
Справа №295/14078/17
Категорія 87
2-а/295/1180/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.12.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суд м. Житомира ОСОБА_1, розглянувши одноособово у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов’язання призначити пенсію, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, вказуючи, що 02.11.2017 року та 21.11.2017 року відповідач відмовив їй у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв’язку з відсутністю стажу, яка дає право на пенсію. Відповідачем безпідставно не зараховано до стажу державної служби періоду роботи з 01.11.1990 р. по 04.06.1992 р. на посаді спеціаліста ІІ категорії, спеціаліста І категорії відділу бухгалтерського обліку і звітності Житомирського обласного агропромислового комітету. Просить суд визнати неправомірною відмову Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні мені пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов"язати відповідача призначити та провести нарахування мені пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 19.06.2017 року; судові витрати покласти на відповідача.
На підставі ст. 262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого останній позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, письмовий відзив приєднаний до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно частини 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в об’єднаному управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
19.06.2017 р. позивач звернулась з письмовою заявою до відповідача, в якій просила перевести на інший вид пенсії, а саме за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листами Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 16559/05 від 02.11.2017 року та № 17561/05 від 21.11.2017 року, повідомлено, що рішенням управління у переході на інший вид пенсії , а саме за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відмовлено, у з відсутністю стажу, яка дає право на пенсію. Крім того, зазначено, що відсутні підстави для зарахування періоду роботи з 01.11.1990 р. по 04.06.1992 р. в Житомирському обласному агропромисловому комітеті до 20-річного стажу державної служби. Тому за наявними документами стаж державної служби становить 19 років 8 місяців.
З 01.11.1990 р. по 04.06.1992 р. позивач працювала на посадах спеціаліста 2-ї категорії відділу бухгалтерського обліку та звітності та спеціаліста 1-ї категорії відділу бухгалтерського обліку і звітності Житомирського обласного агропромислового комітету, тобто перебувала на державній службі.
Зазначені факти підтверджуються відповідними записами в трудовій книжці та ніяким чином не спростовуються листом Міністерства соціального захисту населення України від 15.11.1995 р. №01-3/01219-02-02. на який посилається відповідач.
Таким чином, станом на 13 травня 2013 р., тобто на момент виходу на пенсію, стаж роботи на державній службі складав 22 роки 09 місяців та 13 днів, що стверджується довідкою Управління агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації №1049/8 від 16.06.2017 р.
Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу", Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 та додатку до нього.
Статтею 25 Закону України " Про державну службу" передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним органом.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на момент призначення позивачу пенсії, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права напенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно з п.2 «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, особи які отримують пенсію державного службовця, мали право на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою до 01.01.2015 року за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у відповідній редакції, а з 01.01.2015 р. до 01.05.2016 р. - умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися відповідно вказаного Закону Кабінетом Міністрів України.
Статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням (як призначенням, так і перерахунком) державних службовців.
До того ж, постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», яка застосовується з 01 травня 2016 року, відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям, але вказана постанова не передбачає ані можливості, ані механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.
Також Кабінетом Міністрів України 14 вересня 2016 року прийнято постанову №662 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», яка застосовується з 01 травня 2016 року, якою затверджений порядок призначення пенсій деяким категоріям громадян. Право державних службовців на перерахунок призначеної пенсії вказаною постановою не передбачено.
Крім того, зазначеною вище постановою постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на яку посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, визнано такою, що втратила чинність з 14.09.2016 року.
Так, відповідно до ст.1 ОСОБА_3, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Згідно з ч.2 ст.3 ОСОБА_3 України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави.
ОСОБА_3 України ( ст.22 ) визначає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ст.58 ОСОБА_3 України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність осіб.
Конституційний суд України у рішенні від 11.10.2005 року №8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: «звуження обсягу прав та свобод це зменшення кола суб»єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики».
Також Конституційний суд України у своєму рішенні від 09.07.2007 року №6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов»язань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».
Таким чином, виходячи з то, що до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на слідчих та прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі стажистами в органах прокуратури, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, строкова військова служба, тому стаж роботи позивача є достатнім для призначення пенсії за вислугою років, та прокурорський стаж для розрахунку пенсії на рівні 90% від суми місячного (чинного) заробітку (стаж роботи - 22 роки 11 місяців 21 день, у тому числі на посадах слідчих та прокурорів - 18 років 07 місяців 07 днів.
При цьому, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, необхідно виходити із наступного.
Згідно зі ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії.
Відповідно до статті 22 ОСОБА_3 України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Із загального змісту статті 22 ОСОБА_3 України можна зробити висновок, що права і свободи людини і громадянина в нашій державі можуть тільки розширюватись, удосконалюватись, але ніяким чином не звужуватись. Така ж позиція відображена у постанові Київського адміністративного апеляційного суду від 03.02.2016 у справі № 705/5040/15-а.
Відповідно до частини 1 статті 58 ОСОБА_3 України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Окрім того, частини 1-3 статті 46 ОСОБА_3 України передбачають, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
За статтею 17 ОСОБА_3 України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі.
У відповідності до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини та п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно статей 83,84,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
А тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 139 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином з огляду на задоволення позовних вимог із відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн.
На підставі ст. ст. 6, 8, 9, 19, 77, 139,243-246, 260, 293, 295, 297 КАС України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні мені пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу».
Зобов"язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 19.06.2017 року, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 01.11.1990 р. по 04.06.1992 р. в Житомирському обласному агропромисловому комітеті до 20-річного стажу державної служби.
Стягнути з бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 грн.
Рішення суду може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.Г. Перекупка