
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1067/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
18 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року (повний тест якої складено 18 жовтня 2017 року у м. Вінниці) у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" до державного реєстратора Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмили Михайлівни, Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: селянське (фермерське) господарства "Юлія", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В :
В липні 2017 року позивач - ТОВ "ДСП Відродження" звернулося до суду з позовом до державного реєстратора Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмили Михайлівни, Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: селянське (фермерське) господарства "Юлія", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33671112 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_5 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461;
визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33689277 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_4 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461;
визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33754201 від 08 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461;
визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33689533 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_7 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461;
Стягнути в користь товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" понесені судові витрати.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору, оскільки внаслідок неправомірних дій посадових осіб органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, здійснено подвійну реєстрацію права оренди на спірні земельної ділянки, що порушує його право користування орендованою землею.
01 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу від державного реєстратора Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмили Михайлівни, в яких остання просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. При цьому, 18 січня 2018 року до суду надійшли заяви про розгляд справи без їх участі від товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" та від Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких умов згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 2,1190 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Фронтівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 24.04.2003 (т. 1 а.с. 15).
01 листопада 2011 року між ОСОБА_5 та ТОВ "ДСП Відродження" укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки для сільськогосподарського використання строком на 5 років, який зареєстровано 13.09.2012 за № 052310004006455 у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області (т. 1 а.с. 12-13).
01.02.2017 між ОСОБА_8 та ТОВ "ДСП Відродження" укладено додаткову угоду № 1 до вказаного договору, якою продовжено строк дії договору оренди земельної ділянки на сім років.
Матеріали справи свідчать, що між ОСОБА_5 та СФГ "Юлія" 21.01.2017 укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 7 років. Даний договір зареєстрований на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Чернюк Л.М. Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області № 33671112 від 02.02.2017 року, яке одночасно є предметом оскарження у даній справі (т. 1 а.с. 20).
ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 1,9421 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка розташована на території Фронтівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4 від 23.04.2004 (т. 1 а.с. 25).
01 листопада 2011 року між ОСОБА_4 та TOB "ДСП Відродження" укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 5 (п'ять) років. Вказаний договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2012 за № 052310004006469.
02 лютого 2017 року між ОСОБА_4 та TOB "ДСП Відродження" укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди, якою продовжено термін дії договору оренди землі на 7 років (т. 1 а.с. 31).
Матеріали справи свідчать, що між ОСОБА_4 та СФГ "Юлія" 21.01.2017 укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 7 років. Даний договір зареєстрований на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Чернюк Л.М. Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області № 33689277 від 02.02.2017, яке одночасно є предметом оскарження у даній справі (т. 1 а.с. 30).
ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2,1950 га, кадастровий номер НОМЕР_5, яка розташована на території Фронтівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6 від 24.04.2003 (т. 1 а.с. 35).
01 листопада 2011 року між ОСОБА_3 та TOB "ДСП Відродження" укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 5 (п'ять) років. Вказаний договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2012 за № 052310004006476 (т. 1 а.с. 32-33).
02 лютого 2017 року між ОСОБА_3 та TOB "ДСП Відродження" укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди, якою продовжено термін дії договору оренди землі на 7 років (т. 1 а.с. 41).
Матеріали справи свідчать, що між ОСОБА_3 та СФГ "Юлія" 21.01.2017 укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 7 років. Даний договір зареєстрований на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Чернюк Л.М. Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області № 33754201 від 08.02.2017, яке одночасно є предметом оскарження у даній справі (т. 1 а.с. 40).
ОСОБА_6 є власником земельної ділянки площею 2,1189 га, кадастровий номер НОМЕР_7, яка розташована на території Фронтівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8 від 24.04.2003 (т. 1 а.с. 46).
01 листопада 2011 року між ОСОБА_6 та TOB "ДСП Відродження" укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 5 (п'ять) років. Вказаний договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.09.2012 за № 052310004006401 (т. 1 а.с. 42-43).
01 лютого 2017 року між ОСОБА_6 та TOB "ДСП Відродження" укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди, якою продовжено термін дії договору оренди землі на 7 років (т. 1 а.с. 52).
Матеріали справи свідчать, що між ОСОБА_6 та СФГ "Юлія" 21.01.2017 укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 7 років. Даний договір зареєстрований на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Чернюк Л.М. Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області № 33689533 від 02.02.2017, яке одночасно є предметом оскарження у даній справі (т. 1 а.с. 51).
