
Справа № 367/8174/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
за участю секретаря Костяк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради, департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
В листопаді 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що має статус громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-П № 168241, виданим 04 червня 1996 року Київською облдержадміністрацією, а тому відповідно до положень ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 06 липня 2017 року № 4848, було встановлено, що захворювання ОСОБА_1, рак правої нирки, пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС.
13 жовтня 2017 року ОСОБА_1 довічно встановлено другу групу інвалідності в зв'язку із захворюванням, пов'язаним із впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ № 0770200 від 24 жовтня 2017 року та Індивідуальною програмою реабілітації інваліда № 334 від 27 травня 2017 року.
Для встановлення статусу, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення позивач звернувся до Управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради з переліком необхідних документів, проте листом від 23 листопада 2017 р. № 5663 отримав письмову відмову з посиланням на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, згідно з яким внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а громадяни, які проживали на зазначеній території, не відносяться до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та втратили право на компенсації та пільги як потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У листі Управлінням зазначено, що причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 з наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено 13.10.2017 року, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи на підставі посвідчення четвертої категорії після набуття чинності Закону від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ, тобто за відсутності статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам закону та порушує його права на отримання статусу потерпілого категорії 1 від наслідків аварії на ЧАЕС просив: визнати протиправними дії управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради щодо відмови своїм листом № 5663 від 26.11.2017р. у оформленні подання до Київської обласної державної адміністрації про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення; зобов'язати управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради оформити подання до департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення.
Позивач в судове засідання не з'явився, відповідно до заяви просив слухати справу у його відсутність, позов підтримав.
Відповідач - управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради в судове засідання представника не направило, просили слухати справу без їх участі.
Відповідачі - департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в судове засідання представників не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с. 1).
З копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.6) вбачається, що ОСОБА_1 визнано інвалідом другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
Листом №5663 від 29 листопада 2017 року управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради відмовило позивачу у прийнятті документів необхідних для оформлення посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, згідно з яким внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а громадяни, які проживали на зазначеній території, не відносяться до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та втратили право на компенсації та пільги як потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи. (а.с. 5).
Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивач не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.
Також посилання відповідача на те, що позивач не може бути віднесений до числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, оскільки він, хоча і має посвідчення потерпілої особи 4 категорії, однак не відноситься до числа потерпілих 4 категорії оскільки не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд не приймає до уваги в зв'язку з тим, що можливість віднесення особи до числа потерпілих 1 категорії Закон пов'язує з інвалідністю, що має причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що встановлена потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Також необхідно зазначити, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п.4 ч.1 ст.14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.
Тому, виключення з нормативного акту положень щодо зони посиленого радіоекологічного контролю, не відновлює шкоду, що заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи здоров'ю особі, яка проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю і відноситься до числа потерпілих 4 категорії, а відтак не позбавляє цю особу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 94, 242-246, 293, 295 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради щодо відмови своїм листом № 5663 від 26.11.2017р. у оформленні подання до Київської обласної державної адміністрації про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати управління праці, соціального захисту та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Бучанської міської ради оформити подання до департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ С.І. ОЛАДЬКО