
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14080/16
УХВАЛА
19 січня 2018 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Літвіна Н.М., перевіривши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 квітня 2017 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем 02 січня 2018 року подано апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу, вважаю, що вона не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ч. 2 ст. 186 КАС України від 06 липня 2005 року (у редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення), та п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України від 03 жовтня 2017 року, виходячи з наступного.
Пунктом 1 ч. 5 ст. 296 КАС України (у редакції, чинній на момент подання апеляційної скарги) передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до п.п. 2 п. 3 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (у редакції, чинній на момент подання апеляційної скарги) за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір - 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Так, згідно з вимогами Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання адміністративного позову) за подання до адміністративного суду адміністративного позову: майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору складає - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати; немайнового характеру - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Сума мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року складала 1 378 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Так, 1 % ціни позову складатиме - 250 грн., що є менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже, загальна сума до сплати при подачі апеляційної скарги становить: 1 653 грн. 60 коп. ((551,20 + 551,20) * 150 %).
В порушення вимог зазначеної статті КАС України скаржником до апеляційної скарги додано документ про сплату судового збору у розмірі 1 212 грн. 64 коп., тобто сплачено судовий збір у неповному розмірі.
Отже, апелянту необхідно сплатити різницю несплаченої суми судового збору у розмірі 440 грн. 96 коп. (1 653 грн. 60 коп. - 1 212 грн. 64 коп.) та надати до суду документ, підтверджуючий сплату судового збору.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України від 06 липня 2005 року (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення) апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
З досліджених матеріалів справи № 826/14080/16 вбачається, що копію оскаржуваного рішення було отримано уповноваженою особою скаржника 06 липня 2017 року (а.с. 34).
Таким чином, останній день подання апеляційної скарги для даного учасника справи є - 17 липня 2017 року.
Натомість, апеляційну скаргу подано до суду 02 січня 2018 року (відповідно до відбитку календарного штемпелю на конверті).
Вказані обставини свідчать про пропуск строку, встановленого ч. 2 ст. 186 КАС України від 06 липня 2005 року, для оскарження постанови суду.
Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві вже зверталась до суду з апеляційною скаргою на оскаржуване рішення.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала, у зв'язку з недотриманням вимог ухвал апеляційного суду від 04 серпня 2017 року, а саме: через не сплату судового збору (ч. 6 ст. 187 КАС України).
Повторно звертаючись до суду з апеляційною скаргою відповідач просить поновити строк звернення до суду.
Клопотання мотивовано тим, що згідно з р. 2 Порядку організації роботи органів ДФС під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи, затвердженого наказом ДФС України від 12 жовтня 2015 року № 778, супроводження справи № 826/14080/16 покладається на юридичне управління Головного управління ДФС України у Київській області, яке вживало заходів для сплати судового збору за подання апеляційної скарги та після одержання з фінансового управління платіжного доручення підготувало та подало апеляційну скаргу до суду.
Перевіряючи поважність підстав пропуску строку на апеляційне оскарження, наведених відповідачем у клопотанні, встановлено наступне.
Відповідно до платіжного доручення № 540 від 17 жовтня 2017 року, апелянтом сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1 212 грн. 64 коп.
Однак, більше ніж через два місяці з вказаної дати, а саме: 02 січня 2018 року, відповідачем подано апеляційну скаргу з клопотанням про поновлення строку апеляційного оскарження. При цьому, апелянтом не обґрунтовано підстав, які перешкодили йому подати апеляційну скаргу до суду відразу після сплати судового збору, а відсутність належної організації у роботі відповідача та юридичного управління Головного управління ДФС у Київській області, не свідчить про поважність та обґрунтованість причин, які перешкоджали апелянту подати апеляційну скаргу своєчасно.
Оскільки апелянтом пропущено строк, встановлений ст. 186 КАС України, а причини пропуску строку на оскарження не є поважними, апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати скаржнику час для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом зазначення інших підстав для поновлення строку.
Щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, слід зазначити, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами.
Крім того, як зазначено вище, апелянту необхідно надати до суду апеляційної інстанції документ, підтверджуючий сплату судового збору у розмірі 440 грн. 96 коп.
У відповідності до ч. 2 ст. 298 КАС України від 03 жовтня 2017 року, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 296 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 169 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
Частиною 3 ст. 298 КАС України від 03 жовтня 2017 року встановлено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 299 КАС України встановлено, що, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 169, 296, 298 КАС України від 03 жовтня 2017 року, п. 12 Перехідних положень Закону № 2147-VIII, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, - залишити без руху.
Встановити Державній податковій інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві строк для усунення вказаних недоліків - десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя Н.М. Літвіна