
Справа № 815/5038/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області, Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В., за участі третьої особи ОСОБА_2 про визнання дій головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. неправомірними та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. від 11.09.2017 року ВП №54190256 про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн. на Головне управління ДСНС України в Одеській області,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Головне управління ДСНС України в Одеській області до Управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області, Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В., за участі третьої особи ОСОБА_2 про визнання дій головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. неправомірними та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. від 11.09.2017 року ВП №54190256 про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн. на Головне управління ДСНС України в Одеській області.
В судовому засіданні 11.01.2018 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому підтримав доводи позовної заяви та додаткових письмових пояснень. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.165), але не прибув до судового засідання без поважних причин, а тому суд, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 22.01.2018 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні обставини та факти:
Відповідач - Управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області, на підставі ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» є підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.5 цього ж Закону здійснює повноваження щодо виконання судових рішень, в порядку передбаченому цим Законом, а тому на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19, ст.287 КАС України позивач може оскаржити до суду в порядку адміністративного судочинства відповідне рішення (постанову) органу Державної виконавчої служби.
На примусовому виконанні в відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області (далі - Відділ) перебувало виконавче провадження ВП №44356783 з примусового виконання виконавчого листа № 1570/3654/2012 виданий
Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ МНС України в Одеській області провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно з фактично відпрацьованим часом у І-ІІІ зонах небезпеки, згідно довідки від 10 листопада 1986 року, виданої протипожежною службою в зоні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов'язати ГУ МНС України в Одеській області нарахувати ОСОБА_2 грошову компенсацію (без виплати та індексації) за чергування в стані постійної бойової готовності в пожежній частині м. Чорнобиль у складі Одеського зведеного загону протипожежної служби МВС України згідно листа Держкомпраці СРСР №3310-БГ від 02.10.1986 року, вказівкою МВС СРСР від №1/5725 від 21.10.1986 року та наказу УВС Одеського Облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів №15 від 15.01.1987 року і включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати ГУ МНС України в Одеській області видати ОСОБА_2 відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України віл 23.11.2011 року № 1210.
В ході проведення виконавчих дій, державним виконавцем Відділу було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 14.10.2014 на підставі п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції чинній на той момент). Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.01.2015 № 815/6524/14 скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №44356783 від 14.10.2014. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015, апеляційна скарга Управління - залишена без задоволення, а Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.01.2015 - без змін.
Постановою державного виконавця Відділу від 08.05.2015, відновлено виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 1570/3654/2012. В ході проведення виконавчих дій, державним виконавцем Відділу було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 17.06.2015 на підставі п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції чинній на той момент). Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.10.2015 № 815/3845/15 скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження ВГІ № 47485699 від 17.06.2015. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2016, апеляційна скарга Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області - залишена без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від
16.10.2015 - без змін.
Постановою державного виконавця Відділу від 16.02.2016, відновлено виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 1570/3654/2012 (ВП № 47485699). До Відділу було надано заяву стягувана про повернення йому виконавчого документу. Державним виконавцем Відділу, куруючись п.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» (у новій редакції), винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу від 10.04.2017.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду, замінено боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №815/3654/2012 з Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Одеській області на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Скориставшись своїм правом, стягувач надав на примусове виконання до Відділу заяву про відкриття виконавчого провадження шодо виконання виконавчого документу № 1570/3654/2012 виданий 10.04.2014 Одеським окружним адміністративним судом.
23.06.2017 державним виконавцем відділу відповідно до вимог статей 3.4,24,25.26,27 Закону України «Про виконавче провадження» (у новій редакції) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №54190256, копію якої направлено боржнику до виконання постанови про відкриття виконавчого провадження протягом 10 робочих днів, стягувачу - до відома.
29.06.2017 року до ГУ ДСНС України в Одеській області надійшла постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щєглової Є.В. від 23.06.2017 ВП №54190256 (супровідний лист за вих. №09.1-4399 від 23.06.2017) з вимогою про виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 в інтересах ОСОБА_2 на підставі виконавчого листа №1570/3654/2012 виданого 10.04.2014.
ГУ ДСНС України в Одеській області 10.08.2017 добровільно виконало рішення суду та направило визначену в судовому рішенні Довідку с супровідним листом ОСОБА_2 ГУ ДСНС України в Одеській області направлено заяву про закриття провадження виконавчих дій у зв'язку із фактичним його виконанням.
31.08.2017 ГУ ДСНС України в Одеській області на вимогу головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щєглової Є.В. від 18.08.2017 направило роз'яснення щодо законодавства, яке застосовувалось при виданні Довідки в інтересах ОСОБА_2
15.09.2017 року Головне управління ДСНС України в Одеській області отримало постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щєглової Є.В. від 11.09.2017 ВП №54190256 про накладання штрафу за невиконання вимог виконавчого листа №1570/3654/2012, виданого 10.04.2014 Одеським окружним адміністративним судом на боржника: ГУ ДСНС України в Одеській області адреса: м. Одеса, вул. Прохорівська 6, код ЄДРПОУ: 38643633 - штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Суд оцінюючи оскаржене рішення суб`єкту владних повноважень, виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, вважає, що воно відповідає законові з наступних підстав:
Згідно положень ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» - виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ст.129і Конституції України Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Статтею 19 Конституції України також встановлено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти у межах повноважень, у спосіб та порядок встановлений законом.
Пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» від 13.12.2010 №10 передбачено, шо судам необхідно враховувати, шо постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.
Таким чином, правовими підставами для стягнення виконавчого збору та накладення штрафу є невиконання судового рішення боржником самостійно та за відсутності поважних причин.
