
Справа № 555/2091/17
Номер провадження 2-а/555/3/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року
Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Мельничук Н. В.
при секретарі Кравчук С. Я.,
з участю позивача- Шекеля В.В.
представника позивача ОСОБА_1- адвоката ОСОБА_2
позивача- Суходольської С.Н.
представника позивача ОСОБА_3- ОСОБА_4
представника відповідача- Коваля Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне справу за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Марининської сільської ради Березнівського району Рівненської області,про оскарження рішення суб"єкта владних повноважень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Марининської сільської ради Березнівського району Рівненської області, в якому просять визнати нечинним та скасувати рішення Мариненської сільської ради № 138 від 21 вересня 2017 року «Про надання згоди на добровільне об»єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи». В обґрунтування позову покликаються на те, що 21 вересня 2017 року відповідачем - Мариненською сільською радою Берзнівського району Рівненської області було прийнято Рішення «про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи». Цим рішенням Відповідач незаконно надав згоду на об'єднання територіальних громад сіл ОСОБА_6, Більчаки Мариненської сільської ради в територіальну громаду з центром у селищі Соснове.Під час прийняття вищевказаного рішення Відповідачем було грубо та зухвало порушено вимоги законодавства, а саме: всупереч вимогам ч.2 ст. 5 Закону України «Про добровільне
об'єднання територіальних громад» від 5 лютого 2015 року № 157-VIII, вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення не проводилось; думка громади села ОСОБА_6 та села Більчаки при прийнятті рішення про об'єднання громад не була врахована;. порушені основоположні принципи добровільності, прозорості та відкритості такого об'єднання, закріплені в п.2, п.6 ст.2 Закону України «Про
добровільне об'єднання територіальних громад».Не зважаючи на те, що при першому зверненні від 19 червня 2017 року № 422 Соснівської селищної ради Березнівського району Рівненської області з пропозицією (ініціативою) щодо об'єднання громад, за результатами вивчення ініціативи та проведення громадського обговорення (Протокол громадських слухань с.Більчаки від 26.07.2017 № 01, Протокол громадських слухань с.Маринин від 26.07.2017 № 02 та Протокол громадських слухань с.Маринин, ДНЗ «Мар'яночка» від 15.08.2017 № 03) громадами зазначених сіл було прийнято рішення не надавати дозвіл на об'єднання. У результаті Мариненською сільською радою Березнівського району Рівненської області було прийнято рішення не надавати згоду на об'єднання громад та оформлено його у вигляді Протоколу № 16 від 29.08.2017 з відповідними додатками. Вказаний протокол та процедура, яка передувала його появі відповідає вимогам чинного законодавства, у тому числі, Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Положенню «Про громадські слухання», яке було затверджене Рішенням Мариненської сільської ради від 11.09.2015 року № 357.Про існування другого, незаконного рішення від 21.09.2017 (про надання згоди на об'єднання громад) їм стало відомо випадково у кінці жовтня 2017 року. Однак, нічого не відомо чи направлялась повторна пропозиція Мариненській сільській раді від Соснівської селищної ради з ініціативою щодо об'єднання громад, адже згідно чинного законодавства випливає, що якщо за першою пропозицією від 19 червня 2017 року Соснівської селищної ради про ініціювання об'єднання було прийняте негативне рішення : (про не надання згоди на об'єднання), з дотриманням усієї передбаченої законом процедури, то повторне голосування Мариненською сільською радою по цьому питанню мало б проходити з дотриманням усієї процедури від початку, а саме: -пропозиція з ініціюванням; - громадське обговорення; - прийняття рішення на сесії, що передбачено ст. 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Адже, пропозиція щодо об'єднання громад від 19 червня 2017 року не могла бути підставою для проведення повторного голосування Мариненською сільською радою, оскільки згідно з п.2 ст.6 Закону «Про добровільне об'єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке має проводитися протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Тим більше, що за цією пропозицією вже було прийняте одне рішення, яке було ухвалене з дотриманням встановленої процедури. Крім того, з моменту отримання (20.06.2017 штамп з вхідним номером) Мариненською сільською радою пропозиції про об'єднання до прийняття другого (незаконного) І рішення від 21.09.2017 минуло 3 місяці (90 календарних днів), що саме по собі виключає прийняття рішення за цим ініціюванням, оскільки в межах 30 днів не проводилось громадське обговорення (з голосуванням громади про надання дозволу на об'єднання), яке було б підставою для прийняття такого рішення (про об'єднання громад).Не зважаючи на вищенаведене Відповідач - Мариненська сільська рада Березнівського району Рівненської області приймає незаконне рішення від 21 вересня 2017 року № 138 про об'єднання громад.Оскаржуване рішення Мариненської сільської ради Берзнівського району Рівненської області порушує права громади у цілому і окремо кожного громадянина, який проживає на території Мариненської сільської ради. У разі виконання цього незаконного рішення права позивача порушуються у частині недоступності адміністративних послуг, які вони раніше отримували у Мариненській сільській раді, а будуть отримувати у Соснівській сільській раді, тобто за 12 кілометрів бездоріжжя від села ОСОБА_6 та Більчаки.
В судовому засіданні позивачі ОСОБА_5 та ОСОБА_3 позов підтримали повністю з підстав, викладених в позові.
Представник позивача ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_2 позов не підтримав, пояснив, що рішення Марининської сільської Ради № 138 від 21 вересня 2017 року є правомірним, а тому не підлягає скасуванню.
Представник відповідача - Марининської сільської ради позовні вимоги визнав , пояснив, що не дотримані всі вимоги закону щодо об»єднання територіальних громад, не проводились громадські слухання, а тому рішення Марининської сільської Ради № 138 від 21 вересня 2017 року є незаконним.
