Постанова № 71729818, 18.01.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
591/5458/17
Номер документу
71729818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції : Клименко А.Я.

18 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 591/5458/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Подобайло З.Г.

суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 09.11.2017, суддя Клименко А.Я., м. Суми, повний текст складено 09.11.17 по справі № 591/5458/17

за позовом ОСОБА_1

до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад 38000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 2200грн.; надбавка за вислугу років - 35%, що у грошовому виразі становить 2100 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, що у грошовому виразі становить 4050 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 46%, що у грошовому виразі становить 1748 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 44%, що у грошовому виразі становить 1672 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, що у грошовому виразі становить 570 грн.; премія у розмірі 87,9%, що у грошовому виразі становить 14187,06 грн. та зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області протягом одного місяця подати звіт про виконання рішення суду.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 09 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області задоволено частково. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад 3800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 2 200,00 грн.; надбавка за вислугу років - 35%, що у грошовому виразі становить 2100,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, що у грошовому виразі становить 4050,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 28%, що у грошовому виразі становить 1064,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, що у грошовому виразі становить 570,00 грн.; премія у розмірі 80,92%, що у грошовому виразі становить 11 154,01 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області протягом одного місяця з дня набрання цією постановою законної сили подати до Зарічного районного суду м. Суми звіт про її виконання. Стягнуто на користь позивача - ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області документально підтверджені судові витрати в сумі 640,00 грн.

Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подало апеляційну скаргу , вважає, що судом першої інстанції наявним у справі доказам не надано належної оцінки, неправильно застосовано норми матеріального права, в порушення ст.ст. 9, 159 Кодексу адміністративного судочинства України не вжито заходів щодо правильного застосування законодавства та винесення законного і обґрунтованого судового рішення, у зв'язку з чим вищезазначене судове рішення підлягає скасуванню. Вказує , що посада, яку обіймав позивач перед звільненням з ОВС, прирівняна до посади «Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління» апарату Головних управлінь Національної поліції, посадовий оклад за якою становить 3100 грн. Розмір премії був визначений, як середній за грудень 2015 року саме за прирівняною посадою. Вимоги позивача про включення до грошового забезпечення надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно- аналітичне забезпечення і за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю є безпідставними, оскільки такі види додаткового грошового забезпечення не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від ІЗлютого 2008 року №45 - у зв'язку із їх невиплатою на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Зарічного районного суду м.Суми від 09.11.2017 , прийняти нову постанову суду, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

ОСОБА_1 вважає, що апеляційна скарга ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області не грунтуєтся на приписах чинного законодавства України, практиці Європейського суду з прав людини, спростовується наявними у справі та додатковими доказами, не є належним чином обґрунтованою, оскільки не містить посилань на конкретні правові норми, які були не правильно застосовані судом першої інстанції, та на докази, яким суд першої інстанції дав неправильну оцінку. Вказує , що усі наведені у апеляційній скарзі доводи були предметом обговорення у суді першої інстанції, а обґрунтування правової позиції суду щодо їх сприйняття чи відхилення наведене у оскаржуваній постанові, просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Апеляційна скарга розглядається у судовому засіданні згідно приписів ст. 310 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що позивач ОСОБА_1 до 04.07.2001 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Остання штатна посада перед звільненням - заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, на яку він був призначений наказом МВС України від 17.07.1998 року №315о/с. На підставі наказу МВС України від 30.06.2001 року №241о/с ОСОБА_1 був залишений у розпорядженні УМВС України в Сумській області, а відповідно до наказу УМВС України в Сумській області від 07.07.2001 року №63о/с звільнений з ОВС по ст. 64 п. «ж» - за власним бажанням.

На момент звільнення з ОВС ОСОБА_1 мав спеціальне звання «підполковник міліції», яке йому було присвоєне наказом МВС України від 31.08.2000 року №335о/с.

Календарний строк служби ОСОБА_1 становить 17 років 01 місяць 08 днів, а строк служби у пільговому обчисленні (для призначення пенсії) - 20 років 00 місяців 21 день.

Після звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років, що підтверджується копією посвідчення №98/8513 від 25.07.2001 року.

Як зазначено у ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинна станом на 01.01.2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 року №11/653?1813(2868), виданої на ім.»я ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення за останньою займаною ним посадою станом на 01.04.2012 року становив 7860грн. 80 коп. і включав: посадовий оклад 1310 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 130 грн.; надбавка за вислугу років - 30% що у грошовому виразі становило 432 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, що у грошовому виразі становило 936 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 46% від посадового окладу, що у грошовому виразі становило 602грн.60 коп.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 44% від посадового окладу, що у грошовому виразі становило 576грн.40 коп.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становило 196грн.50 коп.; премія у розмірі 87,9%, що у грошовому виразі становило 3677грн. 30 коп.

Однак із зазначеними у цій довідці показниками ОСОБА_1 не погодився, у зв'язку з чим і звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково , суд першої інстанції виходив з наявності підстав для покладення на Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області виготовлення на направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 38000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 2200 грн.; надбавка за вислугу років - 35%, що у грошовому виразі становить 2100 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, що у грошовому виразі становить 4050 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 28%, що у грошовому виразі становить 1064 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, що у грошовому виразі становить 570 грн.; премія у розмірі 80,92%, що у грошовому виразі становить - 11707 грн. 51 коп.

Відповідно до ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Постанова суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України від 09.04.1992 pоку №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до Преамбули Закону №2262-XII, цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частинами 1-4 ст.63 Закону №2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015 року) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Вказані зміни до ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набрали чинності з 29.12.2015 року.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб»єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Вищезазначеною постановою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції, яке за своїми складовими є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції і при цьому значно перевищують розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ України.

Тобто, суд першої інстанції вірно вважає , що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 року набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Далі по тексту - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, п. 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ наказом УМВС України в Сумській області від 07.07.2001 року №63о/с, а тому саме на відповідача покладений обов»язок підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Як встановлено у п. 5 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об»єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно з Довідкою від 26.05.2017 року №11/146 538(2897) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії грошове забезпечення за посадою, яка відповідає посаді «заступник начальника відділу - начальник 1-відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України, складається з посадового окладу 3800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2200 грн., надбавки за стаж служби 2100 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 570 грн., з якими позивач ОСОБА_1 погоджується.

Згідно з приписами п. 6 Порядку відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

ОСОБА_1 на останню штатну посаду «заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України», був призначений наказом МВС України від 17.07.1998 року №315о/с.

Із вказаної вище посади ОСОБА_1 також був звільнений наказом МВС України від 30.06.2001 року №241о/с із залишенням у розпорядженні УМВС України в Сумській області.

Доводи позивача ОСОБА_1 про те, що його особова справа в період проходження служби знаходилась в МВС України, а підрозділ, у якому позивач проходив службу, входив до штатної структури УВБ ГУБОЗ МВС України і не підпорядковувався УМВС України в Сумській області, не спростовані відповідачем, який заперечує проти адміністративного позову.

Доводи апелянта з посиланням на те , що при визначенні посади, якій відповідає посада «заступник начальника відділу - начальник 1 відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України», відповідач виходив із рівності посадових окладів, оскільки такий підхід суперечить вимогам п. 6 Порядку, у якому встановлено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

З наведеного слідує, що розмір посадового окладу є лише одним із критеріїв для прирівнювання посад колишніх працівників міліції до посад поліцейських.

З пояснень представника відповідача вбачається , що Відділ внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України ніколи не підпорядковувався УМВС України в Сумській області, з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в організаційній структурі МВС України , тобто посада «заступник начальника відділу - начальник 1 відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» відноситься до посад апарату МВС України. Цій посаді відповідає посада «Заступник начальника відділу» апарату Національної поліції (п. 21 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17 лютого 2017 року №138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за №348/30216.

В наслідок цього до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 необхідно включити посадовий оклад у розмірі 3800 грн. за посадою «Заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції згідно з Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, яка відповідає посаді «заступник начальника відділу - начальник 1 відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України».

Суд критично ставиться до виданої відповідачем на ім»я позивача ОСОБА_1 іншої Довідки від 26 травня 2017 року №11/146?538(2897) та ідентичної їй за змістом Довідки від 14.09.2017 року №11/267 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії за посадою «заступник начальника відділу - начальник 1 відділення ВВБ в Сум. обл. УВБ ГУБОЗ МВС України /Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління» з посадовим окладом 3100,00 грн. оскільки згідно з Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Схема посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції» посада «Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління» взагалі не передбачена, а посадовий оклад у розмірі 3100 грн. не встановлений для жодної із посад, вказаних у цьому Додатку.

