Постанова № 71731661, 22.01.2018, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
293/1334/17
Номер документу
71731661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/1334/17

Провадження № 2-а/293/9/2018

22 січня 2018 року смт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді Бруховського Є.Б.

секретаря судових засідань ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Черняхівського районного суду Житомирської області звернувся з позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії, як пенсіонеру МВС України; та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції .

Позивач подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, в яких просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.

Згідно ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справз 06.12.1996 року. Пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. (з наступними змінами) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Саме цей Закон, регулює правовідносини з питань призначення перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові. Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Відповідно до ч.3 ст. 63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки , передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.

Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року ст. 63 доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 .02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абз. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 580-VIII від 02.07.2015 р. «Про національну поліцію» ( згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У ст. 102 Закону України «Про національну поліцію» зазначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як вбачається із матеріалів справи позивачу ОСОБА_2 видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 22.05.2017 року (а.с.16) .

Із заявою про перерахунок пенсії згідно із довідкою про зміну грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача 13.11.2017 року (а.с.9).

На підставі заяви позивача щодо перерахунку пенсії, 27.11.2017 року ГУПФ України у Житомирській області надало відповідь, в якій зазначили, що причиною затримки перерахунку та виплати пенсії позивачу є відсутність на це бюджетних коштів.

Відповідно до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (надалі - Порядок №45), перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення виданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Як зазначив Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2014року, номер з ЄДРСР 40821955, "за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках ".

З довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, вбачається, що станом на 01.01.2016 року розмір грошового забезпечення для перераханку пенсії за посадою старшого дільничного інспектора міліції Черняхівського РВ УМВС старшого дільничого офіцера поліції збільшився та становить: посадовий оклад - 2500,00грн., оклад за військовим званням - 2000,00грн., надбавка за стаж служби (40% ) - 1800,00грн., премії - 42,84 грн., а всього 6342,84 грн.

Відповідно до вимог ч.2 ст.51 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. (з наступними змінами) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсії, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам та мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Таким чином, Конституцією України, Законами України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. та № 900-УІІІ від 23.12.2015 р. позивачу, як пенсіонеру МВС, гарантовано право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цими Законами.

Враховуючи вищезазначене та з метою повного захисту прав особи на отримання належної пенсії, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 19, 20, 77, 241, 244, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у непроведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2, починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів, з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текс постанови виготовлений 22.01.2018 року.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.

Суддя: Є.Б. Бруховський