
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/6001/17 Суддя першої інстанції: Сердинський В.С.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вважає протиправною відмову відповідача у перерахунку належної йому пенсії по інвалідності з урахуванням отримуваної заробітної плати за роботу у зоні відчуження.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2017 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, оформлену листом від 03.08.2017 року № 597/П-01, щодо проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії із заробітної плати, згідно довідки № 89 від 25.07.2017 року, виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київський області. Визнано незаконним та скасовано колегіальне рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 18.08.2017 року про відмову в перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до довідки № 89 від 25.07.2017 року, виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київський області. Зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію із суми зоробітної плати за червень 1988 року у розмірі 824,00 крб., відповідно до довідки № 89 від 25.07.2017 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київський області, з урахуванням відомостей про фактичне отримане грошове забезпечення за роботу в зоні відчуження, з якого визначається пенсія та яке складається з грошового забезпечення в розмірі 240 крб., премії у розмірі 500 крб., та добових у розмірі 84 крб., отриманих ним під час виконання службових обов'язків у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за червень 1988 року, та виплатити ОСОБА_2 недоплачену суму пенсії без обмеження її максимального розміром та з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 серпня 2017 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області подало апеляційну скаргу. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вважає, що під час розгляду даної справи по суті суд першої інстанції дійшов до невідповідних обставинам справи висновків, позивачем не надано до суду першої інстанції жодного документального підтвердження виплати та хоча б нарахування йому заробітної плати в сумі 824 крб., за період червня 1988 року, у зв'язку з чим, на його думку, оскаржуване судове рішення суду першої інстанції є таким, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Станом на 22 січня 2018 року позивачем не надано до суду відзиву на апеляційну скаргу.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справ матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_2 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У серпні 2017 року позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статей 54, 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України № 1210, враховуючи довідку про заробітну плату № 89 від 25.07.2017 року виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київський області.
Листом № 597/П-01 від 03 серпня 2017 року відповідач відмовив у вказаному перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його необгрунтованим з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Окрім цього, відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі статтею 54 цього Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного вище Закону врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).
Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Отже, колегія суддів зауважує, що аналіз наведених норм матеріального права, дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що в матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують здійснення таких виплат позивачу за підвищеними тарифними ставками.
З 01 січня 2012 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1210, якою затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом 7 якої встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Водночас, частиною 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Отже, розмір призначеної за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію.
При цьому, пунктом 7 Постанови № 1210 визначений перелік обов'язкових відомостей, які повинні бути зазначені у таких довідках. Відсутність таких даних у довідці виключає можливість проведення перерахунку пенсії відповідно до цього пункту.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 04 листопада 2015 року (справа № 21-3120а15).
Колегією суддів встановлено, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержане особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 25 липня 2017 року (а.с. 12) не містить посилань на первинні документи підприємства, що підтверджують встановлення зазначеного в ній розміру премії та проведення оплати за підвищеними тарифними ставками на підприємстві у 1986 році за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
З урахуванням вказаного, колегія суддів приходить до висновку про те, що позивачу проведено умовний розрахунок заробітної плати, яку він міг би отримати при застосуванні нормативних актів 1986-1988 років.
На підставі вищевказаних обставин справи, а також положень наведених правових норм законодавства України, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням вищевикладеного, судове рішення суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову є помилковим та підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
За вказаних обставин колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги обґрунтованими, а тому вона є такою, що підлягає задоволенню, а ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
У відповідності до вимог п. 2) ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 1) п. 4) ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2017 року - скасувати, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська