Постанова № 71729271, 23.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
456/2380/17
Номер документу
71729271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12400/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Кухтей Р.В., Попка Я.С.

з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 листопада 2017 року під головуванням судді Гули Л.В., постанова в повному обсязі складена 24.11.2017 року в м. Стрий у справі № 456/2380/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання права на допомогу на дітей одиноким матерям та скасування рішення від 14.02.2017 року,-

В С Т А Н О В И В :

04 серпня 2017 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом та просить визнати її право допомогу на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) для дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, при визначенні розміру якої до складу сім'ї одинокої матері включаються: одинока мати ОСОБА_1 та її рідна дитина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, але не включаються чоловік ОСОБА_3 та рідні діти подружжя : ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3; скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 14.02.2017 року, при прийнятті якого до складу сім'ї одинокої матері ОСОБА_1 включені рідні діти подружжя: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона як одинока мати має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та з 2003 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям. При цьому, в свідоцтві про народження дитини ОСОБА_2 запис про батька проведений в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини ОСОБА_2 із зазначенням, що відомості про її батька внесені до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. У 2006 році ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3, змінивши прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1. Після реєстрації шлюбу її чоловік ОСОБА_3 не усиновив її рідну дитину ОСОБА_2, яка була народжена до шлюбу. Подружжя має рідних дітей : доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо цих дітей немає витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян із зазначенням, що відомості про їх батька внесені до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. Відтак, всі діти є її рідними, але тільки донька ОСОБА_2 народжена одинокою матір'ю, яка не перебувала у шлюбі та після реєстрації шлюбу ця дитина не усиновлена чоловіком ОСОБА_3, що в силу норм ст. 18-1 ч. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зумовлює збереження за ОСОБА_1 права на отримання для доньки ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів). 27.01.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою від 26.01.2017 року про перерахунок для доньки ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів). До заяви додала декларацію про доходи сім'ї одинокої матері в складі ОСОБА_1 та її доньки ОСОБА_2. Рішенням від 14.02.2017 року Управління відмовило їй у праві на допомогу одиноким матерям, оскільки до складу її сім'ї входить вона та її діти: доньки ОСОБА_2, ОСОБА_4 та син ОСОБА_5, чоловік виключений зі складу сім'ї, так як вона отримує від нього аліменти на утримання дітей. Відповідно до норм Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при визначенні розміру допомоги на дітей одиноким матерям до складу сім'ї одинокої матері не включаються чоловік та рідні діти, які народилися після шлюбу, тобто діти щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року, при визначенні розміру допомоги на дітей одиноким матерям до складу сім'ї одинокої матері включаються чоловік та рідні діти, у тому числі діти, які народжені після шлюбу, тобто діти щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. На підставі вищенаведеного вважає, що її право на допомогу на дітей одиноким матерям порушено, тому звертається з даним позовом до суду.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив позивач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що в цих спірних правовідносинах норми постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2011 не підлягають застосуванню, оскільки не відповідають імперативним нормам ст. 18-1 Закону України № 2811-XII, за яких одинокою вважається мати, яка не перебуває у шлюбі (тобто не має чоловіка) та допомога надається на тих рідних дітей, у свідоцтві про народження яких немає запису про батька дитини або такий проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері.

Просить скасувати постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 листопада 2017 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 4 ст. 229, п.2 ч. 1 ст. 311 та ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 22.03.2013 року батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_8 та ОСОБА_1 /а.с. 18/.

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 21.01.2016 року відомості про батька ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, записані за вказівкою матері дитини ОСОБА_1 /а.с. 21/.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 19.10.2006 року ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 19.10.2006 року, після реєстрації шлюбу дружині змінено прізвище ОСОБА_1 /а.с. 17/.

Батьками ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, є ОСОБА_1 та ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвами про народження від 19.11.2009 року, актовий запис № 619, та від 07.11.2006 року, актовий запис № 549 /а.с. 19-20/.

Відповідно до протоколу № 650337 від 23.04.2007 року ОСОБА_1 отримує державну соціальну допомогу по догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, допомогу призначено з 17.04.2007 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 2 на звороті/.

Згідно з Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.01.2017 року, членами сім'ї одинокої матері ОСОБА_1 є її донька ОСОБА_2 /а.с. 23/.

Як вбачається із заяви ОСОБА_1, яка зареєстрована в Управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради 27.01.2017 року за № 55, вона звернулася з такою з метою призначення їй державної допомоги на дітей одинокій матері (на дитину ОСОБА_2). Заявницею в заяві обрано порядок перерахування допомоги - через національного оператора поштового зв'язку №ВПЗ Стрий-1 (м. Стрий вул. Поштова, 3) УДППЗ «Укрпошта» /а.с. 22/.

Згідно з рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.02.2017 року та повідомленням № 601 про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) /а.с.14-15/.

Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення №112/04.20 від 28.02.2017 року на запит позивачки до складу сім'ї ОСОБА_1 входить вона та діти: доньки ОСОБА_2, ОСОБА_4 та син ОСОБА_5. Чоловік виключений зі складу сім'ї, оскільки ОСОБА_1 отримує від нього аліменти на утримання дітей. До сукупного доходу сім'ї за період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року входить: державна соціальна допомога на дитину інваліда (син ОСОБА_5) в сумі 9499,90 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в сумі 9754,21 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; аліменти в сумі 21597,22 грн. - Шебелинське ВБР філії Бурового управління «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування» /а.с. 13, 16/.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимогах у справі, суд першої інстанції виходив з того, що в задоволені позову слід відмовити, оскільки, розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 правомірно було здійснено з середньомісячного розрахунку сукупного доходу сім'ї в кількості чотирьох членів сім'ї.

Колегія суддів погоджується з таким висновком та аргументами суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Згідно ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п. 2 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за № 112/6400, особи, які зараховуються до складу сім'ї при визначенні права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру, перелік документів про доходи членів сім'ї для призначення соціальної допомоги, окремі види допомоги, які не враховуються в сукупному доході, визначаються в нормативно-правових актах, що встановлюють відповідні види соціальної допомоги.

Перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям передбачено абз. 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001. Зокрема до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням вказаної допомоги включається рідні діти віком до 18 років.

З аналізу вище наведених правових актів, суд робить висновок, що рідні діти віком до 18 років мають включатися до розрахунку середньомісячного доходу сім'ї.

Згідно ч. 2 ст. 3 Сімейного Кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Згідно абз. 6 ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради правомірно було здійснено середньомісячний розрахунок сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1, в кількості чотирьох членів сім'ї.

А відтак, аргументи апеляційної скарги жодним чином не спростовують обставин встановлених судом, не містять підстав, які свідчили б про неправильне застосування судом першої інстанції матеріального або процесуального права та заперечуються матеріалами справи.

Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є безпідставним, не обґрунтованим і не підлягає до задоволення.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, судові витрати у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції не розподіляються.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 листопада 2017 року у справі № 456/2380/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. П. Сеник судді Р. В. Кухтей Я. С. Попко Повне судове рішення складено 23.01.2018 року