
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2018м. ДніпроСправа № 904/9241/17
Господарський суд Дніпропетровської області у складі
судді Мельниченко І.Ф.
за участю секретаря судового засідання Тупікової О.В.
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, м. Дніпро
до Комунального закладу "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16" Дніпропетровської обласної ради", м. Дніпро
про стягнення 25 523, 11 грн.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 06-05/108 від 05.01.2018 р., головний спеціаліст відділу юридичної роботи управління;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 03.01.2018 р., адвокат.
СУТЬ СПОРУ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення 25 523, 11 грн., що складають суму матеріальної шкоди.
Обґрунтовуючи подану заяву, позивач посилається на те, що видача лікарями КЗ "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16" Дніпропетровської обласної ради" листків непрацездатності серії АДБ № 343650, АГЮ № 152127, АГР № 455232 - працівниками КП "Дніпропетровський електротранспорт" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5; АГР № 227128, АГЮ № 152048 - працівникам ДП ВО "ПМЗ ім. О.М. Макарова" ОСОБА_6, ОСОБА_7; АГН № 476593, АГІ № 279243, АГІ № 296296, АГЕ № 151183, АГХ № 966172, АГІ № 315712 - працівникам ПАТ "Дніпроважмаш" ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 без позначки про алкогольне сп'яніння, спричинила неправомірну виплату матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам: ОСОБА_3 - 378, 88 грн.; ОСОБА_4 - 1 117, 52 грн.; ОСОБА_5 - 1 904, 14 грн.; ОСОБА_6 - 4 213, 44 грн.; ОСОБА_7 С.В. - 2 851, 92 грн.; ОСОБА_8 - 1 866, 04 грн.; ОСОБА_9 - 5 134, 00 грн.; ОСОБА_10 - 3 148, 42 грн.; ОСОБА_11 - 306, 24 грн.; ОСОБА_12 - 2 938, 32 грн. та ОСОБА_13 - 1 664, 19 грн.
Відповідач заперечує проти задоволення вимог позивача, посилаючись на те, що КЗ "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16" Дніпропетровської обласної ради" не є стороною страхових правовідносин, що має права, обов'язки та несе відповідальність в цих правовідносинах, бо заклади охорони здоров'я видають листки непрацездатності, які є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, але у випадку порушення правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, передбачається тільки персональна відповідальність лікарів.
10.01.2018 р. позивачем подана відповідь на відзив відповідача, відповідно до якої позивач вважає необґрунтованою позицію відповідача стосовно покладення вини на роботодавців (страхувальників), якими виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, оскільки, рішення про призначення матеріальної допомоги прийнято на підставі листків непрацездатності, виданих лікарями КЗ "ДМКЛ № 16" ДОР в порушення пункту 2.10 Інструкції № 455, пункту 4.2. Інструкції № 532, статті 51 Закону № 2240 та статті 31 Закону № 1105 не у встановленому порядку, а саме, у правому нижньому полі листка непрацездатності у графі "Примітка" відсутня обов'язкова позначка про алкогольне сп'яніння.
15.01.2017 р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.06.2017 р. Східним офісом Державної аудиторської служби України відповідно до п. 2.17 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної аудиторської служби України на І квартал 2017 року, п. 1.1.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Східного офісу Державної аудиторської служби України на І квартал 2017 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2017 р.
За результатами проведення вказаної вище ревізії встановлено факт незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальниками внаслідок неправомірного призначення допомоги по тимчасовій не працездатності.
Встановлені Східним офісом Державної аудиторської служби факти незаконного використання коштів Фонду ґрунтуються на результатах зустрічних звірок, проведених в лікувальних закладах, в тому числі в закладі відповідача - Комунальному закладі "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16" Дніпропетровської обласної ради" за період з 01.01.2014 р. по 28.02.2017 р., що підтверджується довідкою № 04.04-28/27з від 30.03.2017 р (а.с. 26-30).
