
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 734/3732/17 Суддя (судді) першої інстанції: Іванюк Т.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Федотова І.В.,
суддів: Ганечко О.М. та Мельничука В.П.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві, у порядку ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області (далі - відповідач) про:
- визнання дій щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 101/5632 від 12.05.2017 усіх складових грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів готового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4 з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військове звання (майор міліції) - 2000.00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1980,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3465,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 32% - 944,00 грн.; премія 63% - 7143,57 грн.; доплати від належної суми пенсії в розмірі 50 % згідно висновку,затвердженого 30.08.2006 Міністром внутрішніх справ України Луценко Ю.В., з 01.01.2016.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В своїй апеляційній скарзі відповідач зазначив, що ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області діяла виключно на підставі, в межах та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства.
До Київського апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від позивача, зареєстрований 09.01.2017 за вх. № 805, у якому ОСОБА_4 зазначає, що судом першої інстанції винесено обґрунтоване рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин по справі та з врахуванням норм чинного законодавства.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, з вересня 1975 року по жовтень 1993 року ОСОБА_4 проходив службу в ОВС, остання посада начальник відділення ВБЕЗ Козелецького РВВС УВС Чернігівської області.
Наказом УВС Чернігівської області від 05.10.1993 року № 398 о/с ОСОБА_4 був звільнений з ОВС у запас за ст. 64 п «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органі внутрішніх справ.
На даний час позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по 2-й групі інвалідності внаслідок травми, отриманої при виконанні службових обов'язків в період проходження служби в ОВС.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області від 29.03.2017 № 512/03/71-12 розмір грошового забезпечення ОСОБА_4, згідно довідки УМВС України в Чернігівській області від 30.05.2012 № 101/5632, складає: посадовий оклад 1000,00 грн.; оклад за військове звання 125,00 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 393,75 грн.; надбавка за виконання особливо важких завдань 50% - 759,38 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 32% - 320, 00 грн.; премія 63% - 1636, 82 грн. Крім цього відповідно до висновку, затвердженого 30.08.2006 Міністром внутрішніх справ України позивачу до розрахунку пенсії включено доплату від належної суми пенсії в розмірі 50%.
Згідно довідки УМВС України в Чернігівській області № 101/5632 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4 за посадою начальник відділення, що не входить до складу відділу РВ, становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за звання майор поліції - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 40% - 1980,00 грн.; премія 0,47% - 32,57 грн.
21.07.2017 ОСОБА_4 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області по справі з заявою про надання йому довідки про розмір грошового забезпечення офіцера поліції, за спеціальним званням майор поліції, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, але відповідач по справі жодних дій не вчинив.
Вважаючи вказані дії та бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відбулися зміни в розмірі грошового забезпечення, введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а тому призначена ОСОБА_4 пенсія підлягає перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2.07.2015 № 580-VIII (далі Закон України № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон України №2262-XII), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закон України № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Щодо доводів апелянта про застосування ним вимог Порядку № 45 колегія суддів зазначає наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФ України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФ України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФ України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФ України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання надбавка за особливості проходження служби, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.
Отже, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: