
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 р. № 820/60/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд, з підстав наявності бездіяльності, визнати бездіяльність відповідача, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, юридична адреса : пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під’їзд, 2-й поверх , м. Харків , щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканцю вул. Садова, 16, с. Благодатне, Валківського району, Харківської області, пенсії з 01 лютого 1993 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, зобов'язавши відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, юридична адреса : пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під’їзд , 2 поверх, м. Харків, здійснити перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканцю вул. Садова, 16, с. Благодатне, Валківського району, Харківської області, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VIІІ від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення відповідача про відмову у перерахунку та виплаті пенсії позивачу суперечить нормам чинного законодавства.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що перерахунок та виплату пенсії відповідачем буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також зазначило, що відповідач виконав всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при перерахунку пенсії ОСОБА_1
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію.
Позивачем отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/16020 від 16.05.2017 року, з якої вбачається, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Старший дільничий інспектор міліції ВВС Валківського району Харківської області становить 6569,37 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 року згідно з довідкою № 100/16020 від 16.05.2017 року Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 3500/Д-14 від 26.12.2017 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що перерахунок та виплату пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із вищевказаними позовними вимогами.
Суд зазначає, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 р. № 900-VIII статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року. (далі по тексту - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців.
Відповідно до пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку про рішення Кабінету Міністрів України зокрема МВС, повідомляє у п’ятиденний строк Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Судом з письмових пояснень відповідача встановлено, що ОСОБА_2 управлінням на виконання Порядку №45 та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.02.2017 року № 9493/02-23 надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.
Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідку № 100/16020 від 16.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Таким чином, вищевказаний порядок перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року було дотримано.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також, Постановою № 988 встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року.
Зазначена постанова уряду набрала законної сили з 01.01.2016 року, а отже з цієї дати у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Статтею 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу пенсії у встановленому законом розмірі та поклала виконання цього обов’язку зокрема на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів, як на обґрунтування правомірності не проведення перерахунку пенсії позивачу.
Щодо посилань відповідача на пропущення позивачем строку на звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Приписами ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та просить суд забов'язати відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням такого перерахунку.
Суд зазначає, що листом № 3500/Д-14 від 26.12.2017 року ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивача було повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на відсутність коштів для цього. У вказаному листі не зазначено за які періоди позивач має право на перерахунок пенсії, натомість зазначено, що перерахунок та виплату буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом 05 січня 2018 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевказані обставини, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 1993 року, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з заявою від 09.12.2017 року про здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року. В заяві позивач просив відповідача здійснити вказаний перерахунок своєї пенсії з 01.01.2016 року.
Постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року набрала законної сили з 01.01.2016 року, а отже з цієї дати у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем не доведено протиправність дій відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 лютого 1993 року по 31 грудня 2015 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 1993 року по 31 грудня 2015 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 63052, Харківська область, Валківський район, с. Благодатне, вул. Садова, 16) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під’їзд, 2-й поверх) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, юридична адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під’їзд, 2-й поверх , м. Харків, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканцю вул. Садова, 16, с. Благодатне Валківського району Харківської області, пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, юридична адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх, м. Харків, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканцю вул. Садова, 16, с. Благодатне Валківського району Харківської області, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VIІІ від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, згідно наданої довідки № 100/16020 від 16.05.2017 року Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 1993 року по 31 грудня 2015 року - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під’їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 63052, Харківська область, Валківський район, с. Благодатне, вул. Садова, 16) сплачений судовий збір в сумі 340 (триста сорок) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.