Постанова № 71732161, 12.01.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
359/10247/17
Номер документу
71732161
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

дата документу :

Справа № 359/10247/17

Номер провадження 3/359/116/2018

Номер протоколу 0533/12500/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 р. м.Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І.В., при секретарі – Степаненко А.О., за участю представника митниці ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянки України ОСОБА_2, 18.12.1971року народження, місце народження: Україна, Дніпропетровська область, постійно проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Кубанська), буд.5, працює: ТОВ «Промак» м.Кривий Ріг, менеджер, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FH 717186, виданий 04.09.2017, орган, що видав 1224, -

в с т а н о в и в :

20.11.2017 р. о 18 год. 05 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_2, яка відлітала літаком авіакомпанії «МАУ», до Ізраїлю, м. Тель-Авів,рейсом № 777, своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Після перетину пасажиркою «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянці було задано питання щодо наявності в неї готівкових коштів, на що остання відповіла, що має 10000 доларів США. Після цього ОСОБА_2 було запрошено до службового приміщення митниці, де нею була видана готівка в розмірі 20025 доларів США та 1845 гривень, що знаходились в одному з відділень дорожньої сумки пасажирки (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів ОСОБА_2 зазначена готівка належить їй особисто. Пасажирка обрала проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми пасажиру було пропущено еквівалент 10000 євро, а саме: 11725 доларів США та 1845 гривень . За протоколом про порушення митних правил вилучено 8300 доларів США та. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації та дозвільних документів на право вивезення готівки пасажирка не надала, до моменту перетину нею «білої лінії» до інспектора митниці не зверталася.

Таким чином, своїми діями громадянка України ОСОБА_2, під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянкою України ОСОБА_3, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі з поданням банківських документів на суму, яка перевищує 10 000 євро для резидентів України відповідно Постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. зі змінами, та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв’язку з чим працівниками митниці 20.11.2017 р. складений протокол про порушення митних правил № 0533/12500/17.

На підставі ст. 511 МК України за протоколом вилучено:

- долари США, згідно курсу НБУ станом на 20.11.2017 р., за 100 доларів США – 2649-9087 грн., кількістю 8300 доларів США, вартістю 219942грн. 42 коп.

За клопотанням ОСОБА_2 розгляд справи було відкладено на 12.01.2018 .

На розгляд до суду ОСОБА_4 не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Клопотань про відкладення не надійшло.

Згідно з направленими до суду письмовими поясненнями ОСОБА_2 вона підтверджує, що 20.11.2017 року під час проходження митного контролю в аеропорту «Бориспіль» не задекларувала грошові кошти, зазначає, що летіла до Ізраїлю для обстеження та проходження операції, тому дуже хвилювалась стосовно стану свого здоров’я, у зв’язку з цим забула задекларувати грошові кошти. Просить взяти до уваги, що на теперішній час вона повністю усвідомлює протиправність скоєного правопорушення та згодна понести покарання у вигляді штрафу. Просить не застосовувати до неї конфіскацію та повернути валюту, які були потрібні для лікування. Грошову кошти є її власними коштами, з яких сплачено податки, така сума \ для неї надзвичайно важливою, оскільки має двох дітей

Представник митниці ОСОБА_1 протокол підтримав, та зазначив, що громадянка України ОСОБА_4 скоїла порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та, даючи оцінку усім дослідженим доказам, вважаю, що громадянка України ОСОБА_4, маючи при собі товари, які підлягають письмовому декларуванню при переміщенні через митний кордон України, під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

За змістом ч. 1 ст. 366 Митного кодексу України «двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України».

Відповідно до ч.2 та 3 вказаної статті «канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян».

Відповідно до вимог ч. 4 та 5 ст.366 Митного кодексу України «громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення».

За змістом п.57 ч.1 ст.4 МК України «у цьому Кодексі поняття товари вживаються в тому числі в значенні валютних цінностей».

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 197 Митного кодексу України «обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України».

Так, п.2 Розділу 1 «Загальні положення» «Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», затвердженої постановою Правління Національного банку України №148 від 27.05.2008 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 червня 2008 року за №520/15211, з наступними змінами і доповненнями, наголошує, що «ця Інструкція встановлює для резидентів і нерезидентів порядок переміщення (увезення, вивезення, пересилання) готівки і банківських металів через митний кордон України. Вимоги цієї інструкції не поширюються на порядок увезення в Україну та вивезення за межі України готівки і банківських металів уповноваженими банками».

Відповідно до п.5 Розділу 1 «Загальні положення» вказаної Інструкції «фізична особа незалежно від віку має право вивозити за межі України і ввозити в Україну готівку і банківські метали відповідно до норм, передбачених цією Інструкцією».

Згідно до п. 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.

За змістом підпункту «в» п. 50 ч.1 ст. 4 Митного кодексу України «резиденти - це фізичні особи: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном»

Таким чином, згідно чинного законодавства на момент скоєння порушення митних правил – 20.11.2017 року – ОСОБА_4 слід визнати резидентом України.

З урахуванням всього вищезазначеного, ОСОБА_4, будучи резидентом України та переміщуючи через митний кордон України готівку в сумі, що перевищувала в еквіваленті 10000 євро, була зобов’язана згідно чинного законодавства України дотриматись порядку її переміщення та здійснити її письмове декларування митному органу в повному обсязі в режимі «червоний коридор».

Своїми діями правопорушник громадянка України ОСОБА_4 порушила порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення валюти через митний кордон України, чим вчинила правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.

У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно зі ст. 471 МК України, за вчинене ОСОБА_4 правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення у виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.

Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.

За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.

Встановлено, що єдине діяння, яке вчинила громадянка України ОСОБА_4 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації, і за вчинене правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянка України ОСОБА_4 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.

Шкода, яку громадянка України ОСОБА_4 потенційно могла завдати державі, була незначною: вона не ухилялась від сплати мита та інших зборів і не завдала державі іншої шкоди. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

При прийнятті рішення суддя враховує, зазначені особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, та її представником в судовому засіданні обставини.

При перевірці вказаних обставин, судом встановлено, що ОСОБА_4 20.11.2017 вилітала до Ізраїлю для діагностики та лікування в лікарні Ассута Ізраїль (ТОВ «Медичні послуги Ассута»), де за операцію 22.11.2017 року нею було сплачено 8712 доларів США.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої у ОСОБА_4 валюти, яка призначалась для лікування за кордоном ніяк не сприятиме її вихованню та попередженню вчиненню нею нових порушень.

Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.) без конфіскації вилученої валюти, оскільки таке покарання покладає на правопорушника «індивідуальний надмірний тягар» та не може бути застосований у даному випадку..

Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянки України ОСОБА_4 в подальшому.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

Таким чином, з правопорушниці громадянки України ОСОБА_4 на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 17 грн. 27 коп. (а.с.22).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.

Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя -

п о с т а н о в и в :

Визнати винною громадянку України ОСОБА_2, 18.12.1971року народження, паспорт громадянина України АК 917435, виданий Дзержинського РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 червня 2000 року, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., яка підлягає сплаті на користь держави України (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018,КДБ: 21081100,р/р:31117106705004, 050*).

Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0533/12500/17, а саме:

- 8300 доларів США, – повернути громадянці України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України АК 917435, виданий Дзержинського РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 червня 2000 року.

Стягнути з громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України АК 917435, виданий Дзержинського РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 червня 2000 року, на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 352 гривні 40 копійок (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок).

Стягнути з громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України АК 917435, виданий Дзержинського РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 червня 2000 року, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 17 грн. 27 коп.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____

Суддя: І.В.Муранова-Лесів