
Справа № 703/3700/17
2-а/703/37/18 .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
розглянувши в письмовому провадженні в залі суду в м. Сміла адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року; зобов’язати таке провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, посадового окладу в розмірі 3250 гривень, окладу за (спеціальне) звання підполковник поліції в розмірі 2200 гривень, надбавки за вислугу років в розмірі 2452 гривні 50 копійок, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії в розмірі 42161 гривень 94 копійки, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року; допустити негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць; встановити судовий контроль за виконанням постанови суду шляхом зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати у місячний строк з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2010 року. Пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 17 листопада 2017 року він звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з заявою про прийняття рішення про перерахунок пенсії згідно правових норм. В цей же день він отримав від відповідача відмову у перерахунку пенсії із грошового забезпечення працівників поліції. В рішенні було зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16 травня 2017 року №2303002797 надійшла до ОСОБА_3 управління 18 травня 2017 року, але не зважаючи на це Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вирішило відмовити йому у проведенні перерахунку пенсії із грошового забезпечення за прирівняними посадами працівників поліції. У вказаній відмові зазначено, що перерахунок його пенсії буде проведено після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, однак звернувся до суду з заявою, в якій просив розгляд справи провести без його участі, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в судове засідання не з’явився, однак надав суду письмові заперечення в яких зазначає, що на момент звернення до суду позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ. 28 березня 2017 року Пенсійний фонд України листом №9493/02-23 повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління підготувало та 31 березня 2017 року направило до ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області. Листом ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області від 04 квітня 2017 року №37/22 вказані списки повернуто на доопрацювання. 10 квітня 2017 року ОСОБА_3 управлінням повторно направлено списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі стосовно ОСОБА_2 18 травня 2017 року на адресу ОСОБА_3 управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Відповідно до п.п. 4, 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 січня 2015 року №41/26485, функції визначення грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, до компетенції головного управління не входить. Відтак визначати (змінювати) складові грошового забезпечення, на що вказує позивач в позовних вимогах, підстав не має. Крім того, п.5 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з врахуванням таких його видів: щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати) підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Тому вимога позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії в розмірі 42161 гривня 94 копійки є безпідставними. Крім того, згідно ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ виплати пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних витрат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. При формуванні видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №17, враховано основні звітні дані щодо чисельності пенсіонерів та розміру пенсійних виплат з урахуванням прогнозного зростання впродовж 2017 року прожиткового мінімуму згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року №1801-VІІІ. У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено. Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направив до Міністерства соціальної політики України. Отже, перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Головне управління вважає вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії передчасними та просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити повністю.
15 грудня 2017 року набрав чинності новий Кодекс адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно ч.3 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у розгляді справи в судове засідання не з’явилися, потреба у заслуховуванні свідків та експертів відсутня, відтак суд приходить до висновку про можливість судового розгляду адміністративної справи в порядку письмового провадження без фіксування адміністративного процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно п.1 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 – позивач по справі, з 2010 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Як вбачається з адміністративної позовної заяви, ОСОБА_2 09 листопада 2017 року звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Факт звернення ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з заявою про перерахунок пенсії, відповідачем не заперечується, відтак визнаний таким, в зв’язку з чим доказуванню не підлягає.
Листом №1123/С-10 від 23 листопада 2017 року начальник ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_4, ОСОБА_2 у перерахунку пенсії було відмовлено та проінформовано, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, роз’яснено, що згідно пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с.15).
Додатком до вказаного листа начальника ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області додано копію довідки №2303002797 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої 16 травня 2017 року заступником голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області ОСОБА_5, відповідно до якої, така видана ОСОБА_2 про те, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою заступник начальника відділу – начальник слідчого відділення Смілянського МВ ГУМВС прирівняна до заступника начальника відділу поліції та становить: посадовий оклад в розмірі 3250 гривень; оклад за спеціальним званням підполковник поліції в розмірі 2200 гривень; надбавка за 23 роки вислуги – 45 % в розмірі 2452 гривні 50 копійок; премія – 2,65% в розмірі 209 гривень 42 копійки; усього – 8111 гривня 92 копійки (а.с.16).
Як вбачається з рішення ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 17 листопада 2017 року, управління розглянуло заяву ОСОБА_2 від 14 листопада 2017 року щодо перерахунку пенсії із грошового забезпечення, згідно з довідкою №2303002797 від 16 травня 2017 року, та у перерахунку пенсії із грошового забезпечення працівника поліції йому було відмовлено та повідомлено про здійснення такого після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України (а.с.13).
Відповідно до листа №С-303 від 30 листопада 2017 року голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області ОСОБА_6 направленого на адресу ОСОБА_2, згідно до наказу МВС України від 17 лютого 2017 року №138 «Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України «Про осіб, що прирівнюються посадам поліцейських», посаду заступника начальника відділу – начальник слідчого відділення Смілянського МВ ГУМВС УМВС України в Черкаській області, з якої він звільнений з органів внутрішніх справ, прирівнено до посади заступника начальника відділу поліції. В довідку від 16 травня 2017 року №2303002797 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, яку подано до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області враховано: посадовий оклад в розмірі 3250 гривень; оклад за спеціальним званням підполковник поліції в розмірі 2200 гривень; надбавку за 23 роки вислуги – 45 % в розмірі 2452 гривні 50 копійок; премію – 2,65% в розмірі 209 гривень 42 копійки; усього – 8111 гривня 92 копійки(а.с.18).
Згідно довідки №12/с-116 від 27 листопада 2017 року виданої головою ліквідаційної комісії ОСОБА_6, направленої на адресу ОСОБА_2, за період з 01 вересня 2008 року по 31 серпня 2010 року сума виплаченої премії становить 42161 гривню 94 копійки. Відсоток премії, виплаченої в серпні 2010 року – 87%. При звільненні останньому була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 55740 гривень 96 копійок (а.с.17).
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (у редакції Закону з 7 листопада 2015 року).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13 лютого 2008 року №45, встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Вищевказаним нормативно - правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Разом з тим, Конституційний Суд України в Рішенні від 06 липня 1999 року №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Таким чином, у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, відповідач зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 18 травня 2017 року отримало від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а отже зобов'язане було протягом десяти днів здійснити перерахунок пенсії, але покладені на нього обов’язки не виконало через відсутність виділених коштів з Державного бюджету (а.с.13).
Таким чином, відповідач фактично не заперечує проти наявності у позивача права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії, однак вказує на відсутність належного фінансового забезпечення, як підставу, яка виправдовує його бездіяльність.
Проте, варто звернути увагу, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів - пенсії, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Таким чином, посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на підставу невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплаті пенсії, суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії».
Посилання відповідача на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року по справі №21-66а15 є помилковим, оскільки предметом судового розгляду в межах такої справи були питання оцінки поважності причин невиконання управлінням Пенсійного фонду України судового рішення в частині виплати грошових коштів, а не здійснення перерахунку розміру пенсії та її виплати у випадках дії прямої законодавчої норми імперативного характеру.
Таким чином, враховуючи викладені обставини Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області допустило протиправну бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу, відтак вимоги позивача про покладання на відповідача зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є правомірними.
Стосовно періоду здійснення перерахунку, суд має зазначити, що за змістом положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Приймаючи до уваги, що позивач набув право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення з 01 січня 2016 року і затримка із здійснення перерахунку виникла не з вини позивача, а внаслідок бездіяльності ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та УМВС України в Черкаські області, відтак позовні вимоги в частині визначення початкової дати перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є правомірними та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд не може погодитися з доводами позивача про те, що перерахунок йому пенсії ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області має здійснюватися з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії в розмірі 42161 гривня 94 копійки.
