Рішення № 71715100, 17.01.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
822/3403/17
Номер документу
71715100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3403/17

РІШЕННЯ

іменем України

17 січня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В., представника відповідача Кундиловської М.М. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 11.12.2017 суд відкрив провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр", в якому позивач просить визнати протиправними дії Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в частині нарахування пені з плати за землю в розмірі 32097,60 грн., з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що нарахування пені здійснювалось відповідачем з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ на суми грошового зобов'язання, визначеного підп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, відповідно до якої нараховується пеня за результатами податкової перевірки. Проте грошове зобов'язання у вигляді плати за землю в розмірі 393046,34 грн. відображене позивачем самостійно у податковій декларації, а не за результатами податкової перевірки, тому пеня мала бути обчислена відповідно до підп.129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України із розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ. Відповідно, нарахування пені повинно розпочинатись після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (п.129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України), а не починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податкового зобов'язання.

Відповідно до п.10 Розділу VII Перехідні положення КАС України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У судовому засіданні 22.12.2017 за участі представників сторін, згідно з ч.2 ст.223 КАС України, було оголошено перерву в судовому засіданні.

Позивач в судове засідання 17.01.2018 представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.

Згідно з п.1 ч.3 ст.205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, тому суд розглядає справу за відсутності представника позивача, який належно був повідомлений про час та місце розгляду справи, але після перерви на судове засідання 17.01.2018 не з"явився і не повідомив причину цього.

Відповідач надав суду Відзив на позов від 22.12.2017, а його представник в судовому засіданні 17.01.2018 в задоволенні позову просила відмовити, з вказаних у відзиві на позовну заяву підстав (стор.32 справи). Зазначила, зокрема, що пеня була нарахована відповідно до підп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України - в редакції, чинній до 01.01.2017, оскільки борг, на який така була нарахована, виник саме до 01.01.2017.

Заслухавши учасника судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до податкової декларації з плати за землю від 04.02.2016 року, позивачем було самостійно визначено грошове зобов'язання в розмірі 408599,41 грн. (річна сума), в т.ч. по 34049,41 грн. з січня по листопад 2016 р., за грудень 2016 р. - 34049,96 грн. (стор.19-20 справи).

Враховуючи несвоєчасну сплату сум узгодженого податкового зобов'язання згідно вказаної декларації, контролюючим органом було нараховано пеню відповідно до підп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України в розмірі 32097,6 грн., період нарахування: початок 29.06.2016 - 01.03.2017, закінчення нарахування - 10.05.2017 - 23.07.2017, що підтверджується розрахунком заборгованості (стор.18 справи) та інтегрованою карткою платника (стор.25-28 справи).

Порядок нарахування пені визначено ст. 129 ПК України.

Відповідно до підп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України (в редакції до 01.01.2017) після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

Відповідно до п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 ПК України (в редакції до 01.01.2017) нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно з п.129.4 ст.129 ПК України (в редакції до 01.01.2017) пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Отже, згідно ПК України (в редакції до 01.01.2017) пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою; нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України (в редакції з 01.01.2017) нарахування пені розпочинається:

- 129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- 129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- 129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 ПК України (в редакції з 01.01.2017) нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно з п.129.4 ст.129 ПК України (в редакції з 01.01.2017) на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Отже, ПК України як в редакції до 01.01.2017, так і після цієї дати, початком нарахування пені при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків визначає сплив 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. Розмір нарахування пені визначено ПК України наступним чином - 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України до 01.01.2017, та 100 відсотків - після такої дати.

При цьому, згідно з п.129.4 ст.129 ПК України (в редакції до 01.01.2017) пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою.

Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. N 1-рп/99 визначено, що положення ч.1 ст. 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Враховуючи відсутність прямої вказівки у ПК України (в редакції з 01.01.2017) на зворотну дію у часі закону, ст. 129 ПК України (в редакції з 01.01.2017) застосовується до правовідносин, які виникли саме з 01.01.2017, тобто до відносин, коли строк сплати грошового зобов'язання припав на дату, починаючи з 01.01.2017.

Отже, якщо день виникнення податкового боргу позивача припав до 01.01.2017, то пеня має нараховуватись саме згідно ПК України в редакції до 01.01.2017 - із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, до погашення такого боргу.

Згідно розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника податків - позивача, нарахування пені розпочалось у 2016 році, і лише стосовно трьох сум - у 2017 (з 29.01.2017 та з 01.03.2017). Проте, враховуючи, що нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, можна дійти висновку, що податкове зобов'язання стосовно усіх сум виникло у 2016 році. Тому контролюючим органом правомірно нарахована пеня саме відповідно до п.п. 129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України (в редакції до 01.01.2017).

Відповідно до ч.1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись Податковим кодексом України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" (код 05470845, с.Рудня-Новенька, Шепетівський район, Хмельницька область,30433) від 08.12.2017 до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (код 39564301, вул. Козацька, 26, м.Славута, Хмельницька область,30000) про визнання дій протиправними, залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 січня 2018 року о 16 год.

Головуючий суддя /підпис/ А.І. Петричкович "Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович