
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2018 р. Справа№805/4059/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Голуб В.А.,
при секретарі - Дідевичі І.О.,
за участю:
представника позивача- Панченко М.В.,
представника відповідача-Кононенко І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод" до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Дружківська міська рада про визнання протиправним та скасування припису №303-ДК/01781Пр/03/01/-17 від 18.10.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод" ( далі- ТОВ «ДФЗ») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису №303-ДК/0178Пр/03/01/-17 від 18.10.2017 року, виданого державним інспектором, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Добропільському, Олександрівському районах та м. Краматорську і м. Дружківці Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Ситником С.О.
Позовна заява обґрунтована тим, що державним інспектором Ситником С.О. під час проведення перевірки дотримання земельного законодавства та складання акту зроблені помилкові висновки щодо порушення ТОВ «ДФЗ» вимог земельного законодавства при повернені землі Дружківській міській раді, оскільки договором оренди земельної ділянки не передбачено обов'язку орендаря провести рекультивацію.
В матеріалах справи наявні письмові заперечення відповідача, які вмотивовані тим, що оскаржуваний припис винесено правомірно, оскільки обов'язок позивача повернути земельну ділянку в стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду, передбачений як законодавством України так і договором оренди землі. При цьому вказана земельна ділянка не була повернута після закінчення дії договору, а також не проведена її рекультивація.
Електронною поштою до суду надіслані пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дружківської міської ради в яких зазначено, що підприємством ТОВ « ДФЗ» раніше використовувалась земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:006:0299 загальною прощею 3,0049 га для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва мкр. Донський згідно договору оренди землі від 01.11.2005 року. Строк дії зазначеного договору закінчився 01.11.2010 року. Невід'ємною частиною проекту землеустрою для полігону відходів є робочий проект розробки та рекультивації полігону. Після закінчення терміну дії договору оренди землі, земельну ділянку необхідно було здати у стані, відповідному умовам проекту рекультивації. Міською радою до керівництва ТОВ «ДФЗ» неодноразово направлялись листи щодо необхідності повернення земельної ділянки в належному стані. На теперішній час вищезазначену земельну ділянку відповідно до норм діючого законодавства України до міської ради не повернуто.
Ухвалою суду від 20.11.2017 року провадження у справі відкрито та призначено справу до судового розгляду на 14:00 год. 06 грудня 2017 року.
Ухвалою суду від 13.12.2017 року залучено Дружківську міську раду до участі у справі №805/4059/17-а в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Ухвалами суду від 13.12.2017 року задоволено заяву представника позивача про заміну неналежного відповідача по адміністративній справі за позовом ТОВ «ДФЗ» до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису. Здійснено заміну первинного відповідача - Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, витребувано у Дружківського відділення поліції Краматорського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області матеріали кримінального провадження №42017051390000131 від 06.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.239 Кримінального кодексу України за фактом забруднення та псування земель, а також зупинено провадження по справі до 12-00 години 09.01.2018 року.
Ухвалою суду від 09.01. 2018 року провадження у справі поновлено та оголошено перерву по адміністративній справі № 805/4059/17-а до 11-00 год. 15 січня 2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову в повному обсязі, просив у задоволені позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю « Дружківський фарфоровий завод» (ТОВ «ДФЗ») зареєстрований як юридична особа 19.11.2003 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (код ЄДРПОУ 32616997, 84205, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Педагогічна, будинок 18).
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, зареєстрований як юридична особа 27.04.2015 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (код ЄДРПОУ 39767332,
85102, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Європейська, будинок 13) .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дружківська міська рада, зареєстрована як юридична особа 21.05.1997 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (код ЄДРПОУ 04052761, 84205, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Соборна, будинок 16).
Судом встановлено, що 30.03.2005 року генеральний директор ТОВ « ДФЗ» Іваненко С.І звернувся до міського голови м. Дружківка Захватова Л.І. з проханням про надання в оренду земельної ділянки, яка знаходиться в районі фарфорового заводу для переробки та вивезення відходів ( а.с.104).