Вважаючи, що рішеннями про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33671112 від 02 лютого 2017 року, № 33689277 від 02 лютого 2017 року, № 33754201 від 08 лютого 2017 року, № 33689533 від 02 лютого 2017 року, прийнятими державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Л. М. здійснено подвійну реєстрацію права оренди на спірні земельної ділянки, що порушує право користування ТОВ "ДСП Відродження" орендованою землею, позивач звернувся до суду для їх скасування.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, вчиняючи оскаржувані реєстраційні дії, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Положеннями ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваних рішень) встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 вищезазначеного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Нормами п. 1-4 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;
Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам (ч. 4 ст. 18 Закону № 1952-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав; 12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
Крім того, Державна реєстраційна служба України у своєму листі від 06.08.2013 року № 2951/05-15-13 надала роз'яснення "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Оцінюючи доводи апелянта стосовно протиправності оскаржуваних рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на спірні земельні ділянки за С(Ф)Г "Юлія", суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Як слідує з матеріалів справи, 01 листопада 2011 року між ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ТОВ "ДСП Відродження" укладено договори оренди земельних ділянок строком на 5 років, які зареєстровані у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 12.09.2012 та від 13.09.2012.
Водночас, при проведенні державної реєстрації права оренди на земельні ділянки на підставі договорів оренди, укладених між С(Ф)Г "Юлія" та власниками земельних ділянок, державний реєстратор не вжив усіх заходів для перевірки факту наявності вже зареєстрованих прав на ці ж земельні ділянки за "ДСП Відродження", оскільки повинен був звернутися до компетентних органів державної влади, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію права оренди до 01.01.2013, та отримати від них інформацію (довідки, копії документів тощо) про відсутність вже зареєстрованих прав на земельні ділянки.
Ведення державного реєстру земель на момент реєстрації договорів оренди землі укладених між позивачем та третіми особами регламентувалося наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року №174 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель" (далі - наказ №174).
Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Відповідно до п.4.2 наказу №174 державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Згідно з п.4.3 наказу №174 у книзі реєстрації реєструються: державні акти на право власності на земельну ділянку; державні акти на право постійного користування земельною ділянкою; договори оренди землі.
Положеннями п.5.1 наказу №174 визначено, що книга реєстрації складається з окремих розділів, а саме: розділ 4 - записи державної реєстрації договорів оренди землі.
Відповідно до п.8.1 наказу №174 реєстраційний номер присвоюється договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації.
Враховуючи викладене, в силу положень п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор повинен був запитати в органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо) щодо фактів реєстрації договорів оренди землі на відповідні земельні ділянки для встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженням.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що під час прийняття рішень про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, державний реєстратор повинен був керуватися, в тому числі, вимогами постанови Кабінету міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
В той же час, ні Законом № 1952-IV, ні постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено використання витягу Державного земельного кадастру для з'ясування наявності чи відсутності зареєстрованих інших речових прав на нерухоме майно (права оренди землі), що здійснювалися органами земельних ресурсів до 1 січня 2013 року.
Невиконання державним реєстратором такого обов'язку обумовило повторну реєстрацію права оренди одних і тих самих земельних ділянок, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельних ділянок.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 29.09.2015 у справі № 21-760а15 та від 15.11.2016 року у справі № 21-3030а16, згідно яких державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а реєстрація нових договорів оренди є неможливою до закінчення строку дії попередніх договорів та відповідної реєстрації цього факту.
Крім того, колегія суддів приймає до уваги ту обставину, що зі змісту п. 44 договорів оренди земельної ділянки, укладених між позивачем та третіми особами слідує, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
12.09.2012 та 13.09.2012 зазначені договори оренди зареєстровано у відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області.
Відповідно до ст.ст. 18, 20 Закон України "Про оренду землі" (у редакції, яка була чинною на момент укладення договорів) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
На переконання колегії суддів, строк дії договорів оренди землі, укладених між позивачем та третіми особами розпочався після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення, як на це посилається суд першої інстанції.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
З урахуванням зазначених норм матеріального права строк дії зазначених договорів оренди закінчився лише 12.09.2017 та 13.09.2017 відповідно.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на момент вчинення державним реєстратором оскаржуваних реєстраційних дій строк дії договорів оренди укладених між ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ТОВ "ДСП Відродження" не закінчився, у зв'язку із чим дії відповідача є протиправними.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За приписами ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Частиною 1 цієї статті передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що ТОВ "ДСП Відродження" сплачено судовий збір при поданні адміністративного позову до суду першої інстанції у розмірі 6400 грн., що підтверджується платіжним дорученням №191 від 07.07.2017 та при поданні апеляційної скарги сплачено 7040 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 369 від 26.10.2017.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" задовольнити повністю.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" до державного реєстратора Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмили Михайлівни, Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: селянське (фермерське) господарства "Юлія", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33671112 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_5 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33689277 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_4 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33754201 від 08 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33689533 від 02 лютого 2017 року, прийняте державним реєстратором Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області Чернюк Людмилою Михайлівною на підставі договору оренди землі від 21 січня 2017 року, укладеного між ОСОБА_7 та селянським (фермерським) господарством "Юлія", код ЄДРПОУ 32033461.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ДСП Відродження" (код ЄДРПОУ 36928121) за рахунок бюджетних асигнувань Липовецької міської ради Липовецького району Вінницької області судові витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в сумі 13440 (тринадцять тисяч чотириста сорок) гривень 00 копійок.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 22 січня 2018 року.
Головуючий Біла Л.М. Судді Граб Л.С. Гонтарук В. М.