Рішення № 71722751, 12.01.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
522/21316/17
Номер документу
71722751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/21316/17

Провадження № 2а/522/456/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси,

у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.,

при секретарі Скибінській Є.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради, згідно якої просив:

-визнати дії Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про позбавлення ОСОБА_1 100% пільги за опалення квартири протиправними, бо вони протирічать Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 13 п. 5 перший абзац.

-зобов'язати Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради виконати Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 19,22,58 Конституції України та забезпечити 100% пільгою на опалення квартири.

Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що позивач є учасником бойових дій , інвалідом війни 2 групи згідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 13 п. 5 абз.1 йому надається 100% знижка на опалення квартири. Позивач проживає в 2-х кімнатній квартирі площею 49 м. кв. У ній проживає він його дружина, теж пільговик та донька. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. м. опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає в житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку оплати та додатково 10,5 м кв. на сім'ю 52,5 м. кв.

У квітні 2016 року від КП «Теплопостачання м. Одеси» позивачу надійшов рахунок за опалення на суму 234 гривні за березень-квітень 2016 року.

Позивач звернувся до керівництва КП «Теплопостачання м. Одеси» із заявою про роз'яснення. Проте, вони в своїй відповіді посилалися на Лист Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради від 13.04.2016 року № 02-25/222.

ОСОБА_1 неодноразово звертався в 2016-2017 рр. до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради зі скаргами на незаконне позбавлення його 100 % пільги.

Позивач, вважає, що позбавлення його 100% пільги на опалення квартири, керівництво Департаменту праці і соціальної політики вчинило протиправно, бо, як він вважає, що Постанова Кабінету Міністрів, на яку посилається в своїх відповідях Департамент, не відміняють дії Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».

Позивач у судовому засіданні позовну заяву підтримав та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлені фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 01 грудня 2014 року.

Позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 та займає житлову площу 2 кімнати 26.60 кв. м. 49.30 на 14 поверсі. Разом з ним зареєстровані та проживають дружина та дочка. Дружина позивача, ОСОБА_3, є інвалідом 3 групи, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1

Згідно довідки від 22.07.2011 року, копії якої наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1, користується пільгами на житлово-комунальні послуги в розмірі 100% та телефон - 50%. Кількість пільговиків - 2 особи.

ОСОБА_1, у своєму позові зазначив, що йому в квітні 2016 року від КП «Теплопостачання м. Одеси» надійшов рахунок за опалення на суму 234,00 гривні за березень-квітень 2016 року, який він вважає неправомірним, оскільки має право на 100% знижку на житлово-комунальні послуги.

Листом від 01.08.2016 року № 01-10-11223/10 Департаменту, позивачу було роз'яснено, що за інформацією КП «Теплопостачання м. Одеси» нарахування за послуги централізованого опалення мешканцям будинку АДРЕСА_4 здійснюється відповідно до показників приладу обліку теплової енергії пропорційно опалювальній площі квартир. Для одеситів, що мешкають в житлових будинках п'яти та більше поверхів, обладнаних приладами обліку теплової енергії, які знаходяться на прямих розрахунках з КП «Теплопостачання м. Одеси», нормативний тариф складає: 1.1,3452 грн./кв. м, а розрахункова вартість 1 кв. м опалювальної площі-дата- мешканців Вашого будинку склала: лютий 2016 року - 14,694 грн./кв. м; березень 2016 року - 13,443 грн./кв. м. Застосування норм споживання і тарифів при розрахунку пільг при оплаті за послуги централізованого опалення стосуються всіх категорій пільговиків. У разі перевищення соціальних норм використання теплової енергії відшкодування пільг здійснюється в межах соціальних нормативів, залишок сплачується в повному обсязі. Внаслідок різниці між нормативним тарифом та розрахунковою вартістю 1 кв. м опалювальної площі виникла заборгованість по Вашому особовому рахунку (АДРЕСА_1). А саме: лютий 2016 року - 159,07грн.; березень 2016 року - 99,63 грн.

Тобто, пільги при оплаті за житлово-комунальні послуги надаються позивачу відповідно до норм чинного законодавства України.

Листом від 22.05.2017 року, позивачу було роз'яснено, що відповідно до п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодною та гарячою водою, водовідведенню, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, пільги надаються на підставі показників домових приладів обліку теплової енергії пропорційно опалювальній площі. Кількість теплової енергії для надання пільг з централізованого опалення не повинно перевищувати соціальних норм витрати тепла на опалення житлових будинків, затверджених Постановою. Відшкодування пільг здійснюється в межах соціальних нормативів, у разі перевищення соціальних норм витрат теплової енергії перевитрата оплачується на загальних підставах. Це стосується всіх категорій пільговиків, утому числі інвалідів війни, які мають право на 100% пільгу.

Відповідно до п. 4,5, ч. 1, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Як зазначено в п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» пільги, компенсації і гарантії, на які мають право пільговики, надаються шляхом відшкодування пільговику передбаченої законодавством частини фактичних витрат за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном, комунальними послугами та за проїзд (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури).

Відшкодування зазначених витрат провадиться щомісяця або раз на квартал за рішенням керівника установи.

Видатки на відшкодування витрат за надані пільговику (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури) послуги здійснюються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання цих установ.

Відповідно до п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» для відшкодування фактичних витрат пільговик подає в бухгалтерію установи заяву, довідки про розмір грошових доходів членів сімї за попередні шість місяців, копії документів, що підтверджують родинні звязки, копії квитанцій про оплату за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном і за комунальні послуги у строк, за який здійснюється відшкодування, а також довідку про склад сім'ї (раз на рік).

Згідно із п. 11 Постанови КМУ від 29.01.2013 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» управління соціального захисту населення проводить відшкодування за рахунок державного бюджету витрат, пов'язаних із наданням пільг особам, які мають право на пільги згідно чинного законодавства, безпосередньо організаціям- надавачам житлово-комунальних послуг відповідно до затверджених тарифів.

Таким чином, нарахування по оплаті за теплопостачання в квартиру позивача, проводиться на підставі показників прибору обліку теплової енергії, з урахуванням права позивача та його дружини на 100% пільгу по оплаті комунальних послуг, в розмірах передбачених Законом, і з урахуванням нормативів, які регулюють надання соціальних пільг та підстав для їх перерахунку суд не вбачає.

Суд зазначає, що вимога позивача про зобов'язання Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради виконати Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 19,22,58 Конституції України та забезпечити 100% пільгою на опалення квартири не підлягає задоволенню, оскільки позивач не може зобов'язувати Департамент виконувати Закон. ОСОБА_1 має право заявляти вимогу саме про усунення допущених відповідачем порушень законодавства України.

Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради (далі - міська рада) і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Департамент у своїй роботі керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», чинним законодавством України, рішеннями Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням (далі - Положення). Департамент підпорядкований виконавчому комітету міської ради та міському голові, підзвітний та підконтрольний міській раді, а з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до п. 1.4. Положення, фінансування видатків Департаменту здійснюється за рахунок коштів бюджету міста, відповідно до затвердженого кошторису видатків, бюджетів інших рівнів (в тій частині, що стосується фінансування реалізації делегованих повноважень), а також інших джерел, не заборонених законодавством України.

Відповідно до п. 2.1. Положення, основними завданнями Департаменту є: розроблення та реалізація єдиної міської політики у сфері праці та соціального захисту населення, спрямованої на забезпечення виконання законодавства України та задоволення соціальних потреб територіальної громади міста; діяльність, яка спрямована на досягнення умов, що зрівнюють можливості інвалідів з можливостями здорових людей в усіх сферах життя суспільства; здійснення контролю за виконанням чинного законодавства України, рішень Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, що стосуються вирішення проблем інвалідів; збирає та готує аналітичні дані, необхідні для оперативної роботи щодо вирішення проблем інвалідів, які проживають на території міста Одеси, створює базу даних інвалідів та їх проблеми з метою підготовки інформації для виконкому, районних адміністрацій; аналіз виконання діючих нормативно-правових документів в частині вимог по забезпеченню доступності середовища для інвалідів; забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; призначення та виплата за рахунок джерел, передбачених законодавством, соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива тощо.

Суд критично ставиться до тверджень ОСОБА_1 про те, що відповідач позбавив його 100% пільги за опалення квартири, оскільки Департамент не має на те повноважень, він діє відповідно до покладених на нього завдань та у межах встановлених чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради діяв на підставі та в межах повноважень, що передбачені чинним законодавством України, а тому вимога про визнання дій Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради протиправними є такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Керуючись: ст. ст. 2,6,90,242-244,246,255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (посвідчення серія НОМЕР_2 адреса: 65070 АДРЕСА_2 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160 адреса: 65023 м. Одеса, вул. Льва Толстого, 7) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: А. Ю. Бойчук