Згідно рішення голови Дружківської міської ради від 20.04.2005 року №4/23-6 надано дозвіл ТОВ «ДФЗ» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розробки смітникового полігону відходів фарфорового виробництва у зв'язку з необхідністю в вивезенні, зберіганні й переробці відходів парцелярного виробництва для забезпечення стабільної роботи підприємства мкр. Донський ( а.с.105).
На замовлення позивача, приватною виробничо-комерційною фірмою « Земля» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ДФЗ» на підставі договору №31 від 14.05.2005 року ( а.с.95-115), який в подальшому був затверджений Дружківським міським відділом земельних ресурсів, відповідно до Умов №198 надання земельної ділянки. Так, згідно з п. 12 зазначеного документу обов'язковою умовою є проведення рекультивації ( а.с.106).
07.07.2005 року Торецькою державною регіональною екологічною інспекцією було надано висновок № 32/64, яким погоджено відведення земельної ділянки для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва в мкр. Донський, м.Дружківка ( а.с.168-169).
Донецьким державним проектно-вишукувальним інститутом залізничного транспорту «Донзалізничпроект» в 2005 році розроблено робочий проект « Розробка та рекультивація полігону з відходів фарфорового виробництва ТОВ « ДФЗ» в м. Дружківка на підставі рішення Дружківської міської ради. Проект розроблено відносно земельної ділянки загальною площею 3,0049 га для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва для ТОВ «ДФЗ». Пунктом 3.2 визначено рекультивацію перероблених відходів, а відповідно до п. 1.1.3 при закінченні робіт необхідно виконати рекультивацію ділянки робіт ( а.с.117-128).
Вищевказаний робочий проект погоджено:
Висновком від 08.07.2005 року №31-05 відділу містобудування та архітектури Дружківського комунального архітектурного-планового підприємства ( а.с.162-163);
Висновком від 26.08.2005 року №44 відділу культури виконавчого комітету Дружківської міської ради ( а.с.172);
Висновком від 26.09.2005 року №с-05.09.249 Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області ( а.с.159-161).
01.11.2005 року між Дружківською міською радою, в особі міського голови Захватова Л.І, та ТОВ «ДФЗ» в особі генерального директора Іваненка С.І., укладено договір оренди землі. Предметом вказаного договору є земельна ділянка несільськогосподарського призначення, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого( технічна інфраструктура), що знаходиться у м. Дружківка мкр. Донський, кадастровий номер 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га у тому числі 3,049 га - для видалення відходів. Договір укладений на 5 (п'ять) років. Вищевказаним договором у п. 30 передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав у оренду. У разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних зі зміною її стану , орендодавець має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Також, у договорі зазначено, що обов'язком орендаря є повернення земельної ділянки після закінчення строку оренди ( а.с. 32-33).
Краматорська місцева прокуратура листом від 05.10.2017 року №94-8521вих-17 спрямувала до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області( а.с.87) ухвалу Дружківського міського суду Донецької області від 25.09.2017 року по справі №229/3468/17 від 25 вересня 2017 року , якою задоволено клопотання прокурора Дружківського відділу Краматорської місцевої прокуратури Александрова В.В. про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області позапланової виїзної перевірки земельної ділянки, з питань дотримання законодавства про охорону земель. Надано дозвіл працівникам Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки з метою встановлення дотримання вимог Закону України « Про охорону земель», Земельного кодексу України в частині відповідності дотримання вимог охорони земельних ресурсів щодо поводження з виробничими відходами суб'єкта господарської діяльності ТОВ « ДФЗ» на земельній ділянці з кадастровим номером 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га, що розташована на території Дружківської міської ради з питань дотримання законодавства про охорону земель України ( а.с.89-90). Підставою для подання вказаного клопотання стало кримінальне провадження №42017051390000131 від 06.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення,передбаченого ч.1 ст.239 Кримінального кодексу України за фактом забруднення та псування земель ( а.с.157).
Дружківська міська рада листом від 09.10.2017 року №12-2623-01 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області з проханням вжити передбачені законодавством заходи, щодо проведення перевірки з дотримання вимог земельного законодавства України на земельну ділянку кадастровий номер 1411700000:00:006:0299. Прохання вмотивоване тим, що невід'ємною частиною проекту землеустрою для полігону відходів є робочий проект розробки та рекультивації полігону у даному випадку « Робочий проект «Розробка та рекультивація полігону з відходів фарфорового виробництва ТОВ «ДФЗ» в м. Дружківка». Після закінчення терміну дії договору оренди землі, земельну ділянку необхідно було здати у стані відповідному умовам рекультивації. Міською радою до керівництва ТОВ «ДФЗ» неодноразово направлялись листи щодо необхідності повернення земельної ділянки, проте на час звернення вищезазначену земельну ділянку до міської ради не повернуто ( а.с.91).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.10.2017 року № 303-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» доручено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель на території Донецької області - провідному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Добропільському, Олександрівському районах та м.м. Краматорську і Дружківці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Ситнику С.О ( а.с.73) здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості комунальної форми власності з кадастровим номером 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га (а.с.74-75).
18.10.2017 року державним інспектором Ситником С.О. за участю начальника відділу земельних ресурсів Дружківської міської ради Петрусенка С.О. у присутності юрисконсульта ТОВ «ДФЗ» Панченко М.В проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства на вище зазначеній земельній ділянці.
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 18.10.2017 року №303-ДК-398/АО/10/01/-17 та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 18.10.2017 року №303-ДК/483/АП/09/01/-17 земельна ділянка на підставі договору оренди землі була передана Дружківською міською радою строком на 5 років ТОВ «ДФЗ» за умов проведення рекультивації земельної ділянки по закінченню строку оренди чи у разі дострокового припинення договору оренди земельної ділянки. Факт наявності на земельній ділянці відходів парцелярного виробництва свідчить про недотримання умов договору оренди та не своєчасне повернення земельної ділянки, що є порушенням вимог ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України « Про охорону земель», ст.34 Закону України « Про оренду землі», п.30 Договору оренди землі №040517200050 від 01.11.2005 року ( а.с.76-84).
За наслідками проведення перевірки державним інспектором приписано ТОВ «ДФЗ» припинити порушення земельного законодавства у строк до 20.11.2017 року, а саме провести рекультивацію земельної ділянки та повернути рекультивовану земельну ділянку за актом прийому-передачі ( а.с.85-86).
Юристконсультом ТОВ «ДФЗ» Панченко М.В. надано письмові пояснення, але від підписання вищезазначених актів та припису вона відмовилась. Так, представник позивача зазначила, що ТОВ «ДФЗ» не погоджується з тим, що за умовами договору оренди землі від 01.11.2005 року товариство повинно провести рекультивацію земельної ділянки, тому важає договір оренди закінченим 01.11.2010 року, а земельну ділянку повернутою Дружківській міській раді у зв'язку із закінченням строку оренди ( а.с.94).
Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області листом від 27.10.2017 року повідомило Краматорську місцеву прокуратуру про вказані порушення ТОВ «ДФЗ» земельного законодавства ( а.с.92-93).
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1,2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають між фізичними чи юридичними особами із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 1 Закону України « Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 3 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 року № 962-IV передбачено, що основними принципами державної політики у сфері охорони земель є забезпечення охорони земель як основного національного багатства Українського народу.
Відповідно до пп.25-1 п.4 положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою, дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням. Вказаним положенням, також ст.10 Закону України « Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року № 963-IV передбачено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд зазначає, що передумовами для винесення оскаржуваного припису було правомірне проведення посадовими особами відповідача позапланової перевірки позивача, а також винесення припису в межах визначених законом повноважень.
Щодо обов'язку позивача провести рекультивацію, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 46 Закону України « Про охорону земель» ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються:
виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними;
максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами;
зняття родючого шару ґрунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів;
запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій;
рекультивація земельних ділянок після ліквідації об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про охорону земель» рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі, рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт. При проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового
покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості грунтів. При знятті ґрунтового покриву здійснюється пошарове зняття і роздільне складування верхнього, найбільш родючого шару ґрунту, та інших прошарків ґрунту відповідно до структури ґрунтового профілю, а також материнської породи. Об'єм ґрунтової маси, що підлягає зняттю і роздільному складуванню, визначається в робочих проектах з рекультивації порушених земель та підвищення родючості грунтів. Рекультивація земельних ділянок здійснюється шляхом пошарового нанесення на малопродуктивні земельні ділянки або ділянки без ґрунтового покриву знятої ґрунтової маси, а в разі потреби - і материнської породи в порядку, який забезпечує найбільшу продуктивність рекультивованих земель. Роботи із зняття, складування, збереження та нанесення ґрунтової маси на порушені земельні ділянки здійснюються за рахунок фізичних та юридичних осіб, з ініціативи або вини яких порушено ґрунтовий покрив, а роботи з нанесення знятої ґрунтової маси на малопродуктивні землі здійснюються за бажанням власників або землекористувачів, у тому числі орендарів, цих земельних ділянок за їх рахунок.
Отже, обов'язок проведення рекультивації земельної ділянки після ліквідації об'єктів поводження з відходами передбачений нормами законодавства, які є нормами прямої дії.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ДФЗ» отримало земельну ділянку комунальної форми власності з цільовим призначенням: для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва, а тому , суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України « Про відходи» від 05.03.1998 року № 187/98-ВР ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Розміщення відходів допускається у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 17.06.2005 року №101 затверджено основи проектування полігонів твердих побутових відходів ДБН В.2.4-2-2005. Відповідні будівельні норми поширюються на проектування нового будівництва, реконструкцію, технічне переос нащення й рекультивацію полігонів твердих побутових відходів (далі - полігонів ТПВ). Так, полігони ТПВ є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронения твердих побутових відходів. Обов'язковою умовою проектної документації є рекультивація земель після закриття полігона TUB (п.1.13).
Вищевказаний проект був розроблений та погоджений у встановленому законодавством порядку, та передбачав обов'язковість для ТОВ «ДФЗ»,після закінчення робіт , проведення рекультивації земельної ділянки (а.с.120).
Стосовно посилання відповідача на те, що договір оренди землі від 01.11.2005 року № 040517200050 не містить умов щодо обов'язку орендаря провести рекультивацію орендованої земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.30 договору від 01.11.2005 року зокрема, у разі припинення або розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар( п.31 Договору).
Строк дії Договору закінчився 01.11.2010 року, проте земельна ділянка не була повернута Дружківській міській раді.
Згідно ст. 34 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Аналогічні положення містяться і в ст. 96 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), де визначені обов'язки землекористувачів, а саме: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Тобто, суд приходить до висновку, що обов'язок приведення земельної ділянки у стан, не гірший у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду має бути забезпечений відповідно до чинного законодавства та проектної документації, а саме відповідно до робочого проекту розробки та рекультивації полігону з відходами фарфорового виробництва.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод" не підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246,250,295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод"( код ЄДРПОУ 32616997, 84205 Донецька обл., м. Дружківка, вул. Педагогічна, 18) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39767332, 85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, буд. 13), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Дружківська міська рада(код ЄДРПОУ 04052761, 84205, Донецька обл., м. Дружківка, вул.. Соборна, б. 16) про визнання протиправним та скасування припису №303-ДК/01781Пр/03/01/-17 від 18.10.2017 року,- відмовити в повному обсязі.
Повний текст рішення складено 23 січня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.