Рішення № 71734521, 18.01.2018, Багачевський міський суд Черкаської області (до 25.04.2025 - Ватутінський міський суд Черкаської області)

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
690/442/17
Номер документу
71734521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

18.01.18

Справа № 690/442/17

Провадження № 2/690/4/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року м.Ватутіне

Суддя Ватутінського міського суду Черкаської області Пасацька Л.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії щодо відмови перерахунку та виплати пенсії та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_1, 14.12.2017 р. звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Черкаській області про визнання протиправними дії щодо відмови перерахунку та виплати пенсії та зобов'язання вчинити дії.

Зазначив, що з 01.06.2008 р. є пенсіонером за вислугою років згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник МВС, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2, виданим Пенсійним фондом України 01.10.2008 р.

На даний час грошове забезпечення поліцейських є відмінним та більшим за розміром від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні його пенсії, і зумовлений він постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988.

09.11.2017 р. звернувся до ГУПФ України в Черкаській області про перерахунок його пенсії та здійснення її виплати відповідно до чинного законодавства.

Листом від 21.11.2017 року №1078/Б-10 ГУПФ України в Черкаській області повідомило, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII, листа Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органах внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988, листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-23 щодо необхідності підготовки та подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Черкаській області підготувало та подало списки до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.

Головним управлінням ПФУ в Черкаській області в листі зазначено, що на їх адресу 24 травня 2017 року, від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, надійшла довідка про його грошове забезпечення (вх..№957/07).

Також вказано, що оскільки у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України не передбачено, перерахунок та виплату пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), зокрема і його, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Тобто, відмова у здійсненні виплат перерахованої пенсії обґрунтовується виключно відсутністю додаткового фінансування.

Вважає таку відмову безпідставною та незаконною, а бездіяльність - протиправною, оскільки ГУПФ України в Черкаській області не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Просив визнати протиправними дії ГУПФ України в Черкаській області щодо відмови перерахунку та виплати йому пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язати ГУПФ України в Черкаській області відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.07.2017 р. №1209/07 провести перерахунок пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 р. до моменту здійснення перерахунку.

Відповідач, ГУПФ України в Черкаській області, позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що позов є передчасним та не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії ОСОБА_1 забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, її фінансування за рахунок інших джерел не допускається, що буде порушенням бюджетного законодавства. Перерахунок та виплату пенсії позивачу буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету на вказані цілі. ГУ ПФУ в Черкаській області в своєму листі не відмовляє ОСОБА_1 в перерахунку його пенсії, а лише зазначає, що пенсія фінансується з Державного бюджету України, тобто між сторонами відсутній спір.

Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження у відповідності зі ст.262 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд за результатами розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення про задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач з 01.06.2008 р. є пенсіонером, як колишній працівник органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугою років згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 10).

Управління МВС України в Черкаській області видало позивачу ОСОБА_1 довідку від 04.07.2017 р. про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою заступник начальника Ватутінського МВ УМВС у Черкаській області, складену відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 р. №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 та з метою перерахунку раніше призначеної пенсії (а.с. 11).

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області своїм листом від 21.11.2017 р. №1078/Б-10 повідомило позивача, що з урахуванням ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України ( а.с. 9)

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно п.п.1,2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно цього Закону силові міністерства та відомства у п'ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України, який у п'ятиденний строк з моменту надходження повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

На виконання Порядку, листом Міністрства внутрішніх справ України від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою №988 з 01.01.2016 р. на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 р. №9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який було отримано відповідачем 29.03.2017 р. №398/01.

Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, головне управління підготувало та 31.03.2017 р. направило до ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області, які 04.04.2017 р. були повернуті для доопрацювання.

10.04.2017 р. Головним УПФ в Черкаській області повторно було направлено списки осіб начальницького і рядоквого складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі стосовно ОСОБА_1

Як вбачається з відповіді ГУПФ в Черкаській області від 21.11.2017 р. №1078/Б-10 довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області лише 12.07.2017 р. (а.с.12)

Згідно п.4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Довідка від 04.07.2017 р. №2303000989, видана УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана ОСОБА_1 містить відомості про те, що відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 р. №988, наказу МВС від 06.04.2016 р. №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника Ватутінського МВ УМВС прирівняна до заступника начальника відділу поліції та становить: посадовий оклад, оклад за званням майор поліції, надбавка за вислугу років 45%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, премія 3,11% (а.с.11)

Згідно ч.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 цього ж Закону пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Крім того, ч.1 ст.78 КАС України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

З урахуванням викладених правових норм, дотримання відповідного порядку для встановлення підстав щодо здійснення перерахунку пенсії, а також визнання відповідачем права ОСОБА_1 на здійснення перерахунку його пенсії, про що зазначено у відзиві на позов, за відсутності обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, суд вважає доведеними наявність визначених законодавством підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу внаслідок розміру видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Щодо посилання відповідача на неможливість здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відзиві відповідач зазначив, що Пенсійний Фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, та направив до Міністерства соціальної політики України, а тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Положенням статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд, з огляду на норми чинного законодавства, у тому числі положення ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке стосується виплати пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України, виключає неможливість здійснення перерахунку пенсії позивачу до виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, як протиправну з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З дня набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», а саме з 29.12.2015 року настали підстави для здійснення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), згідно довідки №7265 від 24.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки МВС України допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у запізнілому направлені Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу, тому перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру видів грошового забезпечення слід провести з дати виникнення права на нього без обмеження строком (аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 30.01.2017 р. у справі № 806/1865/16).

Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги щодо перерахунку та виплати різниці в пенсії починаючи з 01.01.2016 р. обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно положень ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням наведеного, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, враховуючи вимоги ч.2 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що позов підтверджений та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним за квитанцією №34 від 28.11.2017 р. судовий збр в сумі 640 грн.

На підставі викладеного, ст.ст. 8, 19 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст. 8, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення», ст. 102 Закону України від 2 липня 2015 року «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», п.п.1,2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, керуючись ст.ст. 2, 9, 14, 77-78, 94, 139, 241-246, 257, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (місцезнаходження: м. Черкаси, вул.. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНКОП - НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплаченої раніше, відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений ним судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, - з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Враховуючи норми п.15.5) Перехідних положень КАС України (в редакції, чинній з 15.12.2017 р.) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ватутінський міський суд Черкаської області до Київського апеляційного адміністративного суду, а матеріали справи надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.А. Пасацька