Постанова № 71717422, 11.01.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
804/5510/17
Номер документу
71717422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

11 січня 2018 рокусправа № 804/5510/17

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Лукманової О.М.,

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року (суддя Голобутовський Р.З., м. Дніпро, повний текст постанови складено 11.09.2017 року) у справі № 804/5510/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и л а:

У серпні 2017 року ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 16.06.2017 року № 000002433.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що ним було проведено камеральну перевірку ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» щодо даних, задекларованих у деклараціях акцизного податку за березень 2017 року та виявлено заниження акцизного податку з реалізації вироблених в Україні спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв. У зв'язку з набранням чинності з 01.03.2017 року п. 8 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» збільшено ставки акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої та пиво. Апелянт вказував, що позивач у декларації з акцизного податку за березень застосовував ставки акцизного податку, що діяли до 01.03.2017 року, тобто припустився заниження грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізованих у березні 2017 року алкогольних напоїв. Апелянт вказував, що у позивача, як виробника алкогольних напоїв, існує обов'язок сплачувати акцизний податок з дати реалізації алкогольних напоїв, а не при придбанні марок акцизного податку.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що суб'єкт господарювання зобов'язаний здійснити в альтернативній формі: сплату акцизного податку або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції. Позивач виконав зобов'язання, шляхом сплати податку до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої та переробив спирт в готову продукцію, та реалізував. Суд першої інстанції вказував, що суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку. Позивач сплативши в лютому 2017 року суму акцизного податку при придбанні марок акцизного податку, керуючись базою оподаткування - обсягом придбаного впродовж лютого 2017 року спирту етилового неденатурованого «Люкс» за ставками, чинними в лютому 2017 року на момент оплати цього податку, повністю виконав норми податкового законодавства та погасив свої податкові зобов'язання перед бюджетом в повному обсязі. Суд першої інстанції вказував, що факт сплати податку є виконання податкового зобов'язання, встановлювати податок за новий період з урахуванням ставок податку, що почали діяти є протизаконними діями, адже не відповідає положенням статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Матеріалами справи встановлено, що 06.02.2017 року ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» отримав від ДП «Укрспирт» постачальника спирт етиловий неденатурований «Люкс», рахунок-фактуру № УС 000000158 на кількість спирту 3000 дал, та 20.02.2017 року - рахунок-фактуру № УС 000000243 на кількість спирту 3000 дал.

Відповідно до матеріалів справи ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» сплатило суму акцизного податку у лютому 2017 року разом з придбанням спирту етилового неденатурованого «Люкс» при придбанні марок акцизного податку за кодами УКТЗЕД 2208906900, 2208601100.

Згідно звіту про використання марок акцизного збору за лютий 2017 року в зазначений період були використані придбані акцизні марки, залишок акцизних марок за кодами УКТЗЕД 2208906900, 2208601100 дорівнює нулю.

Інвентаризаційними описами від 01.03.2017 року зафіксована конкретна кількість готової продукції, переміщеної на склад в період лютого 2017 року.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 05.10.2016 року, ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» зареєстроване як юридична особа з видом діяльності виробництво виноградних вин, виробництво недистильованих напоїв із зброджувальних продуктів, діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, оптова торгівля напоями.

Встановлено, що Царичанським відділення Кам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 11.04.2017 року була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у декларації акцизного податку, а саме, перевірена декларація за березень 2017 року від 18.04.2017 року № 9067860809, за результатами якої складено акт № 4832/04-03-40-02/36710304. Висновками акту встановлено, що ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» порушено пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 ПК України, пп. 8 п. 4 розділу V Порядку заповнення та подання декларацій з акцизного податку, в результаті чого занижено акцизний податок з реалізації вироблених в Україні спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв на загальну суму 632523,00 грн.

Не погоджуючись з висновками акту камеральної перевірки, ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» подало до Кам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення, які відповідно до листа Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 13.06.2017 року № 11759/10/04-36-40-02-20 залишені без задоволення, висновок акті залишений без змін.

Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області на підставі акту камеральної перевірки 16.06.2017 року винесено податкове повідомлення-рішення № 00002433, яким ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» нараховано акцизний податок (лікеро-горілчана продукція) у сумі 790653,98 грн., з яких 632523,18 сума основного платежу, 158130,80 сума штрафних (фінансових) санкцій.

Встановлено, що ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», не погоджуючись з прийнятим податковим повідомлення-рішення від 16.06.2017 року № 00002433, звернулось до Державної фіскальної служби України з скаргою, рішенням від 23.06.2017 року № 18832/6/99-99-11-03-01-25 залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення без змін.

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області вважає, що ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» повинне сплачувати акцизний податок не під час придбання акцизних марок відповідно до п. 216.1 ст. 216 ПК України, а під час реалізації готової алкогольної продукції, внаслідок того, що алкогольна продукція була реалізована у березні 2017 року, тому на думку податкового органу ставка акцизного податку повинна з 01.03.2017 року обраховуватись з врахуванням п. 8 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році».

Відповідно до п. 8 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» у пункт 215.3 статті 215 Податкового кодексу України внесено зміни, збільшено ставки акцизного податку.

Згідно п. 1 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року, крім пункту 8 розділу I цього Закону щодо ставок акцизного податку на алкогольні напої, що підлягають маркуванню марками акцизного податку (зміни до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215), який набирає чинності з першого числа третього місяця з дня набрання чинності цим Законом (01.03.2017 року).

Згідно пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212, п. 216.1, п. 216.5 ст. 216 ПК України платниками податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини. Датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу. При передачі підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, датою виникнення податкових зобов'язань є дата їх відвантаження виробником замовнику або за його дорученням іншій особі.

Відповідно до п. 217.1, п. 217.2 ст. 217 ПК України суми податку, що підлягають сплаті, з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, а також реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі, визначаються платником податку самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов'язань. Суми податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, визначаються виробником (переробником), виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату відвантаження готової продукції її замовнику або за його дорученням іншій особі.

Згідно пп. 222.1.1, пп.222.1.2 п. 222.1 ст. 222, п. 225.1 ст. 225 ПК України суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період. Суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку. Суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Згідно пп. 14.1.4, пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

Варто вказати, що згідно пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України маркою акцизного податку є спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Колегія суддів вважає, що сторони по справі не заперечують проти того, що ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» акцизний податок при придбанні від ДП «Укрспирт» спирту етилового неденатурованого «Люкс» у кількості спирту 3000 дал було сплачено 06.02.2017 року, спирту етилового неденатурованого 3000 дал було сплачено 20.02.2017 року, одночасно з придбанням акцизних марок.

При вирішені спору варто враховувати, що для виробників алкогольних напоїв встановлено особливий порядок сплати акцизного податку, суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Більше того, передача акцизних марок ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» та наявність них у позивача також свідчить про сплачу акцизного податку, оскільки маркою акцизного податку є спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв який підтверджує сплату акцизного податку. Сплачуючи акцизний податок одночасно з придбанням марок акцизного податку позивачем виконано профільну норму ПК України.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Колегія суддів звертає увагу на те, що п. 216.1 ст. 216 ПК України визначає дату виникнення податкових зобов'язань, в той час як п. 222.12 ст. 222 ПК України визначає час сплати сум податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований при придбанні марок акцизного податку.

Вирішуючи спір, колегія суддів виходить з основних принципів податкового законодавства України, регламентованих ст.4 ПК України, зокрема, рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків та презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з вимог ч. 2 ст. 77 КАС України та вважає, що податковим органом не доведено правомірність винесення податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року у справі № 804/5510/17 - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до ст.ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова