Постанова № 71748421, 23.11.2017, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
677/1959/16-а
Номер документу
71748421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1959/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.11.2017 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області

в складі : головуючої - судді Боголюбової Л.М.

за участі секретаря Кондратюк О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красилові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» до Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області про визнання нечинним рішення,-

ВСТАНОВИВ :

в обгрунтування поданої заяви позивач посилається на те, що 03.11.2016 року отримано лист від Кузьминської сільської ради Красилівського району з вих.№263 від 25.10.2016 року. В даному листі в пункті 2 зазначено, що за ПАТ «Хмельницькрибгосп» рахується заборгованість по сплаті земельного податку за користування об»єктом водного фонду на території Кузьминської сільської ради площею 789,93 га., перед бюджетом Кузьминської сільської ради, тому терміново необхідно вжити заходів щодо погашення боргу, а також терміново направити представника (бухгалтера) ПАТ «Хмельницькрибгосп» для підписання акту звірки заборгованості перед бюджетом сільської ради.

У відповідь ПАТ «Хмельницькрибгосп» направило до Кузьминської сільської ради лист від 14.11.2016 року вих..№243/16, в якому просило Кузьминську сільську раду надати в письмовому вигляді інформацію з належними документами та розрахунками, які є підставою для утворення вказаної заборгованості.

18.11.2016 року ПАТ «Хмельницькрибгосп» отримало від Кузьминської сільської ради лист вих.. №291 від 14.11.2016 року, до якого було додано рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році».

Так, 18.11.2016 року стало відомо, що 15.06.2016 року Кузьминська сільська рада Красилівського району Хмельницької області прийняла рішення №21 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році», підпунктом 1.1.3 пункту 1 даного рішення вирішила встановити на території Кузьминської сільської ради Красилівського району наступні місцеві податки і збори, податок на майно, що складається з плати за землю.

Підпунктом 2.3 пункту 2 зазначеного вище рішення Кузьминська сільська рада Красилівського району затвердила положення про плату за землю.

Пунктом 6 положення про плату за землю на території Кузьминської сільської ради, що є додатком 3 до рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році» встановлено ставки податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, у розмірі 5 відсотків від одиниці площі ріллі по Хмельницькій області.

Оскільке прийняте рішення сільської ради не було оприлюднине належним чином та доведене до відома позивача, просить визнати нечинним, з моменту його прийняття, пункт 6 положення про плату за землю на території Кузьминської сільської ради, що є додатком 3 до рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році», яким встановлено ставки податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, у розмірі 5% від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по Хмельницькій області.

В судове засіданні представник позивача подав письмові пояснення, в яких просить позов задовольнити.

Представник відповідача в суд не з»явився, подав письмові заперечення.

Дослідивши матеріали справи суд находить позов підлягаючим задоволенню.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відповідно до ч. 2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

ПАТ «Хмельницькрибгосп» на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою водного фонду серії І-ХМ №000588 від 15.11.2000 року користується землею площею 789,93 га. Дана земельна ділянка розташована на території Кузьминської сільської ради Красилівського району за межами населеного пункту, нормативну грошову оцінку земельної ділянки не проведено.

У відповідності з п.п. 12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно ч.5 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Виходячи з правового аналізу даних норм, можна зробити висновок, що вказані нормативно-правові акти чітко пов»язують оприлюднення актів органів місцевого самоврядування нормативно-правового характеру з набранням ними чинності.

Згідно ст..59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ст..50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов»язково визначаються об»єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов»язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році» за своїм характером є регуляторним актом відповідно до ст..1 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки спрямоване на правове регулювання господарських та адміністративних відносин між регуляторним органом та суб»єктами господарювання, які є платниками земельного податку та орендної плати. Даним актом змінені норми права, він розрахований на неодноразове застосування і щодо невизначеного кола осіб, зокрема, платників земельного податку.

Відповідно до ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 58 Конституції України відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 акцентується увага на тому, що вищевказана конституційна норма допускає зворотну дію в часі лише нормативно-правових актів, які стосуються скасування чи пом»якшення відповідальності за правопорушення фізичних осіб.

Всупереч вимог законодавства рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році» не було офіційно оприлюднено Кузьминською сільською радою до 15 липня 2016 року та копія даного рішення не була надіслана у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 69,70,79, 138, 143,151, 157-163 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд-

П О С Т А Н О В И В :

Заявлені вимоги Публічного акціонерного товариства «Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» до Кузьминської сільської ради Красилывського району Хмельницької області про визнання нечинним рішення задовольнити.

Визнати нечинним, з моменту його прийняття, пункт 6 положення про плату за землю на території Кузьминської сільської ради, що є додатком 3 до рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області №21 від 15.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2017 році», яким встановлено ставки податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, у розмірі 5% від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по Хмельницькій області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: Л. М. Боголюбова