
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.01.2018м. ДніпроСправа № 904/9959/17
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Рудовська І.А.
за участю секретаря судового засідання Кандиби Н.В.
У справі:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СНЕК ЕКСПОРТ", м.Дніпро
до Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Дніпро
про визнання недійсним рішення від 29.09.2017 р. №33/01-14/06-17 по справі №29/06-03-4/17
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність б/н від 23.11.2017р.
від відповідача: ОСОБА_2 довіреність №164 від 18.12.2017р.
ОСОБА_3 довіреність №83 від 16.08.2017р.
Суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СНЕК ЕКСПОРТ" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення № 33/01-14/06-17 по справі № 29/06-03-4/17 адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.09.2017 р. та стягнення витрат по сплаті судового збору.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач неповно та не об’єктивно з’ясував обставини, що мають значення для справи № 29/06-03-4/17, а саме: загальноприйнятий підхід до маркування снекової продукції на конкурентному ринку України (зокрема, його провідними виробниками), внаслідок чого відповідачем прийнято неправомірне рішення № 33/01-14/06-17 по справі № 29/06-03-4/17.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 29.11.2017 р. у справі № 904/9959/17 порушено провадження, розгляд справи призначено у судове засідання на 19.12.2017 р.
Згідно з пунктом 9 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Господарського процесуального кодексу України (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відтак, з 19.12.2017 року вказана справа розглядалась за правилами Господарського процесуального кодексу України (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII).
У зв'язку зі складністю та категорією даної справи, подальший її розгляд відбувся за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2017 р. в порядку п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.01.2018 р.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволені позовних вимог, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову з підстав викладених у відзиві на позов та письмових поясненнях.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 18.01.2018 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
Рішенням Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (відповідач) від 29.09.2017 року № 33/01-14/06-17 по справі № 29/06-03-4/17 визнано дії Товариства з обмеженою відповідальністю "СНЕК ЕКСПОРТ" (позивач) щодо поширення на упаковках товарів: "сухарики – грінки пшеничні "Лавашні" зі смаком сиру "Конте" у сметанному соусі (штрих код 4820078779181), "сухарики - грінки пшеничні "Лавашні" зі смаком цибулі – порей та сиру Емменталь" (штриховий код 4820078779167), "сухарики – грінки пшеничні "Лавашні" зі смаком французького соусу зі зернами гірчиці" (штрихований код 4820078779174), "сухарики – грінки пшеничні "Лавашні" зі смаком барбекю" (штрихований код 4820048779969) інформації у вигляді написів: "LAVASH chips сыр "Контэ" в сметанном соусе, "LAVASH chips лук – порей с сыром "Эмменталь", "LAVASH chips французький соус с зернами горцицы", "LAVASH chips барбекю", в той час як до складу цих товарі входить не: "сыр "Контэ" в сметанном соусе, "лук – порей с сыром "Эмменталь", "французький соус с зернами горцицы" та "барбекю", а смакові суміші, ароматні суміші, смако - ароматичні суміші та ароматичні інгредієнти (ароматичні речовини) та поширення у такій спосіб неточних відомостей щодо назв товарі, як наслідок споживчих властивостей цих товарів, порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, передбаченим статтею 15-1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" у вигляді поширення інформації, що вводить в оману, шляхом поширення суб’єктом господарювання інформації, через інших осіб невизначеному колу осіб неточних відомостей, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб’єкта господарювання.
За дане порушення законодавства про захист недобросовісної конкуренції на Товариство з обмеженою відповідальністю "СНЕК ЕКСПОРТ" накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн. Також, ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" зобов'язано припинити поширення інформації, що вводить в оману на упаковках товарів у двомісячний термін.
За інформацією отриманою територіальним відділенням від ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" "загальною назвою продукції є сухарики – грінки власною назвою — пшеничні "Лавашні" зі смаком сиру "Конте" у сметанної соусі".
Згідно свідоцтва № 8851-948 від 27.03.2015 року про присвоєння товарній позиції індефікаційного номера у всесвітній системі GS1 за глобальним номер товарної позиції (структури GTIN-13) 4820078779181 товару, ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" зазначена назва товарної позиції: "Сухарики - грінки "Лавашні" зі смаком сиру "Конте" у сметанному соусі, ТМ "Snekkin".
Таким чином, фактичною назвою товару, який виробляє та реалізує ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ": є "сухарики - грінки пшеничні "Лавашні" зі смаком сиру "Конте" у сметанному соусі".
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" обрало аналогічний спосіб поширення інформації на всіх чотирьох упаковках товарів щодо їх назв.
Щодо посилань на невідповідність висновків територіального відділення стосовно поширення неточних відомостей щодо назв товарів, одночасного розміщення двох назв товарів, нормам законодавства, якими керувалося територіальне відділення, з'ясування сприймання споживачами інформації на упаковках товарів ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" слід зазначити наступне.
У пункті 5 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 року № 487, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 1.02.2011 року за № 183/18921, передбачено, що маркування продуктів та спосіб, яким його виконують, не повинні вводити в оману споживача стосовно, зокрема, характеристик харчового продукту, його складу, властивостей.
Територіальним відділенням у ході дослідження і розслідування проаналізовані упаковки товарів та з'ясовано, що розмір упаковок (170 мм х 270 мм) дозволяв викласти відомості (інформацію), яку ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" розміщувало внизу на заломах упаковок, у доступний для сприйняття спосіб.
Згідно з вимогами ДСТУ 4518-2008 "Продукти харчові. Маркування для споживачів. Загальні правила" (надалі - ДСТУ), виробник (продавець) зобов'язаний своєчасно надавати споживачу інформацію про харчові продукти. Ця інформація не повинна вводити в оману споживача. Інформація для споживача повинна бути чіткою, конкретною, однозначною, забезпечувати споживачу можливість правильного вибору продукту та нести правдиві відомості щодо продукту. Інформація, яка стосується складу, властивостей, харчової цінності, природи походження, способів виготовлення та споживання, а також інших властивостей, які характеризують прямо або опосередковано безпечність і якість харчового продукту, повинна забезпечувати однозначне сприйняття споживачем та унеможливлювати помилкове сприйняття цього продукту за інший, близький до нього за зовнішнім виглядом або органолептичними показниками. Викладена інформація повинна бути зрозуміла, чітка, легко сприйнята та прочитана пересічним споживачем.
Відповідно до пункту другого статті 39 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" маркування харчових продуктів повинно забезпечувати споживача інформацією, яка надає йому можливість здійснити вибір харчового продукту відповідно до потреб споживача.
Крім цього, у пункті 5 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 року № 487, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.201 1 року за № 183/18921, передбачено, що маркування продуктів та спосіб, яким його виконують, не повинні вводити в оману споживача стосовно, зокрема, характеристики харчового продукту, його складу, властивостей.
Відповідно до вимог ДСТУ 4518-2008 Національного стандарту України "ПРОДУКТИ ХАРЧОВІ. МАРКУВАННЯ ДЛЯ СПОЖИВАЧІВ." (надалі – ДСТУ 4518-2008) під час маркування харчових продуктів дозволено наносити позначку, яка імітує продукти, сировинні компоненти, рослини, тварини, які не було використано під час виготовлення харчового продукту, за умови одночасного виконання таких вимог: а) рецептурою (технологічною інструкцією), згідно з якою виробляють харчовий продукт, передбачено використовування ароматизаторів, ароматичних препаратів, які надають продукту смаку (аромату) продуктів, сировинних компонентів, рослин, які не були використані під час виготовлення харчового продукту; б) у безпосередній близькості з ідентифікаційною позначкою розташовано напис: "зі смаком" або "з ароматом". Загальний розмір ідентифікаційної позначки з написом: "зі смаком" або "з ароматом" не повинен перевищувати 1/6 частини маркування. Цей напис має бути нанесено розбірливо, шрифтом не меншим, ніж назва харчового продукту.
Згідно з ДСТУ 4518-2008, виробник (продавець) зобов'язаний своєчасно надавати споживачу інформацію про харчові продукти. Ця інформація не повинна вводити в оману споживача. Інформація для споживача повинна бути чіткою, конкретною, однозначною, забезпечувати споживачу можливість правильного вибору продукту та нести правдиві відомості щодо продукту. Інформація, яка стосується складу, властивостей, харчової цінності, природи походження, способів виготовлення та споживання, а також інших властивостей, які характеризують прямо або опосередковано безпечність і якість харчового продукту, повинна забезпечувати однозначне сприйняття споживачем та унеможливлювати помилкове сприйняття цього продукту за інший, близький до нього за зовнішнім виглядом або органолептичними показниками.
Відповідно до п. 4.5.1.1. ДСТУ4518-2008, назву продукту складають, як правило, з декількох слів, вона має бути зрозумілою для споживача, конкретно та правдиво характеризувати продую, розкривати його природу, походження, давати змогу вирізняти даний продукт від інших.
Вищезазначеним ДСТУ не дозволяється використовувати в назвах харчових продуктів, назви натуральних харчових продуктів які в тій чи іншій формі не входять в їхній склад.
В ході розгляду справи територіальним відділенням проведено опитування споживачів під час якого респондентам надавались упаковки товарів ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ", наданих безпосередньо ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" та досліджувалось питання щодо сприйняття споживачами інформації на упаковках Товарів.
За результатом проведеного опитування встановлено, що поширення ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" неточних відомостей на упаковках товарів може вплинути на наміри споживачів щодо придбання товарів ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" та може ввести їх в оману.
Щодо наданих ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" упаковок продукції суб'єктів господарювання - учасників ринку снекової продукції, відповідно до статті 9 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", Голова Антимонопольного комітету України має право, зокрема, з власної ініціативи витребувати будь-які матеріали, в тому числі заяви, що перебувають на розгляді органу Антимонопольного комітету України чи голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, та передати їх на розгляд іншому органу Антимонопольного комітету України чи голові територіального відділення Антимонопольного комітету України.
На виконання доручення Голови Антимонопольного комітету України територіальне відділення передало матеріали (упаковки інших суб'єктів господарювання, які надало ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ") до Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України для проведення подальшого дослідження.
Відповідно до статті 15-1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" поширенням інформації що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання безпосередньо або через іншу особу, одній, кільком особам або невизначеному колу осіб, у тому числі в рекламі неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання (замовлення) чи реалізації (продажу, поставки, виконання, надання) товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.
Суб'єкти господарювання (які здійснюють реалізацію та виробляють снекову продукцію) зазначили, зокрема, що інформація, що розміщується на упаковці товару повинна в повному обсязі відповідати вимогам Закону України "Про захист прав споживачів", Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів та не поширювати інформацію яка будь-яким чином може вводити в оману споживачів. Інформація на упаковці повинна забезпечувати надання споживачу необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про харчовий продукт. У маркуванні, рекламуванні харчових продуктів забороняється використання будь-якої інформації, яка вводить в оману споживача або містить інформацію щодо властивостей харчового продукту, яких у нього не має. У випадку, якщо упаковка продукції не буде відповідати вищезазначеним вимогам, вважаємо, що така продукція може вводити в оману споживачів та надавати неправомірні переваги у конкуренції, оскільки може впливати на вибір споживачів стосовно придбання таких товарів. Інформація та малюнки на упаковках снекової продукції, впливають на намір споживачів стосовно придбання таких товарів.
Отже, конкуренти, які зокрема, використовують натуральні складові при виробництві товарів, поширюють правдиві відомості про споживчі властивості власних товарів, зазначають повну назву товарів, яка відповідає дійсності, могли втратити своїх, введених в оману потенційних споживачів, а ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ", в свою чергу могло отримати переваги у конкуренції при реалізації своїх товарів.
Стимулювання зацікавленості споживачів шляхом поширення неточної інформації про споживчі властивості, характеристики товару, назву товару може надати неправомірні переваги на ринку, та поставити ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" у більш вигідне становище порівняно з іншими суб'єктами господарювання, які діють на відповідному ринку.
Тобто, ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" може посилити свою конкурентну позицію не завдяки власним досягненням, а шляхом поширення неточних відомостей (інформації) про споживчі властивості, характеристики, назву товарів, зокрема, внаслідок обраного способу викладення відомостей (інформації) на упаковках.
При винесені рішення та накладені штрафу на ТОВ "СНЕК ЕКСПОРТ" адміністративною колегією територіального відділення враховано те, що Антимонопольним комітетом України і безпосередньо територіальним відділенням вже надавались рекомендації Товариству, відповідно до статті 46 Закону України "Про припинення дій, які містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції і умов, що їм сприяють" на ринку снекової продукції.
Враховуючи викладене спірне рішення від 29.09.2017 р. № 33/01-14/06-17 прийнято відповідно до норм матеріального та процесуального права, в межах компетенції територіального відділення, а висновки викладені в ньому відповідають обставинам справи є об'єктивними та неупередженими. Підстави для визнання його недійсним, передбачені статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відсутні.
Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню оскільки є необґрунтованими та не підтверджуються жодними доказами.
Судові витрати у справі, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_4
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 238 ГПК
України “ ” січня 2018 р.