Згідно довідки, звіркою встановлено, що закладом відповідача надавалися лікарняні листки непрацездатності особам, які звернулися за медичною допомогою в стані алкогольного сп’яніння, а саме, лікарями КЗ «ДМКЛ №16» ДОР» видано первинні листки непрацездатності серії:
- АДБ № 343650 за період з 27.07.2016 р. по 01.08.2016 р., виданий працівнику КП «Дніпропетровський електротранспорт» ОСОБА_3;
- АГЮ № 152127 за період з 11.02.2016 р. по 19.02.2016 р., виданий працівнику МКП «Дніпропетровський електротранспорт» ОСОБА_4;
- АГР № 455232 за період з 04.01.2015 р. по 13.01.2015 р., виданий працівнику МКП «Дніпропетровський електротранспорт» ОСОБА_5;
- АГР № 227128 за період з 29.01.2015 р. по 03.02.2015 р., виданий працівнику ДП ВО «ПМЗ ім.. ОСОБА_14» ОСОБА_6;
- АГЮ № 152048 за період з 02.02.2016 р. по 11.02.2016 р., виданий працівнику ДП ВО «ПМЗ ім. О.М. Макарова» ОСОБА_7;
- АГН № 476593 за період з 13.03.2014 р. по 21.03.2014 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_8;
- АГІ № 279243 за період з 09.08.2014 р. по 18.08.2014 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_9;
- АГІ № 296296 за період з 05.10.2014 р. по 15.10.2014 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_10;
- АГЕ № 151183 за період з 11.10.2014 р. по 16.10.2014 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_11;
- АГХ № 966172 за період з 26.03.2015 р. по 09.04.2015 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_12;
- АГІ № 315712 за період з 01.08.2014 р. по 11.08.2014 р., виданий працівнику ПАТ «Дніпроважмаш» ОСОБА_13.
Таким чином, звертаючись із даним позовом, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області посилається на те, що відповідачем в порушення вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001р. № 455, та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, незважаючи на наявні відомості про алкогольне сп'яніння стаціонарних хворих, видано листки непрацездатності без позначки про алкогольне сп'яніння, що в свою чергу стало підставою для виплати матеріального забезпечення на загальну суму 25 523, 11 грн.
З огляду на викладені обставини, позивач на підставі ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача завдану матеріальну шкоду в сумі 25 523, 11 грн.
Заявлені вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини до 01.01.2015 р. регулювались Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», починаючи з 01.01.2015 р. вказані правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно ст. 4 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є: застрахована особа або інша особа у випадках, передбачених ст.ст. 45, 47 цього Закону, страхувальник (роботодавець) та страховик (фонд).
Згідно до п. 9 ч. ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», страховиком є Фонд соціального страхування України (далі - Фонд).
Терміни "застрахована особа", "страхувальники" та "роботодавці" вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Так, відповідно до п. 3, 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Враховуючи вище наведені норми законодавства, господарський суд доходить висновку, що лікувальна установа, яка видає листки непрацездатності не є суб’єктом правовідносин по виплаті коштів Фонду соціального страхування у порядку надання допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їх працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою, вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Згідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», джерелами формування коштів Фонду є: страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням; доходи від розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; доходи від реалізації майна, придбаного за рахунок коштів Фонду; добровільні внески та інші надходження відповідно до закону.
Таким чином, зважаючи на те, що грошові кошти, виплачені позивачем в якості допомоги, не є власними коштами Фонду соціального страхування, його право не було порушене та позадоговірної шкоди не було завдано.
Тому дії відповідача щодо оформлення листків непрацездатності з певними порушеннями в даному випадку не можуть розцінюватися як підстава виникнення між сторонами деліктних зобов'язань, що, в свою чергу, унеможливлює стягнення з відповідача спірної суми коштів в якості відшкодування шкоди.
ОСОБА_2 того, відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», кошти Фонду використовуються, зокрема на виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, здійснювані й відшкодовані Фондом соціальні виплати є його обов'язком у разі настання страхового випадку, а тому здійснення ним таких виплат застрахованій особі не є заподіяною Фонду шкодою в розумінні ст. 1166 та ч.1 ст.1172 ЦК України.
Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України при здійсненні перегляду судових рішень господарських судів у справах зі спорів про відшкодування шкоди (постанова ВСУ від 06.11.2012р. у справі №5028/18/110/2011), а також позицією Вищого господарського суду України, викладеної у постановах у справах № 904/8006/14 від 18.03.2015 р. та №910/19454/14 від 13.05.2015 р.
З огляду на викладене, у господарського суду відсутні підстави для задоволення вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», ст.ст. 1, 2, 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", ст. 73, 76, 77, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 23.01.2018 р.
Суддя ОСОБА_15