Рішення № 71744678, 22.01.2018, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
219/9745/17
Номер документу
71744678
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/9745/17

Провадження № 2-а/219/33/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в особі судді Чопик О.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій, посилаючись на те, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 28 березня 2005 року та підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» його пенсія підлягає перерахунку, довідку про що ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області надала ліквідаційна комісія ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області. Однак стверджує, що листом від 7 серпня 2017 року №8664/03-1 відповідач повідомив йому про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку і виплати його пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року, з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми; звернути постанову до негайного виконання; зобов'язати відповідача надати до Артемівського міськрайонного суду Донецької області звіт про виконання судового рішення у строк десяти днів з дня набуття рішенням законної сили.

Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Так, відповідно до вимог ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу щодо оскарження фізичними особами рішення та бездіяльності суб’єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсійних виплат, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи.

Представник відповідача відзиву на позов в порядку, передбаченому чинною редакцією Кодексу адміністративного судочинства України не надав, подавши до суду 10 жовтня 2017 року заперечення на позов (а.с.38-41), які просив врахувати листом від 19 січня 2018 року, що надійшов на адресу суду 22 січня 2018 року. У запереченнях представник зазначив, що право позивача порушено з 1 січня 2016 року, однак з позовом до суду він звернувся лише 7 вересня 2017 року без наведення жодних підстав поважності пропуску строку звернення до суду. Також стверджує, що відповідач не приймав рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, тому права позивача не порушені. Вважає, що обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення № 8274 від 23 червня 2017 року, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечать чинному законодавству. Позивач вимагає здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка була видана на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою було установлено складові грошового забезпечення. Даною постановою зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті. Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції. Виплата пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 8 Закону №2262). Щорічно в Державному бюджеті України закріплюються суми видатків на реалізацію окремих законодавчих актів, у тому числі й суми видатків, які перераховуються Пенсійному фонду України для виплати пенсій особам, призначених відповідно до Закону №2262. Будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет України (ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України). Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801 не передбачені кошти на перерахунок пенсій військовослужбовцям по новим окладам поліції (за Постановою № 988), виплата означених пенсій проводиться в межах передбачених видатків. Кошти Пенсійного фонду використовується на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, фінансування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом заборонено, (ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058). Взяття зобов’язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (п. п. 20, 24 п. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України № 2456 - VI від 8 липня 2010 року). Пенсійний фонд України повідомив головне управління (лист від 28 березня 2017 року № 9493/02-23) про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсій. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Одночасно Пенсійний фонд України повідомив про формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлення до Міністерства соціальної політики України. На підставі викладеного вважає, що Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і не порушило прав позивача, тому просить відмовити в задоволенні позову.

Судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ.

22 липня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі заявою про повідомлення чи здійснений перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (а.с.11).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 7 серпня 2017 року №8664/03-1 позивача повідомлено про те, щоперерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Такою повідомлено, що у випадку незгоди з рішенням органів Пенсійного фонду України, особа має право оскаржити їх дії або бездіяльність у вищому органі або суд (а.с.12).

Так, на підставі довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №8274 від 23 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку з 1 січня 2016 року за вказаними у ній видами грошового забезпечення.

Додатково, листом від 25 жовтня 2017 року №1288-Ш-01 (а.с.79) позивача повідомлено про те, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань. Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Спірним у справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахування позивачеві пенсії за вислугу років на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вважає неприйнятними твердження представника відповідача про пропущення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду з огляду на те, що відповідач не заперечує наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивача в зв'язку зі змінами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців з 1 січня 2016 року. Тобто, у позивача були законні очікування на здійснення перерахунку пенсії, який проводиться без будь-яких заяв позивача-пенсіонера. В даному випадку перерахунок пенсії не проведено в зв'язку з відсутністю коштів, які необхідні для перерахунку пенсій військовослужбовцям, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За приписами абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Матеріалами справи встановлено, що ГУ МВС України в Донецькій області направило до ГУ ПФУ України в Донецькій області інформацію про підстави перерахунку пенсії позивачеві – довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, від 23 червня 2017 року №8274 (а.с.12, 15). Відомості про видачу іншої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії суду не надано. Предметом цього спору є нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 23 червня 2017 року №8274, що вказано в адміністративному позові.

Отже, викладений порядок здійснення перерахунку пенсії згідно з вимогами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року дотримано.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Отже, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Суд також звертає увагу на те, що листом від 7 серпня 2017 року підтверджено нездійснення перерахунку пенсії позивачеві до виділення додаткових коштів з Державного бюджету України; сам орган пенсійного фонду оцінює такий лист як рішення, про що свідчить останній абзац листа з повідомленням про можливість оскарження цього рішення у відповідному порядку. Крім того, предметом розгляду є бездіяльність суб’єкта владних повноважень, яка полягала у нездійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі відповідної довідки.

З огляду на викладене, суд вважає підставними та такими, що підлягають задоволенню вимоги про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року на підставі довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 червня 2017 року №8274; зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 23 червня 2017 року №8274 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року.

Водночас, у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

При цьому суд зауважує, що стягнення інфляційних витрат та 3% річних є заходами відповідальності за порушення грошового зобов'язання, яким згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Однак у цій справі між позивачем відповідачем цивільне зобов'язання, передбачене ст. 509 Цивільного кодексу України, не виникло, а тому підстави для застосування положень ст. 625 Цивільного кодексу України відсутні.

Відтак у задоволенні позову в частині перерахунку пенсії з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних від простроченої суми слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 10, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 1 січня 1991 року з наступними змінами, суд

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження за адресою: Донецбка область, м.Слов’янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 червня 2017 року №8274 з 1 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 23 червня 2017 року №8274 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено в повному обсязі 22 січня 2018 року.

Суддя О.П.Чопик