В абзаці п»ятому п. 5 Порядку щомісячна премія для перерахунку пенсії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Премія у розмірі 87,9%, яку позивач просить включити до загальної суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначена у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 року №11/653-1813(2868) за останньою займаною позивачем посадою станом на 01.04.2012 року.

Включення такого розміру премії у грошове забезпечення для перерахунку пенсії, підстави для якого виникли з 01.01.2016 року, суперечитиме вимогам п. 5 Порядку, тому відповідач правильно вказав розмір премії - 80,92% за відповідною посадою «заступник начальника відділу» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3800 грн.. Як наслідок, у відповідності з вимогами п. 5 Порядку до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача необхідно включити премію у розмірі 80,92%.

Також, суд не вбачає правових підстав для включення до загальної суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 44%, оскільки згідно з абз. сьомим п. 5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Надбавка до посадових окладів для всіх категорій працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю була встановлена п. 4.1.4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ. Вказана постанова втратила чинність згідно із Законом України від 12 лютого 2015 року №193-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ». Тобто, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю на дату виникнення права на перерахунок пенсії (01.01.2016 року) є скасованою, а тому не може враховуватись при перерахунку пенсії позивача.

При цьому , суд першої інстанції правоміно вважає вимоги позивача про включення до загальної суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного

Згідно з приписами п. 5 Порядку, для перерахунку пенсій враховуються щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до п.п. 1) п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати:

- надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов»язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов»язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв»язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв»язку, Національної системи конфіденційного зв»язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

- надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на даний час є чинною.

Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України, сформульованої у постанові від 17 жовтня 2017 року по справі №К/800/28614/17 (№803/473/17), «…постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби».

Така правова позиція, поряд з іншим, грунтується на висновках Конституційного Суду України, який у своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Із системного аналізу наведених вище правових норм слідує, що надбавки за виконання особливо важливих завдань і за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, які встановлені чинною на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, мають бути враховані у грошовому забезпеченні при перерахунку пенсії позивача.

З інформації із електронної пенсійної справи №N/A8513-МВС ОСОБА_1, яка міститься в матеріалах справи, підтверджується, що до складу грошового забезпечення, з якого розрахована пенсія ОСОБА_1, включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, такий самий розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань зазначений і в Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 року №11/653?1813(2868) , при цьому у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 року №11/653-1813(2868) зазначений розмір надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 46%, тоді як у структурі грошового забезпечення для перерахунку виплачуваної на даний час пенсії ОСОБА_1 вказана надбавка становить 28%.

Відповідно до п. 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок, та п.п. 1) п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 , тому суд правомірно вважає , що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 необхідно включити надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 28%.

Відповідно ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 23 свого рішення від 08 листопада 2005 року по справі «Кечко проти України» (Заява №63134/00) зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

При вирішенні даної справи суд також керується правовою позицією Верховного Суду України, сформованою у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, де зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв»язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), у тому числі після набуття чинності з 19 січня 2000 року постановою Кабінету Міністрів України від 8 січня 2000 року №12 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».

Як встановлено у ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави.

Конституційним Судом України у рішеннях від 06 липня 1999 року №8-рп/99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 та від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 сформовано чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

В п. 3 мотивувальної частини рішенні від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов»язана з ризиком для життя і здоров»я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

В п. 7.1 мотивувальної частини рішенні від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційним Судом України зазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування (частина друга статті 22 Конституції України) чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (частина третя статті 22 Конституції України).

З урахуванням зазначеного, наявності права позивача на перерахунок пенсії, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач повинен виготовити відповідну довідку для перерахунку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення , тому суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 3800 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 2200 грн.; надбавка за вислугу років - 35%, що у грошовому виразі становить 2100 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, що у грошовому виразі становить 4050 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 28%, що у грошовому виразі становить 1064 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, що у грошовому виразі становить 570 грн.; премія у розмірі 80,92%, що у грошовому виразі становить - 11154грн. 51 коп..

У відповідності до приписів ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, переглянувши у межах доводів та вимог апеляційних скарг, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, тому залишає апеляційну скарги без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Згідно п.1 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 09.11.2017 по справі № 591/5458/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. ПодобайлоСудді(підпис) (підпис) А.М. Григоров Л.В. Тацій Повний текст постанови складено 23.01.2018.