 жовтня 2016 року № 2884/12/03-2016, виданої старшому сержантові поліції ОСОБА_2 про те, що він дійсно в період з 11 липня 2014 року по 06 листопада 2015 року та з 07 листопада 2015 року по 29 вересня 2016 року брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (арк.справи 8).

У довідці від 11 листопада 2016 року № 634 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» міститься інформація щодо додаткових видів грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по 29 вересня 2016 року, а саме позивачу було нараховано: за листопад 2015 року - 272,16 грн., за грудень 2015 року - 670,20 грн., січень 2016 року - 0,00 грн., за лютий 2016 року - 2106,27 грн., за березень 2016 року - 2106,27 грн., за квітень 2016 року - 1969,25 грн., за травень 2016 року - 1969,25 грн., за червень 2016 року - 1969,25 грн., за липень 2016 року - 1969,25 грн., за серпень 2016 року - 3754,49 грн., за вересень 2016 року - 0,00 грн. (арк.справи 9).

Згідно з довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 07 березня 2017 року № 426 про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період з 01 вересня 2016 року по 29 вересня 2016 року позивачу нараховано 3 988,50 грн., з яких посадовий оклад - 1 643,33 грн., оклад за спеціальним званням - 966,67 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1 174,50 грн., нічні за липень 2016 року - 204 грн. Премія відсутня (арк. справи 24).

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення, зокрема, поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 4 цієї постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі Порядок № 260), згідно п. 3 якого до складу грошового забезпечення поліцейських входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У п. 12 розділу 2 Порядку № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Наказом Головного управління НП в Донецькій області від 22.12.2015 № 142 затверджено Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі Положення), згідно п.п. 3.1 п. 3 якого преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками: 1) неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, відповідного територіального органу та підпорядкованого йому структурного підрозділу; 4) виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та відповідного територіального органу); 5) своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України; 6) виявлення причин та умови, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 7) ужиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; 8) службова дисципліна.

Пунктом 4 цього Положення визначені умови зменшення або позбавлення розміру премії.

Згідно підпункту 5.1 п. 5 Положення наказ про встановлення розміру премії поліцейським готує відповідний підрозділ кадрового забезпечення на підставі поданих списків, погоджений із заступником начальника органу відповідно до функціональних повноважень та підписаний керівником органу, терміном до 25-го числа місяця, за який установлюється премія. Після цього наказ подається до відповідної фінансової служби органу.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Як вбачається з матеріалів справи, при виданні наказу від 24.09.09.2016 року № 1520 позивача не було включено до списку осіб, які підлягають преміюванню, а тому судом першої інстанції безпідставно зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області вирішити питання про преміювання ОСОБА_2 за вересень 2016 року.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.

Пунктом 4 частини 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції при ухваленні судового рішення неправильно застосував норми матеріального права, тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись статтями 23, 33, 195, 292, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 805/1176/17-а - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 805/1176/17-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення коштів - відмовити.

Повний текст постанови виготовлено 23 січня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді Л.А. Василенко

І.Д. Компанієць