Постанова № 71729331, 23.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
813/2320/13-а
Номер документу
71729331
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12075/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Чопко Ю.Т.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року з питань заміни сторони виконавчого провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

суддя (судді) в суді першої інстанції - Гулик А.Г.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2017 року Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просило замінити стягувача Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області на Стрийську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року у задоволенні заяви Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження відмовлено.

Ухвалу в апеляційному порядку оскаржило Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, вважає її незаконною та необґрунтованою, просить ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою замінити стягувача Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області на Стрийську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування належать Державній фіскальній службі України та її територіальним органам, як правонаступникам реорганізованого шляхом перетворення Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів, а боржника - платника єдиного соціального внеску ФОП ОСОБА_1 передано на облік до Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області. Відтак, належним стягувачем у спірних правовідносинах є Стрийська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України розгляд справи проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року задоволено адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 5884,64 грн(а.с.63).

15 квітня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №813/2320/13-а, в якому стягувачем вказано управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області.

23 травня 2013 року державний виконавець відділу державної виконавчої служби Срийського міськрайонного управління юстиції Львівської області відкрив виконавче провадження №38085635 з виконання виконавчого листа у справі №813/2320/13-а, в якому стягувачем вказано управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області(а.с.64).

Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що відсутні правові підстави для заміни сторони виконавчого провадження.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 того ж Закону органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

В силу ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи". Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» набрав чинності 11 серпня 2013 року.

Відповідно до пп. 14.1.1-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом".

Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» передбачено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.

Беручи до уваги вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності вищевказаним Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.

Тобто, Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області є органом, який відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» закінчує процедуру по стягненню недоїмки з ФОП ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Також, згідно із ч. 1 ст. 379 КАС України, в редакції чинній на момент прийняття судового рішення апеляційним судом, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що підстав для заміни сторони виконавчого провадження немає, оскільки у Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», тому воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 813/2320/13-а, виданого 15 квітня 2013 року Львівським окружним адміністративним судом.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року з питань заміни сторони виконавчого провадження у справі № 813/2320/13-а - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха судді О. М. Гінда В. В. Ніколін Повне судове рішення складено 23 січня 2018 року.