Так, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 р. №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 року № 748, від 3 вересня 2005 року № 865, від 9 березня 2006 року № 268 і від 15 листопада 2006 року № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців.
Згідно абз.5 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до абз.7 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що одноразова грошова допомога при звільнені в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премія за період з 01 вересня 2008 року по 31 серпня 2010 року в розмірі 42161 гривню 94 копійки, виплачені ОСОБА_2, повинні були бути враховані при призначенні йому пенсії, та не можуть бути враховані під час її перерахунку при виникненні 01 січня 2016 року права на такий, оскільки одноразова грошова допомога при звільненні не входить до розміру грошового забезпечення за відповідною посадою у державному органі, звідки ОСОБА_2 звільнився на пенсію, а премія, у вказаному розмірі, виплачена задовго до виникнення права на перерахунок пенсії та вже ніяк не за місяць у якому виникло таке право.
Разом з тим, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується з врахуванням щомісячної премії - у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, в зв’язку з чим, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_2 грошове забезпечення повинно враховуватися з врахуванням премії, зазначеної у довідці №2303002797 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої 16 травня 2017 року заступником голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області ОСОБА_5, а саме премія – 2,65% в розмірі 209 гривень 42 копійки.
Однак, позивач у адміністративному позові з вимогою щодо зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, премію 2,65% в розмірі 209 гривень 42 копійки, не звертається.
Крім того, посилання позивача на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року по справі №21-70а15 є помилковим, оскільки предметом судового розгляду в межах такої справи було питання не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Оскільки, предметом судового розгляду за результатами якого ухвалена вищевказана постанова, було питання не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначена пенсія, відповідних складових, а не питання не включення до складу грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, відповідних складових, відтак суд не може враховувати зазначену постанову при розгляді даної справи.
Одночасно, суд має зазначити, що адміністративна позовна заява ОСОБА_7 не містить посилань на не включення до складу грошового забезпечення, з якого йому була призначена пенсія, одноразової грошової допомоги при звільнені в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії за період з 01 вересня 2008 року по 31 серпня 2010 року в розмірі 42161 гривню 94 копійки, про що свідчить і відсутність відповідної вимоги щодо зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області включити до складу грошового забезпечення, з якого була призначена пенсія, вищевказаних його видів, в зв’язку з чим суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 пенсія призначена з дотриманням вимог чинного законодавства та врахуванням всіх складових грошового забезпечення, з якого йому була така призначена.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, посадового окладу в розмірі 3250 гривень, окладу за (спеціальне) звання підполковник поліції в розмірі 2200 гривень, надбавки за вислугу років в розмірі 2452 гривні 50 копійок, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року слід задовольнити, а у задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії в розмірі 42161 гривень 94 копійки, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року слід відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно п.1 ст.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи зазначені норми, суд вважає, що вимоги позивача про допущення до негайного виконання рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати у місячний строк з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, підлягають задоволенню.
Згідно з п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674 - VI від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
Як вбачається з копії посвідчення серії ААЄ №436855 виданого 25 вересня 2011 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_2 являється інвалідом ІІ групи (а.с.11).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 від сплати судового збору звільнений.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674 - VI, отже судові витрати слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 78, 205, 229, 241-246, 255, 297 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13 лютого 2008 року №45, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, Законом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674 – VI, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, посадового окладу в розмірі 3250 гривень, окладу за (спеціальне) звання підполковник поліції в розмірі 2200 гривень, надбавки за вислугу років в розмірі 2452 гривні 50 копійок, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року.
В задоволенні вимоги щодо зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 55740 гривень 96 копійок та премії в розмірі 42161 гривень 94 копійки, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року, відмовити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.
Допустити негайне виконання рішення в частині сплати різниці несплаченої суми пенсії за минулий час у межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.5 п.15 «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Сторони справи:
Позивач – ОСОБА_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 20700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, місцезнаходження: вул. Смілянська, буд.23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538.
Головуючий О.П.Опалинська