Постанова № 71730046, 22.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
273/797/17
Номер документу
71730046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Новицький Є.А.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" січня 2018 р. Справа № 273/797/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "23" серпня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірної відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести відповідний перерахунок та виплату одержаної пенсії ,-

ВСТАНОВИВ

28 липня 2017 року ОСОБА_3 подала до Баранівського районного суду Житомирської області адміністративний позов, просила зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати на підставі Закону України "Про державну службу" (діяв на день призначення пенсії), з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885,83 грн., індексації доходів громадян в сумі 244,73 грн., на які нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017 року.

Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від "23" серпня 2017 року задоволено адміністративний позов.

Зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати на підставі Закону України "Про державну службу" (діяв на день призначення пенсії), з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885,83 грн., індексації доходів громадян в сумі 244,73 грн., на які нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) перебуває на обліку в Новоград-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та одержує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про державну службу" з 23.04.2014 року.

24 липня 2014 року ОСОБА_3 подала до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області заяву, просила провести перерахунок та виплатити пенсію державного службовця, оскільки при призначенні пенсії не включено повну суму матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885,83 грн., індексації доходів громадян в сумі 244,73 грн., на які нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017 року.

Листом Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області №3826/02 від 25.07.2014 року в проведенні перерахунку пенсії державного службовця відмовлено. Вказує, що правові підстави перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885,83 грн., індексації доходів громадян в сумі 244,73 грн., на які нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відсутні.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким задоволено адміністративний позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Пенсія позивачу призначена згідно Закону України №3723-XII від 16.12.1993 року "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії.

Вимогами частини першої статті 37 Закону України №3723-XII від 16.12.1993 року "Про державну службу" визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому, застосуванню підлягає стаття 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії.

Частиною першою статті 1 Закону України №108/95-ВР від 24.03.1995 року "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України №3723-XII від 16.12.1993 року "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною шостою статті 33 Закону України №3723-XII від 16.12.1993 року "Про державну службу" визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною першою статті 66 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Закону України №1282-XII від 03.07.1991 року "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Законом України №1282-XII від 03.07.1991 року "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Стаття 41 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З змісту довідок №3826/02 від 25.07.2014 року, №3827/02 від 25.07.2014 року та №3828/02 від 25.07.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії на підставі Закону України "Про державну службу", виданих Управлінням Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області, позивач одержувала надбавки за високі досягнення у праці, премії, інші виплати (премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення).

Відповідно рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) за змістом норм статті 66 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення", Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", статті 41 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи зазначене, твердження позивача, що до складу її заробітної плати, з якої мала призначатися пенсія, входять додаткові складові заробітної плати є правомірним. Разом з тим, для визнання дій відповідача неправомірними слід встановити, що відповідач мав у своєму розпорядженні відповідні документи, безпідставно не врахував їх і як наслідок вчинив неправомірні дії.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів, тощо.

Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку. Підставою для індивідуального перерахунку можуть бути додатково надані документи, що дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Індивідуальний перерахунок пенсії на підставі додаткових документів забезпечує право особи на правильне обчислення розміру її пенсії, а способом для відновлення такого права слугує обов'язок відповідача правильно обчислити розмір вже призначеної їй пенсії шляхом здійснення відповідного перерахунку.

Задовольняючи позов щодо врахування додаткових виплат у заробітну плату, з якої обчислюється пенсія, суд фактично зобов'язує відповідача усунути помилку, допущену на стадії призначення позивачу пенсії, внаслідок неврахування всіх складових заробітної плати та здійснити індивідуальний перерахунок пенсії. Порушення права особи на правильне обчислення пенсії є триваючим з моменту допущення такої помилки і до моменту її усунення.

Щодо дати з якої відповідач зобов'язаний провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 45 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 24.07.2014 року, а відтак, має право на проведення перерахунку та виплати пенсії з моменту звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а саме з 01.08.2014 року.

Разом з тим, позивачка упродовж трьох років не зверталася до суду за захистом своїх порушених прав. Таким чином нею пропущено встановлений КАС України 6-місячний строк звернення до суду. Відтак суд мав би захистити її право на перерахунок пенсії в межах цього строку (з 29.01.2017 року) від дня звернення з позовом до суду (28.07.2017 року).

Враховуючи положення КАС України про те, що суд справу розглядає в межах позовної заяви, й те, що сама позивачка просила провести перерахунок з 01.08.2017 року, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для зміни судового рішення в цій частині.

З огляду на зазначені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на вище зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не встановлено.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Покликання на положення ст.5 КАС України (в редакції до 15.12.2017 року) є безпідставним, оскільки дана норма регулює порядок застосування процесуального закону. Щодо застосування норм матеріального права, то вони застосовуються судом на час існування відповідних правовідносин.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "23" серпня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: М.М. Капустинський

І.Г. Охрімчук

Судове рішення прийнято та складено "22" січня 2018 р.