
Справа № 163/3011/17
Провадження № 2-а/163/16/18
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2018 року Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Чишія С.С.
при секретарі Носку А.В.
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №66; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 року.
Свої вимоги обґрунтував тим, що є колишнім працівником органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2016 року набув права для перерахунку пенсії у зв’язку з збільшенням показників грошового забезпечення на підставі постанови КМ України від 11.11.2015 року №988, яка має проводитись починаючи з дати виникнення без обмеження будь-яким строком. У травні 2017 року ліквідаційна комісія УМВС України направила відповідачу довідку від 04.05.2017 року №66 для перерахунку пенсії, однак ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах необхідних для проведення перерахунку пенсії, який буде проведений після виділення додаткових коштів з державного бюджету України. Такі дії позивач вважає протиправними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства та звужують обсяг його соціальних гарантій пенсійного забезпечення.
В судовому засіданні позивач свої вимоги з викладених в позовній заяві підстави підтримав повністю.
Представник відповідача позов не визнала, до судового розгляду подала письмові заперечення, в судовому засіданні їх підтримала та додатково пояснила, що виплата пенсії позивачу забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, а згідно ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України «Про державний бюджет України». Перерахунок пенсії позивачу не може бути проведений, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» не передбачені видатків на проведення перерахунків пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМ України від 11.11.2015 року №988. Тому перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 можуть бути проведені лише після виділення коштів з Державного бюджету України.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ й перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років, що встановлено з пенсійного посвідчення серії ААИ №035376.
Листом від 04.09.2017 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №66 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами чинними на 01.01.2016 року становить 6641,85 гривень.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45(далі – Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМ України від 11.11.2015 року №988(далі – постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1(далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, які визначені Порядком № 3-1, повідомляють орган ПФУ.
Крім цього, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв’язку з відсутністю належного бюджетного фінансування. Згідно наданих представником відповідача заперечень фінансування управління забезпечується за рахунок Державного бюджету України, в якому зокрема, не передбачено пенсійних виплат у зв’язку з перерахунком грошового забезпечення колишніх міліціонерів.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Однак, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв’язку з відсутністю бюджетного фінансування. Сам факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством. Також слід зазначити, що підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання.
При цьому Верховним Судом України в справі №21-484а13 зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов’язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.
В свою чергу, листом пенсійного органу повідомлено позивача про відсутність коштів на перерахунок його пенсії, тобто рішення про перерахунок пенсії або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.
Разом з тим, враховуючи практику Європейського суду з прав людини(рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії») органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків.
Таким чином, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність пенсійного органу, щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу.
Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 року, суд дійшов такого висновку.
Перерахунок пенсії позивачу має проводитись після надсилання довідки уповноваженим органами МВС до територіальних органів ПФУ у місячний строк. Така довідка ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області була виготовлена 04.05.2017 року. Враховуючи вищенаведене, та приймаючи до уваги фактичну дату звернення позивача до ГУ ПФУ у Волинській області, у відповідача були всі законні підстави для перерахунку пенсії саме на наступний день після спливу місячного строку з дня виготовлення довідки. За період до 05.06.2017 року протиправна бездіяльність відповідача не встановлена.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст.139 КАС України судові витрати у формі судового збору слід покласти на суб’єкт владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.242-247КАС України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 05 червня 2017 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови КМ України від 11.11.2015 року №988.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 червня 2017 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.05.2017 року №66, виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.
Позов ОСОБА_1 в частині вимог про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправною та здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 04.06.2017 року залишити без розгляду.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 640(шістсот сорок) гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любомльський районний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення – з 24 січня 2018 року.
Головуючий : суддя С.С.Чишій