Свідок ОСОБА_8 пояснила , що будь-якого обговорення з жителями сільської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад не проводилося і люди не знали про об'єднання, а депутати не погоджували свою позицію про голосування з людьми. Депутатів примусово заставляли голосувати за об»єднання.
Свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 , ОСОБА_6, показали, що перед прийняттям рішення про добровільне об'єднання територіальних громад проводилося обговорення серед жителів сільської ради, в тому числі на зборах в сільській раді, на сходках, в трудових колективах, сесія була відкрита, а тому хто хотів з громадян всі висловлювали свою думку, десять депутатів проголосували за об»єднання .
Суд, заслухавши пояснення сторін і свідків, з'ясувавши обставини та дослідивши докази по справі, приходить до наступного висновку.
При першому зверненні 19 червня 2017 року № 422 Соснівської селищної ради Березнівського району Рівненської області з пропозицією (ініціативою) щодо об'єднання громад, за результатами вивчення ініціативи та проведення громадського обговорення (Протокол громадських слухань с.Більчаки від 26.07.2017 № 01, Протокол громадських слухань с.Маринин від 26.07.2017 № 02 та Протокол громадських слухань с.Маринин, ДНЗ «Мар'яночка» від 15.08.2017 № 03) громадами зазначених сіл було прийнято рішення не надавати дозвіл на об'єднання. У результаті Мариненською сільською радою Берзнівського району Рівненської області було прийнято рішення не надавати згоду на об'єднання громад та оформлено його у вигляді Протоколу № 16 від 29.08.2017 з відповідними додатками. Вказаний протокол та процедура, яка передувала його появі відповідає вимогам чинного законодавства, у тому числі, Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Положенню «Про громадські слухання», яке було затверджене Рішенням Мариненської сільської ради від 11.09.2015 року № 357.
Судом встановлено, що 21 вересня 2017 року № 138 Марининська сільська рада прийняла рішення «про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи». Цим рішенням відповідач надав згоду на об'єднання територіальних громад сіл ОСОБА_6, Більчаки Мариненської сільської ради в територіальну громаду з центром у селищі Соснове.
Згідно ст. 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Статтею 5 вищеназваного Закону передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об"єднання територіальних громад та делегування представника / представників/ до спільної робочої групи.
Частиною 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Таким чином законодавством не передбачено конкретних форм проведення громадського обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
В судовому засіданні встановлено, що Марининською сільською радою не приймалося спеціального рішення про порядок проведення громадських обговорень, а тому будь-який захід проведений посадовими особами сільської ради, депутатами та членами виконкому сільської ради, на якому обговорювалося питання про об'єднання територіальних громад, на думку суду, може свідчити про проведення громадського обговорення. При цьому відсутність у назві заходу покликання на те, що це громадське обговорення з приводу добровільного об'єднання територіальних громад, не може служити свідченням того, що цей захід не відноситься до обговорення питання про об'єднання громад.
В зв'язку з цим суд вважає довільним трактування позивачами заходів щодо громадського обговорення з приводу добровільного об"єднання територіальних громад з урахуванням лише назви таких заходів без урахування суті проведених обговорень та їх змісту.
Встановлено, що громадські обговорення щодо майбутнього об"єднання територіальних громад проводилось рід час зборів в сільській раді, сходок громадян, особистих бесід депутатів сільської Ради, що є формою громадських обговорень в розумінні Закону України " Про добровільне об"єднання територіальних громад". Питання об"єднання територіальних громад активно обговорювалося серед мешканців Марининської сільської Ради. і останні висловлювали різні позиції щодо такого об"єднання.
Відповідно до Законів України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та «Про місцево самоврядування в Україні» повноваження про прийняття рішення щодо об'єднання територіальних громад та інші питання майбутнього об'єднання належать виключено до компетенції сільської, селищної, міської рад. Громадські обговорення є лише формою опитування громадян тієї чи іншої територіальної громади щодо їхнього ставлення до майбутнього об'єднання. Жодного вирішального значення у прийнятті рішення органом місцевого самоврядування результати громадського обговорення не мають, оскільки будь-які формати громадського обговорення, (за винятком місцевого референдуму) не мають обов'язкового значення для представницького органу місцевого самоврядування.
Суд вважає, що під час прийняття рішення від 21.09.2017 року №138 Марининська сільська рада діяла у спосіб та у межах повноважень, визначених Законами України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та «Про місцево самоврядування в Україні».
Згідно з ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об"єднання територіальних громад сіл, селищ, місті регулює Закон України "Про добровільне об"єднання територіальних громад.
Відповідно до приписів вказаного Закону добровільне об"єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об"єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об"єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Слід зазначити, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9Рішеяня Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № З'рп/2003).
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа мас право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, шо у зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є гака особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення).
Тобто, встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.
Таким чином, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.
Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та с підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
На переконання суду, жодна з обставин, на які покликалися позивачі, не свідчать про порушення з боку відповідача права позивачів на участь у місцевому самоврядуванні с.Маринин Березнівського району Рівненської області, адже ініціатива про добровільне об'єднання територіальних громад до відома населення села Маринин Березнівського району доведена у визначений законом спосіб. Буд-яких перешкод для позивачів та інших членів громади взяти участь у громадських обговореннях з приводу економічної доцільності, необхідності, обгрунтованості такого об "єднання відповідач не чинив. Оскаржуване рішення відповідача не призвело до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивачів.
Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що в задоволенні позову про визнання нечинним та скасування рішення Мариненської сільської ради Березнівського району Рівненської області № 138 від 21 вересня 2017 року «Про надання згоди на добровільне об»єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,19,77,241-246,255,295 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Марининської сільської ради Березнівського району Рівненської області про оскарження рішення суб"єкта владних повноважень- відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Березнівський районний суд Рівненської області.
Суддя: ОСОБА_12