
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
16 січня 2018 рокусправа № 804/5852/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Головко О.В.
судді: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Голобутовський Р.З.) від 04 жовтня 2017 року в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біосфера Сервіс»
до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС
про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
ТОВ «Біосфера Сервіс» у вересні 2017 року звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС № 0001814614 від 28.08.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС 28 серпня 2017 року було прийнято рішення № 0001814614, яким до ТОВ «Біосфера Сервіс» застосовано штрафні санкції у розмірі 77140,45 грн. та нараховано пеню у розмірі 11185,35 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.03.2017 по 28.04.2017.
Вважаючи вказане рішення таким, що суперечить закону, ТОВ «Біосфера Сервіс» звернулось з відповідним позовом про його скасування до суду.
Надаючи оцінку обґрунтованості висновків податкового органу та правомірності оскаржуваного рішення, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з частиною 2 статті 6 цього Закону платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 8 статті 9 Закону визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ТОВ «Біосфера Сервіс» згідно з платіжними дорученнями № 332 від 22.02.2017, № 379 від 03.03.2017, № 5 від 07.03.2017, № 7 від 07.03.2017, № 8 від 07.03.2017, № 9 від 07.03.2017, № 14 від 09.03.2017, № 402 від 09.03.2017, № 20 від 13.03.2017, № 23 від 14.03.2017, № 26 від 14.03.2017, № 268 від 15.03.2017, № 33 від 16.03.2017, № 37 від 20.03.2017, № 40 від 20.03.2017 до державного бюджету було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 року.
ТОВ «Біосфера Сервіс» у квітні 2017 року було самостійно встановлено, що вказані платежі було помилково перераховано на рахунок Офісу великих платників податків ДФС, у зв'язку з чим останнє звернулося до податкового органу з метою їх перерахування належному одержувачу - Дніпропетровському управлінню Офісу великих платників податків ДФС. Помилково перераховані кошти по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування були переведені на рахунок відповідача 28.04.2017.
Пунктом 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону).
Положеннями статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до частини 4 статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності в діях ТОВ «Біосфера Сервіс» правопорушення та відсутності підстав для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату сум єдиного внеску, оскільки фактично позивачем сплачено у встановлені законом строки та у розмірах суми єдиного внеску та здійснено їх перерахування на рахунок органу доходів і зборів, тобто відбулося надходження сум платежів до державного бюджету.
Допущення помилки під час перерахунку сум єдиного внеску до державного бюджету, зокрема, перерахування коштів до вищестоящого органу доходів і зборів, не може розцінюватися як умисні дії платника щодо несплати (несвоєчасної сплати) відповідних платежів до державного бюджету.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС № 0001814614 від 28.08.2017.
Доводи апелянта, що платники податків належним чином проінформамовані про зміну реквізитів зарахування єдиного соціального внеску на відповідні бюджетні рахунку жодним чином не спростовують протиправність оскаржуваного рішення та законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 804/5852/17 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 16 січня 2018 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 22 січня 2018 року.
Головуючий суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова