
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
704/1547/17
15.01.2018 року м. Тальне
Тальнівський районний суд Черкаської області в складі суду:
головуючої-судді: Воронкової І.Г.
при секретарі судового засідання: Джуській Л.О.
за участю представника відповідача Стойка А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тальне позовну заяву ОСОБА_3 до Черкаської міської ради про визнання протиправними діянь суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Черкаської міської ради, в якому просить визнати протиправними дії Відповідача щодо порушення порядку розгляду клопотання позивача від 04.10.2017 про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації в межах окресленої на графічних матеріалах території міста Черкаси; зобов'язати Черкаську міську раду винести на пленарне засідання на найближчій сесії (після набрання постановою суду законної сили) та розглянути його клопотання від 04.10.2017 та надати мотивовану відповідь за результатами розгляду клопотання у формі рішення; зобов'язати Черкаську міську раду в місячний строк з моменту набрання постановою суду законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання вчинити певні дії, а копію цього звіту направити позивачу; стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач посилається на те, що 04.10.2017, в порядку ст. 118 Земельного кодексу України, реалізуючи своє право на отримання у власність земельної ділянки, він звернувся до Відповідача з вказаним, але Відповідач клопотання не розглянув у відповідності до вимог ЗК України, порушив процедуру і порядок розгляду такого клопотання, тобто не вніс на розгляд сесії, а обмежився наданням письмової відповіді від 27.10.2017, тобто фактично відмовив і позивач вважає таку відмову протиправною.
Позивач до початку судового засідання подав заяву, в якій позов підтримав повністю, просив суд розглядати справу за його відсутності та задовольнити позовні вимоги посилаючись на підстави, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає позов необгрунтованим та безпідставним, а дії відповідача правомірними, оскільки позивач при зверненні з клопотанням не визначив конкретно на наданих ним графічних матеріалах бажане місце розташування земельної ділянки, тому розглянути його клопотання у відповідності до вимог законодавства виявилося неможливим, про що його було повідомлено відповідним листом. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 04.10.2017 року Позивач подав до Черкаської міської ради клопотання, в якому просив: в порядку реалізації його права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначити без його погодження та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,10 га в межах м. Черкаси, з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки, розглянути це питання у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення (а.с. 8-9).
27.10.2017 заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Черкаської міської ради Позивачу було надано відповідь № 6774-2 про те, що зазначене клопотання не відповідає вимогам статті 118 та статті 123 Земельного кодексу України, оскільки не зазначено на поданому фрагменті кадастрової карти України конкретне місце розташування земельної ділянки площею 0,10 га (а.с. 13).
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Стаття 19 Конституції України (частина 2) встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункт 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до п. 13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Відповідно до п. 5 ст. 46 вищевказаного Закону, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Проте, як встановлено, розгляд клопотання позивача на сесії міської ради у місячний строк не відбувся.
Враховуючи, що позивачем було подано до Черкаської міської ради належним чином оформлене клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з доданими до нього графічними матеріалами, місцева рада, відповідно до статті 19 Конституції України, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частин 6, 7 статті 118 ЗК України зобов'язана була розглянути клопотання у місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.
Проте, відповідачем в порядку, передбаченому законодавством, не розглянуто клопотання позивача.
За таких обставин, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Черкаської міської ради щодо відмови розгляду по суті клопотання позивача та щодо зобов'язання Черкаської міської ради розглянути подане позивачем клопотання є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, суд не вважає за доцільне встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення.
Керуючись ст. 116, 118 Земельного Кодексу України; ч. 3 ст. 30, 139, 241-246 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Черкаської міської ради щодо порушення порядку розгляду клопотання ОСОБА_3 про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації в межах окресленої на графічних матеріалах території міста Черкаси.
Зобов'язати Черкаську міську раду винести на пленарне засідання на найближчій сесії (після набрання рішенням суду законної сили) та розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах в межах окресленої на графічних матеріалах території міста Черкаси в порядку і в строки, встановлені чинним законодавством України та надати ОСОБА_3 мотивовану відповідь за результатами розгляду клопотання у формі рішення.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Черкаської міської ради на користь ОСОБА_3 640 грн. понесених ним судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 19.01.2018 року.
Суддя: І.Г. Воронкова