Рішення № 71728182, 18.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
826/10157/17
Номер документу
71728182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 січня 2018 року 16 год. 20 хв. № 826/10157/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Багрій М.В., за участі представника позивача - Журвальова О.С., представника відповідача - Шлапак Н.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" доОфісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення №0011834205 від 04.08.2017 року ,

На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 січня 2018 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.

В С Т А Н О В И В:

Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0011834205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35 291,45 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі акту камеральної перевірки №1848/28-10-42-05/30603572 від 12.07.2017 року, яким встановлено факт порушення ст.231 ПК України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення на загальну суму 56 833,06 грн.

Позивач з зазначеним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35 291,45 грн. не погоджується, вважає його протиправним та таким, що винесене з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, висновок якого став підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Судом встановлено, що 12 липня 2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку даних ПП "Амік Україна" (ПН 30603572) щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних наведених в додатку №1 до акту, за результатами якої складено акт від 12.07.2017 року №1848/28-10-42-05/30603572.

Перевіркою встановлено порушення пунктів 231.5,231.6, 231.7 статті 231 Податкового кодексу України, а саме, ПП "Амік Україна" несвоєчасно зареєстровано акцизні накладні та розрахунки коригування до них , що тягне за собою накладення штрафу, відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України.

За наслідками перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 04 серпня 2017 року за №0011834205, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 56 833,06 грн.

Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35 291,45 грн., позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить із наступного.

Приписами п.75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові та позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно п.п.75.1.1 ч.75.1 ст.75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

У відповідності до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктом 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України встановлено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно із п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавством встановлено чіткі терміни реєстрації акцизних накладних, що надаються продавцем товару покупцю, в Єдиному реєстрі акцизних накладних та за порушення яких податковим законодавством передбачено нарахування штрафних санкцій.

Водночас, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.

Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24 лютого 2016 року, затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі.

Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

З матеріалів справи слідує, що позивач оскаржує нарахування відповідачем в податковому повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0011834205 штрафних санкцій в частині застосування штрафу у сумі 35 291,45 грн. за невчасну реєстрацію акцизних накладних №2030, №2033, №2035, №2031, №2036, №2034 від 09.08.2016 року, граничний термін реєстрації 24.08.2016 року у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Судом встановлено, що 24.08.2016 року о 15 год. 51 хв. Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" сформовано та направлено в електронній формі на поштову скриньку ДФС України вищезазначені акцизні накладні від 09.08.2016 року.

Протягом операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття даних акцизних накладних не надійшло, лише 25.08.2017 року по акцизних накладних сформовано квитанції №1, у яких зазначено, що документ доставлено до контролюючого органу 25.08.2016 року о 10 год.11 хв.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття акцизних накладних №2030, №2033, №2035, №2031, №2036, №2034 від 09.08.2016 року саме протягом операційного дня 24.08.2016 року (з 8 до 19 години), а тому відповідно до вимог абзацу 7 підпункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими у ЄРАН.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивач протягом встановленого статтею 231 Податкового кодексу України строку та впродовж операційного дня - 24.08. 2016 року виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 09.08.2016 року за №2030, №2033, №2035, №2031, №2036, №2034.

Таким чином, згідно із положеннями пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України такі квитанції повинні вважатися зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що застосування до Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" штрафних санкцій за пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із задоволенням позову підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що затримка у реєстрації акцизних накладних відбулась не з вини підприємства позивача, а отже у контролюючого органу відсутні підстави для застосування до приватного підприємства Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" штрафних санкцій.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0011834205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35 291,45 грн.

Стягнути на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" ( код ЄДРПОУ 30603572) судові витрати у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 22.01.2018 року.

Суддя Н.Г. Вєкуа