
Справа № 569/16267/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2018 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді - Панас О.В.
при секретарі - Корнійчук А.В.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Мельника А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним рішення відповідача про відмову йому, ОСОБА_1 в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання в квартирі АДРЕСА_1 та зобов'язати Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради надати йому, ОСОБА_1 дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання для влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є співласником квартири АДРЕСА_3. 11.04.2017 р. звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання його квартири і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання, в якій навів причини необхідності такого відключення, а саме: договір з ТОВ "Рівнетеплоенерго" ним не укладався; тарифи на централізоване опалення перевищують у 2-3 рази витрати на таке ж індивідуальне опалення, що підтверджено спеціалістами Інституту технічної теплофізики; при розрахунку тарифу централізованого опалення береться до уваги метраж квартири, а не кількість наявних у ній батарей , що призводить до фактичного обману споживачів; влаштування індивідуального опалення призведе до економії його коштів як споживача та економії газу. 04.05.2017 року відповідач прийняв рішення про відмову в наданні дозволу на відключення його квартири від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання, яка не містить жодної мотивації. Вважає, що відмова у наданні встановлення індивідуального опалення обмежує його конституційне право на достатній рівень життя та належні житлові умови. Позивач в судовому засіданні підтримав позов в межах заявлених вимог, просив задовольнити. Відповідачем були подані письмові заперечення проти позову, які представник відповідача повністю підтримав в судовому засіданні. Просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково за наступних підстав. Як зазначено у ст. 6,7,8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2 згідно свідоцтва про право власності на житло від 03.11.1997 року, посвідченого Рівненським комбінатом "Хлібопродуктів". З метою влаштування автономного опалення в квартирі, та у відповідності до «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання», позивач звернувся до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання . З оглянутого судом витягу з протоколу № 1 від 04.05.2017 р. засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання вбачається. що комісія прийняла рішення про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на відключення квартири № 22 житлового будинку № 40 на вул. В.Чорновола в м.Рівному від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання. Встановлено, що при розгляді звернення ОСОБА_1 постійно діючою комісією з розгляду питань пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання , не була надана оцінка наявності або відсутності технічної можливості відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води та встановлення індивідуального (автономного) опалення у вказаній квартирі, технічна документація не надавалася. Таким чином, суд прийшо до висновку, що при розгляді заяви ОСОБА_1 не встановлено обгрунтування причин відмови у наданні дозволу, не враховано наявності чи відсутності інших квартир в даному будинку, в яких встановлене індивідуальне опалення, на що посилався в суді позивач. Так, постанова КМУ від 31.10.2007р. № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 р.№ 630 прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання»від 02.06.2005р. № 2633-1У, а саме ч. 1 ст. 24 «права та основні обов'язки споживача теплової енергії»щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21.07.2005р. № 630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по наданню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Крім того, Закон України "Про теплопостачання ", постанова Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 (із змінами), Правила надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води і водовідведення, Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячої водив при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначають процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку привідмові споживачів від послуг ЦО і ГВП, а не окремої квартири. Вказаним Порядком передбачена можливість відключення від централізованого опалення за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників (уповноважених осіб) приміщень у житловому будинку. Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, підїзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. Як зазначено у ч.2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійнювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку. Як було встановлено судом, при зверненні до відповідача із відповідною заявою позивач не отримав згоду всіх всіх власників (уповноважених осіб) приміщень у житловому будинку на відключення його квартири від мереж ЦО і ГВП та влаштування індивідуального (автономного) опалення. Твердження позивача про те, що за місцем його проживання влаштоване та діє індивідуальне опалення в квартирах № 77, та № 79 , що свідчить про технічну можливість влаштування такого опалення і у його квартирі без шкоди для безперебійної роботи інженерного обладнання будинку в цілому, не перевірялося. Таким чином, позивач має право на звернення щодо отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення. У ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхнього невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку. Таким чином, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають до задоволення частково, визнати рішення відповідача про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_4 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання викладеного в протоколі №1 від 04.05.2017р. протиправним та скасувати протокол в цій частині, зобов"язати відповідача розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради квартири АДРЕСА_4. В задоволенні вимоги щодо зобов'язати Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради надати йому, ОСОБА_1 дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання для влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання слід відмовити з тих підстав, що суду не було надано технічної документації можливості встановлення в квартирі позивача індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП, що унеможливлює дати правову оцінку зазначеному факту . Тому, суд прийшов до висновку про відмову від зщадоволення позову в цій частині за недоведеністю позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 9, 19, 20, 77, 241, 244, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради, про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_4 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання викладеного в протоколі №1 від 04.05.2017р. та скасувати протокол в цій частині.
Зобов"язати Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ради квартири АДРЕСА_4.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. .Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд.
Позивач: ОСОБА_1, проживає: АДРЕСА_5 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 06.06.2002 р. Рівненським МВ УМВС України в Рівненській області.
Відповідач : Постійно діюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Рівненської міської ( місцезнаходження: м.Рівне вул. Соборна, 12-а Код ЄДРПОУ 26259965 ).
Суддя О.В.Панас