
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/2898/17
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Мірошниченка М.В., Кашпрук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановив:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати накази Управління ДСНС України в Житомирській області про притягнення його до дисциплінарної відповідальності, а саме: накази від 06.09.2017 №188, від 06.09.2017 №189, від 07.09.2017 №191, від 07.09.2017 №192, від 08.09.2017 №702;
- визнати протиправним та скасувати Управління ДСНС України в Житомирській області №704 від 08.09.2017;
- поновити його на посаді пожежника-рятувальника частини спеціальної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України в Житомирській області;
- стягнути з Управління ДСНС України в Житомирській області на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу (з урахуванням заяви від 20.12.2017, а.с.163-164).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем було порушено порядок притягнення до дисциплінарної відповідальності, зокрема не проведено службове розслідування, про порушення вказані у наказах позивачу не було відомо.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представники відповідача в судому засіданні проти позову заперечували з підстав, викладених в письмових запереченнях (а.с.25-30). Зокрема, вказали, що позивача було звільнено зі служби у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту, при цьому було дотримано процедуру звільнення. Накази про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності доводились йому у встановленому порядку. Необхідність проведення службового розслідування визначається начальником самостійно.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
01.08.2013 між Управлінням ДСНС України в Житомирській області та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження служби до 01.08.2016 та продовжено дію контракту до 01.08.2019 (а.с.11).
Відповідно до наказів Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №188, від 06.09.2017 №189, від 07.09.2017 №191, від 07.09.2017 №192, від 08.09.2017 №702 позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності (а.с.32-33,51-52,59-60,69-74).
Наказом Управління ДСНС України в Житомирській області №704 від 08.09.2017 звільнено в запас молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 колишнього пожежного-рятувальника частини спеціальної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення згідно з п.п.6 п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) з 08 вересня 2017 року. Підстава: наказ Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №702, подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ОСОБА_4 (а.с.80-81).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Сутність службової дисципліни, права та обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування визначається Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 5 березня 2009 року №1068-VI (далі - Дисциплінарний статут).
Відповідно до п.1 розділу І Дисциплінарного статуту службова дисципліна - це бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням (п.6 розділу І Дисциплінарного статуту). Порушення службової дисципліни - це протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов'язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту (п.8 розділу І Дисциплінарного статуту).
Крім того, порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу передбачено Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593 (далі - Положення).
Відповідно до п.2 Положення служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Служба цивільного захисту закінчується у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу із служби цивільного захисту в запас Збройних Сил або у відставку, загибелі (смерті), визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою (п.11 Положення).
Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС (п.12 Положення).
Згідно із п. 29 Положення особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.
Відповідно до п.31 Положення особи рядового і начальницького складу зобов'язані:
чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України;
добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки;
проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби;
додержуватися норм професійної та службової етики;
зупинити членство в політичних партіях, організаціях чи рухах на період проходження служби цивільного захисту;
додержуватися вимог антикорупційного законодавства;
берегти та підтримувати у належному стані передані їм у користування майно і техніку;
постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність;
виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету;
щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування. У разі прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість, призначення на іншу посаду за станом здоров'я або надання відпустки у зв'язку з хворобою - проходити медичну комісію за місцем медичного обліку;
сприяти підтриманню порядку і дисципліни;
звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника);
доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження;
додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, підвищувати повсякденно фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок;
своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності тощо);
повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо);
з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.
Відповідно до п.57 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, а саме:
невихід на службу без поважних причин;
порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня;
вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп'яніння;
порушення статутних правил несення служби;
втрата службового посвідчення, службових документів;
невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань;
порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров'ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам;
самовільне відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу;
невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад'юнктами, докторантами (п.58).
Відповідно до п.80 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту або через службову невідповідність є крайнім заходом дисциплінарного впливу і може застосовуватися у разі, якщо раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів або якщо вчинене дисциплінарне правопорушення не сумісне з перебуванням на службі цивільного захисту.
Накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт (п.81).
Накладення дисциплінарного стягнення на особу, яка перебуває у стані сп'яніння, а також одержання від неї письмових пояснень мають бути відкладені до її протверезіння (п.82).
Згідно із п.83 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з'ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.
Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць (п.84).
Порядок проведення службового розслідування визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань цивільного захисту (п.85).
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.05.2015 №515, передбачено в яких випадках призначаються службові розслідування.
Підставами для призначення службового розслідування є інформація, викладена в рапортах, заявах, скаргах осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників ДСНС України, матеріалах перевірок (інформація, одержана за результатами заходів контролю), письмових зверненнях громадян, повідомленнях правоохоронних органів, органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових осіб, об'єднань громадян, а також опубліковані засобами масової інформації інформативні дані про події, що потребують з'ясування обставин, за яких вони сталися (п.2).
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №188 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за неодноразовий невихід на службу без поважних причин, а також за спробу ввести в оману керівництво шляхом надання неправдивої інформації щодо строків та місця свого перебування на лікування та накладено дисциплінарне стягнення - догану. Підстава: Висновок службового розслідування від 06.09.2017 №1 за інформацією про невихід на службу без поважних причин 22.08.2017 ОСОБА_1 (а.с.32-33).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу Управління ДСНС України в Житомирській області №35 від 22.08.2017 призначено службове розслідування за фактом невиходу на службу 22.08.2017 ОСОБА_1, викладеного в рапорті начальника частини ОСОБА_5 від 22.06.2017 (а.с.41).
В ході службового розслідування було встановлено, що ОСОБА_1 з 28.07.2017 по 21.08.2017 був увільнений від виконання службових обов'язків на період проходження медичного обстеження лікарсько-експертного комісією Управління, 22.08.2017, 23.08.2017, 06.09.2017, 07.09.2017 був відсутній на службі без поважних причин, з 26.08.2017 по 05.09.2017 перебував на лікуванні, про складено висновок №1 службового розслідування від 06.09.2017 (а.с.37-40).
ОСОБА_1 в ході службового розслідування заперечував дані обставини, зазначаючи, що у ці дні перебував на лікарняному, але відмовлявся вказати в якому лікувальному закладі (акти від 23.08.2017, 26.08.2017, 06.09.2017, а.с.109-110, 115-116).
Дані обставини було спростовано після надання позивачем листка непрацездатності №938071 від 26.08.2017, з якого вбачається, що позивач був звільнений від роботи лише з 26.08.2017 по 05.09.2017 (а.с.8).
Листом від 06.09.2017 Управління ДСНС України в Житомирській області повідомило позивача про накладене на нього дисциплінарне стягнення відповідно до наказу від 06.09.2017 №188 (а.с.35).
Від ознайомлення з наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №188 ОСОБА_1 відмовився, про що складено акт від 07.09.2017 (а.с.34).
В ході судового розгляду позивачем не спростовано встановлених під час службового розслідування порушень службової дисципліни. Судом не встановлено порушень при проведенні службового розслідування та притягнення до дисциплінарної відповідальності з боку відповідача.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №188.
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №189 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за неналежну поведінку у позаслужбовий час 28.06.2017 та накладено дисциплінарне стягнення - догану. Підстава: лист Управління патрульної поліції у м.Житомирі Департаменту патрульної поліції від 28.07.2017 №6796/41/28/01-2017, акт про відмову ОСОБА_1 від надання пояснень від 06.09.2017 (а.с.42-43).
Як вбачається з матеріалів справи, лист Управління патрульної поліції у м.Житомирі Департаменту патрульної поліції від 28.07.2017 №6796/41/28/01-2017 надійшов до Управління ДСНС України в Житомирській області 01.08.2017, у вказаному листі повідомляється, що було встановлено факт неналежної поведінки у позаслужбовий час працівника Управління ДСНС України в Житомирській області ОСОБА_1, що виразилась у порушенні правил етики та моралі під час спілкування з посадовими особами Управління патрульної поліції у м.Житомирі Департаменту патрульної поліції із використанням слів нецензурної лайки, що посягає на авторитет органів державної влади та громадський порядок, а також принижує високе звання працівника органів державної влади (а.с.47).
Від надання пояснень по даному факту позивач відмовився, про що складено акт від 06.09.2017 (а.с.116).
Листом від 06.09.2017 Управління ДСНС України в Житомирській області повідомило позивача про накладене на нього дисциплінарне стягнення відповідно до наказу від 06.09.2017 №188 (а.с.35).
Від ознайомлення з наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №189 ОСОБА_1 відмовився, про що складено акт від 07.09.2017 (а.с.44).
В ході судового розгляду позивачем не спростовано вказане порушення.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України в Житомирській області від 06.09.2017 №189.
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 07.09.2017 №191 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за прибуття на службу 20.07.2017 в нетверезому стані та накладено дисциплінарне стягнення - сувору догану. Підстава: лист рапорт тимчасово виконуючого обов'язки начальника частини спеціальної техніки Загону ОСОБА_6 від 21.07.2017, акт про прибуття ОСОБА_1 20.07.2017 на службу з ознаками алкогольного сп'яніння та його відмову від проходження медичного освідчення від 20.07.2017, акт про відмову ОСОБА_1 від надання пояснень від 21.07.2017 (а.с.51-52).
Як зазначалось, відповідно до п.п.3 п.1 розділу ІІ Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту службові розслідування призначаються в разі прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп'яніння.
Водночас, судове розслідування по даному факту відносно позивача не проводилось.
Як зазначив представник відповідача, питання щодо призначення службового розслідування вирішується начальником у разі необхідності з'ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення. В даному випадку начальник не вбачав необхідності у призначенні службового розслідування, оскільки всі обставини було з'ясовано 20.07.2017.
Як зазначено в акті від 20.07.2017, ОСОБА_1 прибув на службу з ознаками алкогольного сп'яніння: почервоніле обличчя та різкий запах алкоголю з ротової порожнини. Від проходження медичного освічення на предмет перебування в стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився. Після цього ОСОБА_1 було відсторонено від чергування та замінено іншою особою (а.с.57).
21.07.2017 ОСОБА_1 відмовився надавати пояснення щодо прибуття 20.07.2017 на службу з ознаками алкогольного сп'яніння, про що складено акт від 21.07.2017 (а.с.58).
В судовому засіданні позивач заперечував факт появи в нетверезому стані на службі та пропонування йому пройти медичне освічення.
Допитані в якості свідків в судовому засіданні ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтвердили факт появи на службі ОСОБА_1 20.07.2017 з ознаками алкогольного сп'яніння та його відмови від проходження медичного освідування.
Водночас, суд звертає увагу, що дисциплінарним проступком є поява на службі в нетверезому стані, а не з ознаками алкогольного сп'яніння, тоді як дана обставина не засвідчена належним чином.
Крім того, відповідно до п.86 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом 30 днів від дня, коли про правопорушення стало відомо начальнику, а у разі проведення за фактом вчинення правопорушення службового розслідування - від дня закінчення службового розслідування, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці порушника дисципліни.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладено у період тимчасової непрацездатності або перебування особи рядового чи начальницького складу у відпустці, або якщо з дня вчинення правопорушення минуло більше року (п.87).
Як зазначалось, про правопорушення відповідачу стало відомо 20.07.2017, тоді як дисциплінарне стягнення накладено лише 07.09.2017, тобто з порушенням строку, встановленого п.86 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту.
За таких обставин, наказ Управління ДСНС України в Житомирській області від 07.09.2017 №191 є протиправним та підлягає скасуванню.
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 07.09.2017 №192 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення службової дисципліни, а саме за вчинення дій, що ганьблять та дискредитують особу представника служби цивільного захисту, негідну поведінку в позаслужбовий час та накладено дисциплінарне стягнення - сувору догану. Підстава: повідомлення головного лікаря Комунальної установи Центральна міська лікарня №2 ОСОБА_9 від 22.08.2017, акт про перебування у відділенні детоксикаційної допомоги КУ ЦМЛ №2 від 19.08.2017, рапорт лейтенанта поліції ОСОБА_10 від 21.08.2017, акт про відмову ОСОБА_1 від надання пояснень від 07.09.2017 (а.с.59-60).
Як вбачається із повідомлення головного лікаря Комунальної установи Центральна міська лікарня №2 ОСОБА_9 від 22.08.2017, гр.ОСОБА_1 19.08.2017 о 05 годині ранку було доставлено до Міського центру детоксикаційної допомоги працівниками поліції. Після проведення медичного огляду встановлено, що гр.ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння (середня ступінь,2,3 проміле) у зв'язку з чим його було вміщено на витвереження в центр. О 08 годині ранку 19.08.2017 був виписаний (а.с.64).
Дані обставини підтверджуються актом про перебування у відділенні детоксикаційної допомоги КУ ЦМЛ №2 від 19.08.2017 (а.с.67), рапортами лейтенанта поліції ОСОБА_10 від 21.08.2017 (а.с.65-66,68).
Від надання пояснень по даному факту позивач відмовився, про що складено акт від 06.09.2017 (а.с.116).
Листом від 07.09.2017 Управління ДСНС України в Житомирській області повідомило позивача про накладене на нього дисциплінарне стягнення відповідно до наказу від 07.09.2017 №192 (а.с.62).
Від ознайомлення з наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 07.09.2017 №192 ОСОБА_1 відмовився, про що складено акт від 07.09.2017 (а.с.61).
Згідно із п.4 розділу І Дисциплінарного статуту особи рядового і начальницького складу зобов'язані з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у додержанні етичних норм поведінки, утримуватися від порушень громадського порядку.
В ході судового розгляду позивачем не спростовано вказане порушення.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України в Житомирській області від 07.09.2017 №192.
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №702 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення службової дисципліни, а саме за ігнорування вимог розпорядчих документів, які регламентують порядок проходження особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту цільового медичного огляду, що в свою чергу унеможливлювало прийняття лікарсько-експертною комісією Управління постанови щодо придатності та подальшого проходження служби цивільного захисту за контрактом на посаді пожежного рятувальника, а також за неодноразове виявлення неповаги до начальників та колег по службі, недотримання правил ввічливості та етикету, недодержання норм професійної та службової етики та накладено дисциплінарне стягнення - звільнення зі служби у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту. Підстава: доповідна записка начальника відділу персоналу Управління ОСОБА_11 від 08.09.2017, рапорт ОСОБА_1 про відмову від проходження ЛЕК віл 31.07.2017, відмова ОСОБА_1 від надання пояснень від 21.08.2017 (а.с.69-74).
Як вбачається із доповідної записки начальника відділу персоналу Управління ОСОБА_11 від 08.09.2017, у відповідності до вимог частин 2, 12 статті 117 Кодексу цивільного захисту України, абзацу дев'ятого пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, на підставі доповідної начальника частини (лікаря-терапевта) медико-санітарної частини центру забезпечення діяльності Управління ОСОБА_12 молодший сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1, який перебував на посаді пожежного-рятувальника чергової зміни частини спеціальної техніки (далі - ЧСТ) аварійно-рятувального загону спеціального призначення (далі - АРЗ СП), після проходження щорічного профілактичного медичного огляду наказом начальника Управління (по особовому складу) від 28.07.2017 № 587 був увільнений від виконання службових обов'язків на період проходження медичного обстеження лікарсько- експертною комісією Управління. Цього ж дня ОСОБА_1 було вручено відповідне направлення на медичний огляд з метою визначення придатності до служби цивільного захисту за контрактом на посаді пожежного і рятувальника.
Зазначене рішення було обумовлене призначенням лікаря та направленням ОСОБА_1 на дообстеження в умовах медичного закладу МОЗ України обласного рівня у відповідності до вимог Переліку загальних медичних протипоказань до роботи із шкідливими та небезпечними факторами виробничого середовища і трудового процесу (додаток 6 до п.2.15 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246) (а.с.76-77).
Однак, 31.07.2017 ОСОБА_1 подав рапорт, в якому відмовлявся від проходження лікарсько-експертної комісії. ОСОБА_1 вважав, що у нього відсутні діагнози, які заважають проходити службу цивільного захисту за контрактом на посаді пожежного-рятувальника, медичний заклад вважав корумпованим, а лікарів - професійно некомпетентними (а.с.78).
21.08.2017 ОСОБА_1 відмовився від надання письмових пояснень по даним обставинам, про що складено акт від 21.08.2017 (а.с.79).
Листом від 08.09.2017 Управління ДСНС України в Житомирській області повідомило позивача про накладене на нього дисциплінарне стягнення відповідно до наказу від 08.09.2017 №702 (а.с.75).
Як зазначалось, відповідно до пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, серед іншого, особи рядового і начальницького складу зобов'язані виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування.
В ході судового розгляду позивачем не спростовано вказане порушення.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №702.
Судом встановлено, що наказом Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №704 позивача звільнено у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом 6 (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу з 08 вересня 2017 року. Підстава: наказ Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №702, подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ОСОБА_4 (а.с.80-82).
Листом від 08.09.2017 Управління ДСНС України в Житомирській області повідомило позивача про його звільнення відповідно до наказу від 08.09.2017 №704 (а.с.75).
Відповідно до п.п.6 п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу.
Враховуючи, що в ході судового розгляду встановлено, що позивачем систематично не виконувались умови контракту, у зв'язку з чим він неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності, проте раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів та застосовані до нього дисциплінарні стягнення є чинними, суд приходить до висновку, що звільнення позивача проведено у відповідності до вимог Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України в Житомирській області від 08.09.2017 №704 задоволенню не підлягають.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи вищевикладене.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області №191 від 07.09.2017.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 22 січня 2018 року