Рішення № 71727503, 22.01.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
815/5603/17
Номер документу
71727503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5603/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В.,

за участю секретаря судового засідання Ходжаяна А.В.,

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю від 01.11.2017 року),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіренністю від 15.12.2017 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_3 у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом депутата Одеської обласної ради ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Одеської обласної ради (65032 м. Одеса, пр. Шевченка,4, код ЄДРПОУ 25042882), третя особа на стороні відповідача ОСОБА_5 (службова адреса 65032 м. Одеса, пр. Шевченка,4) про визнання незаконним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

До суду звернувся з адміністративним позовом депутат Одеської обласної ради ОСОБА_4 до Одеської обласної ради, у якому позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 22.09.2017 року №475-VІІ «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання», згідно з яким його замінено на посаді голови постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації його - ОСОБА_4 на ОСОБА_5.

Позивач зазначив, що його відповідно до рішення сесії Одеської обласної ради від 12.11.2015 року «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання» обрано головою постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації.

Згідно з п.1.6 Регламенту Одеської обласної ради, регламент обласної ради - це затверджений рішенням ради документ нормативно-правового характеру, що встановлює порядок підготовки, скликання, проведення пленарних засідань обласної ради та вирішення інших процедурних питань діяльності обласної ради, її органів, депутатів, посадових осіб відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією та законами України.

У пункті 2.8.3 Регламенту Одеської обласної ради, обласна рада на строк своїх повноважень утворює постійні комісії у складі голови та членів постійної комісії.

Незважаючи на те, що керівний склад постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації затверджено рішення сесії Одеської обласної ради від 12.11.2015 року , тобто на строк повноважень Одеської обласної ради, у порушення норм Регламенту, Одеська обласна рада прийняла рішення про заміну ОСОБА_4

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо утворення, обрання і ліквідації постійних та інших комісій ради, зміни їх складу, обрання голів комісій. Згідно ч. 5 ст. 47 Закону постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

Згідно з висновком постійна комісія з питань регламенту, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики та гласності не погодила кандидатуру ОСОБА_5 на пост голови постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації.

Однак, вказані висновки постійних комісій при ухваленні рішення не враховано.

Разом з цим, відповідно до Рішення № 475-VII Одеської обласної ради VII скликання від 22.09.2017, згідно якого змінено його - ОСОБА_4 як голову постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5, Одеська обласна рада, мотивуючи своє рішення, посилається на протокол засідання депутатської фракції Одеської обласної ради Партії «Відродження» в Одеській обласній раді від 01.08.2017.

Дійсно, відповідно до п 2.8.2 Регламенту у разі необхідності можуть бути створені нові постійні комісії, скасовані або реорганізовані раніше створені, змінено їх кількісний склад, переобрано персональний та керівний склад.

Однак, протокол засідання депутатської фракції Одеської обласної організації Партії «Відродження» в Одеській обласній раді від 01.08.2017 року, передбачає, що він - ОСОБА_4 вийшов зі складу фракції Одеської обласної організації Партії «Відродження».

Таким чином, вказаний протокол не має жодного відношення до вирішення питання щодо призначення або зміни голови постійної комісії ради.

Діюче законодавство України, у тому числі Регламент Одеської обласної ради, яким регламентовано роботу депутатських фракції в Одеській обласній раді, не передбачає надання повноважень депутатським фракціям обласної ради вирішувати питання щодо кандидатур посадових осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження обласною радою.

Таким чином посилання на вказаний протокол є необгрунтованим та не доцільним, а будь-яких інших підстав для зміни керівного складу постійної комісії не існує.

Крім того, Рішення № 475-УІІ Одеської обласної ради VII скликання від 22.09.2017 враховує Закон України «Про місцеве самоврядування», однак зазначений закон не передбачає повноважень обласних рад щодо заміни голів постійних комісій.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень обласної ради відноситься: утворення, обрання і ліквідацію постійних та інших комісій ради, зміна складу, обрання голів комісій.

Тобто вказаний закон визначає повноваження щодо обрання голів комісій та не передбачає зміну керівного складу постійних комісій.

Позивач зазначив, що він, як депутат Одеської обласної ради, сумлінно виконував обов’язки Голови постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації, чим реалізовував своє право, передбачене ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо участі депутата в роботі органів місцевої ради, у тому числі на посаді голови постійної комісії, в інтересах своїх виборців. Будь-яких недоліків його роботи на зазначеній посаді немає, будь-які претензії до виконання ним своїх обов’язків також відсутні, у зв’язку з чим, усунення його від виконання обов’язків Голови постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації є безпідставним та необгрунтованим.

Позивач вважає, що його усунення з посади голови комісії, порушує також його права, передбачені ч. 2 ст.19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». У зв’язку з усуненням з посади Голови постійної комісії Одеської обласної ради, він не може у повному обсязі реалізовувати своє право на участь у діяльності Одеської облради, наданих йому Законом, оскільки, його взагалі виключено з постійної комісії з порушенням порядку, та він позбавлений можливості належним чином представляти інтереси територіальної громади та виборців свого виборчого округу. Крім того, оскаржуване рішення призводить до порушення п. 2.8.4. Регламенту Одеської обласної ради, згідно з яким депутат повинен входити до складу однієї з постійних комісій.

Провадження по справі відкрите ухвалою суду від 20.11.2017 року, розпочате підготовче провадження. Ухвалою суду від 20.11.2017 року залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача ОСОБА_5, витребувані докази по справі.

Ухвалою суду від 05.12.2017 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 13.12.2017 року.

Відповідач до суду надав заперечення на позов та витребувані докази.

Ухвалою суду від 13.12.2017 року розгляд справи, у зв’язку з неявкою позивача або його представника, відкладено на 22.12.2017 року.

15.12.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, згідно з яким КАС України викладений в новій редакції.

У відповідності до п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою від 22.12. 2017 року вирішено розгляд даної справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та судове засідання призначене на 16.01.2018 року.

Відповідач подав відзив на позов (а. с. 232-238) у якому зазначив, що вимоги, викладені в адміністративному позові, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуваними рішеннями не порушено жодної норми законодавства, а також права чи інтереси позивача. Оскаржуване рішення обласної ради прийнято відповідно до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень, оскільки п. 2 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання утворення, обрання і ліквідації постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій вирішуються виключно на пленарних засіданнях обласної ради.

Рішенням обласної ради від 12.11.2015 року № 6-VII утворені постійні комісії Одеської обласної ради VII скликання. ОСОБА_4 обрано головою постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації рішенням обласної ради від 10 грудня 2015 року № 16- VII.

Відповідач зазначив, що кандидатури голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання були запропоновані головою обласної ради ОСОБА_6 Пунктом 4 ч.6 ст. 55 Закону встановлено, що голова обласної ради, зокрема, вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради.

Відповідач посилаючись на те, що ані чинним законодавством України, ані Регламентом Одеської обласної ради VII скликання чи Положенням про постійні комісії Одеської обласної ради VII скликання не встановлено порядку обрання голів постійних комісій, а тому робить висновок, що голова обласної ради вносить раді кандидатури голів постійних комісій на власний розсуд.

В подальшому рішенням обласної ради від 22.09. 2017 року № 474-УІІ внесено зміни до рішення обласної ради від 10.12.2015 року № 17-УІІ «Про персональний склад постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання», виключивши ОСОБА_5 зі складу постійної комісії обласної ради з питань економіки, промисловості, підприємництва, регуляторної політики та інвестиційної діяльності та включивши його до складу постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації.

Оскаржуваним рішенням обласної ради від 22.09.2017 року № 475-УІІ внесено зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року № 7-УІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання», замінивши ОСОБА_4 як голову постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5

Проекти вказаних рішень від 22.09.2017 року були підготовлені апаратом обласної ради, а внесені на розгляд пленарного засідання сесії обласної ради - головою обласної ради на підставі відповідних заяв депутата обласної ради ОСОБА_5 та протоколу засідання депутатської фракції Одеської обласної організації Партії «Відродження» в Одеській обласній раді від 01.08.2017 року, відповідно до якого депутатською фракцією було вирішено звернутися до голови Одеської обласної ради щодо розгляду на черговому пленарному засіданні сесії обласної ради питання про заміну ОСОБА_4, як голову постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5

Згідно з пунктом 3.5.2. Регламенту Одеської обласної ради VII скликання, затвердженого рішенням обласної ради від 10 грудня 2015 року № 10-VII, пропозиції до порядку денного сесії обласної ради можуть вноситися депутатськими фракціями (групами). Крім того, відповідно до абзацу 3 пункту 2.8.2. Регламенту у разі необхідності можуть бути створені нові постійні комісії, скасовані або реорганізовані раніше створені, змінено їх кількісний склад, переобрано персональний та керівний склад.

Таким чином, отримавши пропозицію депутатської фракції Одеської обласної організації Партії «Відродження» в Одеській обласній раді про розгляд на черговому пленарному засіданні сесії обласної ради питання про заміну ОСОБА_4, як голову постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5, апаратом обласної ради був підготовлений відповідний проект рішення, який в подальшому був внесений головою обласної ради до порядку денного пленарного засідання тринадцятої сесії Одеської обласної ради.

Відповідач у відзиві звертає увагу суду на те, що проект рішення обласної ради «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12 листопада 2015 року № 7-VII «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання» був пропозицією, винесеною на розгляд депутатів обласної ради, яку вони могли підтримати або не підтримати.

На пленарному засіданні тринадцятої сесії Одеської обласної ради 22.09.2017 року рішення було прийняте (за проект рішення проголосували 44 депутати із 75 присутніх на пленарному засіданні). Тобто, половина депутатського корпусу Одеської обласної ради VII скликання (всього 84 депутати) здійснила своє волевиявлення та погодилась із заміною ОСОБА_4 як голови постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5

Відповідач також вважає необґрунтованими доводи позивача, що у порушення п. 3.12. Положення про постійні комісії Одеської обласної ради VII скликання, затвердженого рішенням обласної ради від 10 грудня 2015 року № 18- VII, постійна комісія обласної ради з питань регламенту, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики та гласності попереднє не погодила кандидатуру ОСОБА_5 на пост голови постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації.

В обґрунтування своїх заперечень щодо вказаних доводів позивача відповідач зазначив, що відповідно до висновків та рекомендацій цієї постійної комісії вирішення даного питання не належить до її повноважень, проект рішення «Про внесення змін до рішення обласної ради від 12 листопада 2015 року № 7-VII «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання» повинен бути розроблений апаратом обласної ради, а внесений головою обласної ради. Відповідно до норм чинного законодавства України голова будь-якої постійної комісії будь-якого органу місцевого самоврядування (за виключенням випадку, коли рада приймає рішення про те, що голова постійної комісії з питань бюджету працює в раді на постійній основі) не є посадовою особою. Крім того, ані Регламентом, ані Положенням про постійні комісії обласної ради не передбачено обов’язкового розгляду постійними комісіями кандидатури голови іншої постійної комісії.

Відповідач також не згоден з твердженням позивача, що його взагалі виключено зі складу постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації, а тому він не може у повному обсязі реалізовувати своє право на участь у діяльності Одеської обласної ради.

Відповідач зазначив, що депутат Одеської обласної ради ОСОБА_4 був усунений лише від виконання обов’язків голови постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації, членом якої він є, жодного рішення з цього питання Одеською облрадою не приймалось.

Також представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що апаратом Одеської облради було встановлено, що в багатьох випадках рішення очолюваної депутатом ОСОБА_4 постійної комісії приймались з порушенням порядку їх прийняття, що спростовує доводи ОСОБА_4 про сумлінне виконання ним своїх обов’язків голови постійної комісії. Викладені обставини також стали підставою прийняття Одеською обласною радою рішення від 22 вересня 2017 року № 475-УІІ «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12 листопада 2015 року № 7-УІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання».

Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позов.

Третя особа ОСОБА_5 до судового засідання не з’явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений судом про час та день слухання справи належним чином та своєчасно.

Спірні правовідносини виникли між Одеською обласною радою та депутатом Одеської обласної ради.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Згідно із преамбулою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Обласна рада відповідно до ст.45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» складається з депутатів, які обираються жителями відповідної області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Відповідно до ст.46 Закону першу сесію новообраної обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів.

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови обласної ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Повноваження депутата ради відповідно до ч.1 ст.49 Закону починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Відповідно до ст.43 Закону виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання про утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій.

Згідно із ч.1,2,13 ст.47 Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах. За рішенням обласних рад голови постійних комісій з питань бюджету можуть працювати в раді на постійній основі.

Таким чином, повноваження ради кожного скликання та її депутатів обмежені часом та відбуваються у строк встановлений законом. Саме на вказаний строк повноважень обласна рада на першому пленарному засіданні, крім іншого, утворює свої органи, у томі числі постійні комісії, на строк своїх повноважень.

Судом встановлено, що 12.11.2015 року відбулось пленарне засідання першої сесії Одеської обласної ради VII скликання, на якому було повідомлено головою Одеської обласної виборчої комісії, що вибори депутатів обласної ради VII скликання відбулися.

У порядок денний, крім іншого, на виконання вимог законодавства було включено питання про утворення постійних комісій Одеської облради VII скликання та обрання голів постійних комісій (а.с.119-121).

Рішенням №6-VII від 12.11.2015 року були утворені постійні комісії Одеської облради VII скликання, яким також було визнано таким, що втратило чинність рішення облради від 09.12.2010 року №13-VI «Про утворення постійних комісій Одеської облради VI скликання» (а.с.95).

Вказаним рішенням була також утворена комісія з питань прав людини, свободи слова та інформації

Рішенням №7-VII від 12.11.2015 року «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради» було вирішено обрати головами постійних комісій відповідних депутатів, за виключенням комісій з питань прав людини, свободи слова та інформації та з питань регламенту, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики та гласності (а.с.97-98).

Рішенням обласної ради від 10 грудня 2015 року № 16-VIІ «Про внесення доповнень до рішення обласної ради №7- VII від 12.11.2015 року «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради» вирішено внести зміни до рішення, обравши, зокрема, головою постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації ОСОБА_4 (а.с.99).

Персональний склад постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання затверджено рішенням від 10.12.2015 року № 17- VII. Відповідно до додатку 10 до вказаного рішення до складу постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації входять ОСОБА_4 (фракція «Відродження»), ОСОБА_7 (фракція БПП «Солідарність») , ОСОБА_8 (фракція «Відродження») та ОСОБА_3 (фракція БПП «Солідарність») (а.с.100,110).

Да складу постійної комісії з питань економіки, промисловості, підприємства, регуляторної політики та інвестиційної політики ввійшли третя особа ОСОБА_5 (фракція «Відродження»), ОСОБА_9 (фракція «Довіряй делам», голова комісії), ОСОБА_10 (фракція «Опозиційний блок»), ОСОБА_11 (фракція БПП «Солідарність»), ОСОБА_12 (фракція «НАШ КРАЙ») (а.с.108).

Також у відповідності до законодавства Рішенням облради VII скликання №10-VII від 10.12.2015 року затверджений Регламент Одеської обласної ради VII скликання (а.с.75-94) та рішенням №18-VII від 10.12.2015 року - Положення про постійні комісії Одеської обласної ради VII скликання (а.с. а.с.61-93).

Положенням про постійні комісії Одеської обласної ради VII скликання, крім іншого визначено, що постійні комісії обираються обласною радою на строк її повноважень у складі голови та членів постійної комісії, що відповідає положенням ч.2 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Таким чином, прийнявши рішення на пленарному засіданні першої сесії Одеської обласної ради VII скликання рішення про утворення постійних комісій Одеської облради VII скликання та обрання голів постійних комісій відповідачем виконані вимоги закону для подальшого функціонування та роботи обласної ради як органу місцевого самоврядування.

Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів (ст.3 Закону).

Відповідно до ст.30 цього Закону депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень.

Статтею ст.25 Закону встановлено, що для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень у виборчих округах депутати місцевих рад можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи. Також відповідно до ст.27 Закону можуть формуватися на партійній основі депутатами місцевих рад депутатські фракції місцевих рад. Депутат місцевої ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.

Згідно зі ст.28 Закону депутатські групи, фракції мають право: 1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради; 2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада; 3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради; 4) об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції; 5) здійснювати інші права, передбачені законами України.

Судом встановлено, що в Одеській облраді VII скликання була утворена депутатська фракція Одеської обласної організації Партії «Відродження» в Одеській облраді.

01.08.2017 року відбулось засідання депутатської фракції Одеської обласної Партії «Відродження» в Одеській облраді VII скликання, на якому слухали питання про зміну у складі депутатської фракції у зв’язку із надходженням заяви ОСОБА_13 про вихід із фракції, а також питання про звернення до голови Одеської облради щодо заміни ОСОБА_4 як голови постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5 (а.с.195-196).

18.09.2017 року депутат Одеської облради ОСОБА_5 подав заяву на ім’я голови Одеської облради ОСОБА_6 про виключення його зі складу постійної комісії з питань економіки, промисловості, підприємства, регуляторної політики та інвестиційної політики та включити його до складу постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації (а.с.185).

Також 18.09.2017 року депутат Одеської облради ОСОБА_5 подав заяву на ім’я голови Одеської облради ОСОБА_6 про надання своєї згоди на обрання його головою постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації (а.с.187).

Апаратом облради підготовлені проекти рішень «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10.12.2015 року № 17- VII « Про персональний склад постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання» та «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання» (а.с.184,186).

Рішенням обласної ради від 22.09.2017 року № 474-VIІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10.12.2015 року № 17- VII « Про персональний склад постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання» відповідно до п.2 ч.1 ст.43,ч.1,2 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування», п.2.8 Регламенту Одеської обласної ради VII скликання, враховуючи протокол засідання депутатської фракції Одеської обласної Партії «Відродження» в Одеській облраді від 01.08.2017 року, вирішено внести зміни у додатки 8 та 10 до рішення обласної ради від 10.12.2015 року № 17- VII « Про персональний склад постійних комісій Одеської обласної ради VII скликання», виключивши ОСОБА_5 зі складу постійної комісії з питань економіки, промисловості, підприємства, регуляторної політики та інвестиційної політики та включивши його до складу постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації (а.с.116)

Рішенням обласної ради від 22.09.2017 року № 475-VIІ«Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання» відповідно до п.2 ч.1 ст.43,ч.1,2 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування», враховуючи протокол засідання депутатської фракції Одеської обласної Партії «Відродження» в Одеській облраді від 01.08.2017 року, вирішено внести зміну до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання», замінивши ОСОБА_4 як голову постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5 (а.с.9).

Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши надані сторонами докази по справі, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про визнання незаконим та скасування рішення обласної ради від 22.09.2017 року № 475-VIІ«Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання», яким замінено ОСОБА_4 як голову постійної комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації на ОСОБА_5. При цьому суд видить із наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Аналіз положень Конституції України щодо формування та діяльності органів місцевого самоврядування, положень Закону України «Про місцеве самоврядування», який визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, свідчить про те, що утворення постійних комісій, формування їх складу та обрання голів комісій здійснюється саме на першому пленарному засіданні новообраної ради, оскільки через участь у пленарних засіданнях ради та участь у постійних комісіях, в яких депутати працюють на громадських засадах, вони здійснюють свої депутатські повноваження.

Постійні комісії ради згідно зі ст.47 Закону є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Оскільки постійні комісії є органами ради, вони відповідно до ч. 2 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування» обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії.

Вказана вимога закону для депутата, якій ввійшов до складу постійної комісії або обраний її головою, є гарантією його роботи у раді відповідного скликання на весь період її повноважень.

Вказане положення Закону про створення радою постійних комісій на строк своїх повноважень відображено у п.2.8.3 Регламенту Одеської обласної ради VІІ скликання та п.1.2.2 Положення про постійні комісії Одеської обласної ради VІІ скликання.

Суд вважає, що посилання представника відповідача на положення ст.43 Закону, що виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання про утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій, в обґрунтування законності оскаржуваного рішення ґрунтується на помилковому тлумаченні закону.

Дійсно, вказані питання можуть вирішуватися лише на пленарних засіданнях обласної ради, проте це свідчить лише про повноваження облради, та не може бути підставою для визнання любого прийнятого радою рішення законим та обґрунтованим, оскільки рішення повинні прийматися не лише в межах повноважень, а і на підставі та у спосіб встановлений законодавством.

Незважаючи на те, що постійні комісії формуються на період повноважень ради, та відповідно на цей строк обираються їх голови, може виникнути необхідність в ліквідації деяких комісій, утворенні нових комісій, зміні їх складу, обрання голів комісій, що відповідно до ст.43 Закону повинно відбуватися на пленарних засіданнях ради.

Пункт 2.8 Регламенту Одеської обласної ради VІІ скликання регламентує питання щодо постійних комісій ради.

Відповідно до пп.2.8.1 перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування», цим регламентом та Положенням про постійні комісії, що затверджені радою.

Згідно з п.2.8.2 у разі необхідності можуть бути створені нові постійні комісії або реорганізовані раніше створені, змінений їх кількостей склад, переобрано персональних та керівний склад.

На думку суду, у випадку встановленому п.2.8.2 Регламенту основним критерієм законності створення нових постійних комісій або реорганізації раніше створені, зміни їх кількісного складу, переобрання персонального та керівного складу, є саме наявність обґрунтованої необхідності у вказаних діях, тобто підстави для прийняття вказаного рішення.

Між тим, судом встановлено, що перед прийняттям оскаржуваного позивачем рішення облрадою не приймалось будь-яких рішень щодо створення нових постійних комісій або реорганізації раніше створених, зміни їх кількісного складу.

Відповідачем у відзиві на позов також не наведено будь-яких обґрунтувань та наявності підстав щодо виходу ОСОБА_5 зі складу постійної комісії з питань економіки, промисловості, підприємства, регуляторної політики та інвестиційної політики та включивши його до складу постійної комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації.

Жодної підстави, встановленою законодавством, для прийняття вказаного рішення в рішенні облради та документах, які були підставою для його прийняття, не зазначено.

Більш того, вказане рішення облради не співвідноситься з положеннями ст.28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо права фракції на пропорційне представництво в постійних комісіях ради, оскільки при виході ОСОБА_5 з зі складу постійної комісії з питань економіки, промисловості, підприємства, регуляторної політики та інвестиційної політики, у вказаній комісії дана фракція не буде представлена. З п’яті членів комісії лише він представляв цю фракцію (а.с.108), в той час коли постійна комісія з питань прав людини, свободи слова та інформації, при її утворенні представлена двома членами фракції БПП «Солідарність», та двома членами фракції «Відродження» (а.с.10). Тобто при виході ОСОБА_4 із фракції «Відродження», ця фракція залишається представленою у постійній комісії з питань прав людини, свободи слова та інформації.

Також, суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено лише право ради на обрання голови постійної комісії.

Зміст оскаржуваного рішення про заміну на посаді голови постійної комісії Одеської обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації його - ОСОБА_4 на ОСОБА_5 не відповідає вимогам закону, оскільки голова комісії повинен обиратися.

Рішенням про заміну голови комісії облрадою ОСОБА_13 фактично усунутий від здійснення повноважень голови постійної комісії, що не спростовується відповідачем у відзиві на позов, в якому представник відповідача зазначив, що однією з підстав усунення позивача від здійснення повноважень голови постійної комісії ОСОБА_13 було неналежне виконання ним своїх повноважень.

Між тим, в оскаржуваному рішенні та наданих документах на підставі яких було прийнято вказане рішення жодним чином не висвітлено питання щодо неналежного виконання ОСОБА_14 своїх повноважень.

Суд вважає, що саме з метою гарантії прав депутатів, які обрані головами постійних комісій, Закон встановив вимогу саме про обрання голів комісії. Питання обрання голови комісії під час повноважень ради відповідно скликання може виникнути при утворені нових комісій, їх реорганізації, або при усуненні від здійснення повноважень голови комісії обраного голови.

Проте питання про усунення ОСОБА_15 від здійснення повноважень голови комісії у зв’язку з його неналежним виконанням обов’язків не вирішувалось.

Підставами для прийняття вказаного рішення є лише протокол фракції Одеської обласної Партії «Відродження» в Одеській облраді від 01.08.2017 року з вказаною пропозицією та відповідні заяви ОСОБА_5

Представник відповідача у відзиві зазначив, що він не погоджується з доводами позивача щодо належного виконання ним своїх обов’язків, оскільки було встановлено неналежне ним виконання своїх обов’язків як голови постійної комісії, що також було підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Проте доводи та докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, не можуть бути прийняти до уваги, оскільки відповідно до обставин справи не були підставою для його прийняття.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов до висновку, що при прийнятті рішення від 22.09.2017 року №475-VІІ «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання» відповідачем не дотримано вимог ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. З відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню 640,00грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 139,262, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов депутата Одеської обласної ради ОСОБА_13 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Одеської обласної ради (65032 м. Одеса, пр. Шевченка,4, код ЄДРПОУ 25042882), третя особа на стороні відповідача ОСОБА_5, про визнання незаконним та скасування рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської обласної ради VІІ скликання від 22.09.2017 року №475-VІІ «Про внесення зміни до рішення обласної ради від 12.11.2015 року №7-VІІ «Про обрання голів постійних комісій Одеської обласної ради VІІ скликання».

Стягнути з Одеської обласної ради (65032 м. Одеса, пр. Шевченка,4, код ЄДРПОУ 25042882) за рахунок бюджетних асигнувань на користь депутата Одеської обласної ради ОСОБА_13 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у сумі 640,00грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.