
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.01.2018 Справа №607/15829/17
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Вийванко О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області до складу грошового забезпечення, з якого призначалася пенсія, не були включені суми: матеріальної допомоги на оздоровлення, додаткової премії за участь в АТО, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки, одноразової вихідної грошової допомоги при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням йому були нараховані та виплачені щомісячні додаткові види грошового забезпечення в сумі 202 013,18 грн. У листопаді 2017 року, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про зарахування до складу розрахунку його пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення, компенсації за невикористані відпустки, вихідної грошової допомоги згідно п. 10 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення, додаткової премії за участь в АТО на підставі довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за період 2015-2017 рр., виданих Головними управліннями ДФС у Тернопільській, Донецькій та Луганській областях. Листом №860/Т-11 від 28.11.2017 р. йому було відмовлено в перерахунку пенсії. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують його права.
У відзиві на позовну заяву представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заявлених вимог не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки заперечує щодо наведених позивачем обставин.
Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку спрощеного провадження.
На підставі ст.ст.229, 263 КАС України суд розглядає заявлений ОСОБА_1 адміністративний позов за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
З наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, призначена пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідчення №2636903817, виданого 25.10.2017 р. Пенсійним фондом України.
21 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про зарахування до складу розрахунку його пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення, компенсації за невикористані відпустки, вихідної грошової допомоги згідно п. 10 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 в розмірі 50%місячного грошового забезпечення, додаткової премії за участь в АТО на підставі довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за період 2015-2017 рр., виданих Головними управліннями ДФС у Тернопільській, Донецькій та Луганській областях.
Листом №860/Т/11 від 28 листопада 2017 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
За змістом ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посад, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2007 року № 1294).
Згідно підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 101 Закону № 2011-ХІІ «У рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Таким чином, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-XIІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому вони мають бути включені до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до довідки, виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, зазначено, що у ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення у 2016 – 2017 році становили індексація - 197,04 грн., матеріальна допомога - 11 133,14 грн., вихідна допомога - 51 285,00 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку – 64 698,00 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 16 липня 2015 р. по 13 жовтня 2016 р. брав участь в Антитерористичній операцій на території Донецької та Луганської областей на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпеченнгя на окремих територіях зо н АТО Головного управління ДФС у Донецькій області та на посаді начальника третього відділу Головного управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Луганській області.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 р. №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницькою складу та поліцейських» та частини 2 підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право виплачувати винагороду особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Як вбачається з довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 16.07.2015 р. по 01.10.2015 р., виданої ГУ ДФС у Донецькій області від 13.01.2017 р. №07/05-99-05-02-13-2, підполковнику податкової міліції ОСОБА_1 виплачена додаткова премія за участь в АТО: за липень - 3 130,44 грн., за серпень – 6 000 грн., за вересень – 6 000 грн., та за жовтень – 285, 71 грн.
Згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 02 жовтня 2015 року по 13 жовтня 2016 року, виданої ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 р. №Т-1915-12-32-05-61, полковнику міліції ОСОБА_1, виплачена додаткова премія за участь в АТО в сумі 74 414, 29 грн.
Вказані виплати проводились до наказу Державної фіскальної служби України від 18.03.2015 р. №187 «Про преміювання рядового та начальницького складу податкової міліції за участь в АТО», згідно з вимогами якого за кожен місяць проходження служби на посадах Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області пропорційно відпрацьованим робочим дням, ОСОБА_1 виплачено додаткові премії за участь в АТО за весь період проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції.
Згідно листа ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 року № Т-1914-120-32-05-61 з вищевказаних разових додаткових премій було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім цього, суд звертає увагу, що за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року в органах Державної фіскальної служби діяло Положення про преміювання керівників, заступників керівника, посадових осіб та працівників територіальних органів Державної фіскальної служби України, установ, організацій та закладів, що належать до сфери її управління, затверджене наказом ДФС України від 09.12.2015 року № 973, згідно з вимогами п. 5 якого зумовлювався порядок преміювання працівників органів ДФС за участь в АТО.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова допомога при звільненні, індексація грошового забезпечення, додаткова премія за участь в АТО, компенсація за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, є додатковими видами грошового забезпечення і відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які зазначені в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 2016 – 2017 р.р., виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 16.07.2015 р. по 01.10.2015 р., виданої ГУ ДФС у Донецькій області від 13.01.2017 р. №07/05-99-05-02-13-2, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 02 жовтня 2015 року по 13 жовтня 2016 року, виданої ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 р. №Т-1915-12-32-05-61 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які зазначені в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 2016 – 2017 р.р., виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 16.07.2015 р. по 01.10.2015 р., виданої ГУ ДФС у Донецькій області від 13.01.2017 р. №07/05-99-05-02-13-2, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 02 жовтня 2015 року по 13 жовтня 2016 року, виданої ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 р. №Т-1915-12-32-05-61, та здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 30 вересня 2017 року, із врахуванням проведених виплат.
Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Таким чином, слід стягнути з відповідача на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області судовий збір у розмірі 640 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 242-247, 250, 251, 263, 292-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, корп. А, кв. 59, м. Тернопіль, до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місце знаходження: вулиця Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які зазначені в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 2016 – 2017 р.р., виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 16.07.2015 р. по 01.10.2015 р., виданої ГУ ДФС у Донецькій області від 13.01.2017 р. №07/05-99-05-02-13-2, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 02 жовтня 2015 року по 13 жовтня 2016 року, виданої ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 р. №Т-1915-12-32-05-61.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які зазначені в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за 2016 – 2017 р.р., виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 16.07.2015 р. по 01.10.2015 р., виданої ГУ ДФС у Донецькій області від 13.01.2017 р. №07/05-99-05-02-13-2, довідці про додаткові види грошового забезпечення за період з 02 жовтня 2015 року по 13 жовтня 2016 року, виданої ГУ ДФС у Луганській області від 27.01.2017 р. №Т-1915-12-32-05-61, та здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 30 вересня 2017 року, із врахуванням проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
Копію рішення суду вручити або надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_2