
Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/550/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.12.2017 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області
в складі : головуючої - судді Боголюбової Л.М.,
за участі секретаря Кондратюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красилові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Хмельницький обласний військовий комісаріат про визнання протиправною бездіяльність та зобов»язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що
у період з 05.11.1986 по 05.05.1988 він проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій на території Республіки Афганістан в складі В/Ч пп 83437 та має статус учасника бойових дій.
У жовтні 1987 року під час виконання бойового завдання отримав осколкові поранення спини, голови, руки і ноги, був контужений.
Протоколом засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв»язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №51 від 10.02.2014 встановлено, що поранення, контузія які він отримав, травма, контузія, захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії АВ № 0320806 від 17.03.2014, йому встановлено довічно третю групу інвалідності. Причина інвалідності - поранення, контузія, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові ДІЇ.
У лютому 2016 року він подав до Хмельницького ОМВК заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги в зв'язку із отриманням третьої групи інвалідності внаслідок поранення (контузії), пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. До заяви, на виконання п.11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, додав необхідні документи.
Оскільки протягом тривалого часу допомогу йому не виплачували, 03.03.2017 він звернувся до третьої особи із заявою про повідомлення йому причин невиплати вищевказаної допомоги та надання рішення повноважного органу.
Листом від 10.03.2017 за вих.№ 7/534 Хмельницький ОВК надав йому копію витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов»язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності
військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 03.06.2016 № 38.
Із наданого протоколу йому стало відомо, що вивчивши документи щодо призначення та виплати йому одноразової допомоги, було прийнято рішення про повернення на доопрацювання документів, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми та каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Такі дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання його заяви з доданими документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги вважає протиправними та просить визнати поважною причину пропуску та поновити строк звернення до суду. Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про повернення документів йому на доопрацювання згідно Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 03.06.2016 №38.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати йому, ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975».
В судове засідання позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги просить задовольнити в повному об»ємі.
Представники відповідача в судове засідання подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги не визнали , надавши письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи, суд находить позов підлягаючим задоволенню на підставі слідуючого.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року військовослужбовець, військовозобов»язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв»язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка працездатності із зазначенням причинного зв»язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв»язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про те, що воно не пов»язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп»яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім.»я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію паспорта з такою відміткою.
Відповідно до п.13 Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Пунктом 12 Порядку визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов»язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів-військовозобов»язаними, проходження служби у військовому резерві-резервістами (далі-розпорядник бюджетних коштів).
Протоколом засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв»язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №51 від 10.02.2014 встановлено, що поранення, контузія які ОСОБА_1 отримав, травма, контузія, захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Форма даного висновку не передбачає зазначення обставин отримання поранень,контузій, травм, каліцтв. Такі дані на момент отримання позивачем поранень, контузії в жовтні 1987 року могли міститись в матеріалах його особової справи, або військового госпіталя, де він лікувався, і у даному випадку могли бути зазначені Хмельницьким ОМВК, якому позивач у лютому 2016 року подав відповідні докумерти.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Відповідь відповідача на подану заяву позивача не відповідає вимогам Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Окрім того, довідка, яка вимагається від позивача згідно додатку №5 до Положення
№ 402, яка визначає, що поранення отримано не в стані алкогольного , наркотичного чи токсичного сп»яніння , або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження видається з 14.08.2008 року , тобто з часу видання Міністерством оборони України наказу № 402 « Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», тому не може розповсюджуватись на позивача, який проходив службу в 1986 по 1988 рік і отримав поранення в жовтні 1987 року.
Що стосується строків позовної давності, то суд находить їх не пропущеними, оскільки позивачем не було отримано повідомлення від 4 липня 2016 року Хмельницького обласного військового комісаріату 17.07.2016 року , тому як підпис на даному повідомлені не відповідає паспортному підпису позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9,11,70,71, 158- 163 КАС України, ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Хмельницький обласний військовий комісаріат про визнання протиправною бездіяльність та зобов»язання вчинити дії
задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про повернення документів йому, ОСОБА_1 на доопрацювання, оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 03.06.2016 №38.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначеня та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її проголошення.
Суддя: Л. М. Боголюбова