Суд погоджується з позицією представника відповідача, яка викладена у письмових запереченнях проти позову (а.с.31-33) та поясненнях по справі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимог на предмет спору (а.с.75-79) стосовно того, що позивачем по справі не було виконане рішення суду у встановленому судом порядку та розумінні, а тому застосований до нього штраф є законним з огляду на наступне.
Згідно постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 по справі №1570/3654/2012, що набрало законної сили,було задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУ МНС України в Одеській області про визнання дій протиправними щодо видачі довідки №11-22-51 від 07.02.2012 учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 в якій містяться розбіжності щодо фактично відпрацьованого часу у І-ІІІ зонах небезпеки, з часом визначеним у довідці, виданій ОСОБА_2 протипожежною службою у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 10.11.1986 року та зобов'язано ГУ МНС України в Одеській області, правонаступником якого, визнано ГУ ДСНС України в Одеській області:
Провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно фактично відпрацьованим часом у І-ІII зонах небезпеки, згідно довідки від 10 листопада 1986 року, виданої протипожежною службою в зоні по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати ГУ МНС України в Одеській області нарахувати ОСОБА_2 грошову компенсацію (без витати та індексації) за чергування в стані постійної бойової готовності в пожежній частині м Чорнобиль у складі Одеського зведеного загону протипожежної служби МВС України згідно листа Держкомпраці СРСР №3310-БГ від 02.10.1986 року та наказу УВС Одеського Облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів №15 від 15.01.1987 року і включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації аварії на ЧАЕС.
Зобов'язати ГУ МНС України в Одеській області видати ОСОБА_2 відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.
Ухвалою Одеського оружного адміністративного суду від 29.04.2013 по справі №1570/3654/2012 було роз'яснено резолютивну частину цього судового рішення таким чином, що Відповідача - ГУМНС України в Одеській області зобов'язано видати ОСОБА_2 довідку про грошове забезпечення за фактично відпрацьований час при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.
Таким чином, суд не приймає до уваги посилання представника на встановлені обставини ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2014 року по справі №1570/3654/2012, оскільки після неї, позивачем ще двічі видавались інші довідки.
А саме: на виконання вказаних судового рішення позивачем були видані дві довідки від 18.04.2016 року та від 07.08.2017 року.
Під час проведення зустрічної звірки Суворовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Одеси керуючись своїми повноваженнями визначеними ч.3, ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ч.3, п.4.2,4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-І та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року за №895/25672 має право перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення (перерахунку) пенсії шляхом складання Акта зустрічної перевірки достовірності довідки про заробітну плату виданої для призначення (перерахунку) пенсії з питань дотримання вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зустрічна перевірка проводиться головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи ПФУ м.Одеси, з відома начальника ГУ ДСНС України в Одеській області, в присутності заступника начальника управління економіки і фінансів ГУ ДСНС, підписується вище вказаними особами та скріплюється мокрою печаткою ГУ ДСНС.
За результатними аналізу записів у акті зустрічної перевірки Суворовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Одеси приймає рішення зробити перерахунок або відмовити у перерахунку пенсії згідно із перевіреною довідкою.
За результатами проведених звірок були прийняті 2 рішення у 2015 році та 2016 році. У вищезазначених рішеннях визначено, що Довідки, які видані ГУ ДСНСУ в Одеській області, відповідно у 2015 року та 2016 року для перерахунку пенсії, врахувати не можливо, оскільки вони не підтверджені первинними документами бухгалтерського обліку в яких не відображено нарахування перерахунку заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду.
Якщо у Довідці №02/242/16 від 18.04.2016 року надруковано, що «Перерахунок проведено у березні 2016 року у сумі 1549,59 руб.» а в Акті зустрічної перевірки №737 від 26.09.2016 року зазначено, що вказаний перерахунок у березні 2016 року у сумі 1549,59 руб. у відомості по заробітній платі в березні 2016 року не здійснювався (проведено арифметично у довідці) то в останній Довідці №02/159/13 від 07.08.2017 року про донараховану суму заробітку взагалі нема ніякої згадки.
Приймаючи до уваги, що Суворовське об'єднання Управління Пенсійного фонду України м.Одеси не визнало Довідку №02/242/16 від 18.04.2016 року такою, що відповідає документам про нарахування заробітної плати позивача, то й довідка №02/159/13 від 07.08.2017 року видана безпідставно і врахувати її при перерахунку пенсії теж буде неможливо.
Вказана обставина свідчить про те, що позивачем по справі при видачі довідки №02/159/13 від 07.08.2017 року не були дотримані вимоги судового рішення, оскільки за наданою довідкою неможливо провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 органами пенсійного страхування, що фактично призводить до неможливості виконання судового рішення у широкому розумінні, що є порушенням права особи на судовий захист, яке гарантовано позивачу державою положеннями ч.1 ст.6 Європейської Конвенції з прав та основоположних свобод людини 1950 року та ст.9 Конституції України, а це є неприпустимим.
Згідно із частиною першою статті 6 Закону державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Таким чином, суд вважає, що з урахуванням наведеного державний виконавець правомірно не прийняв від боржника - ГУ ДСНС в Одеській області виконання судового рішення у вигляді довідки від 07.08.2017 року №02/159/13, а направив вимогу про виконання удового рішення від 18.08.2017 року №09.1-6913 та застосував до позивача штраф за невиконання рішення суду без поважних причин постановою від 11.09.2017 року.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України дії та акт суб'єкту владних повноважень, який прийнятий в межах наданих йому повноважень, порядком та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, суд не може визнавати неправомірними, а тому, позовні вимоги щодо визнання такого акту протиправним та скасуванню, визнання протиправними дій державного виконавця не підлягають задоволенню в повному обсязі на підставі положень ч.1 ст.242 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволення позовних вимог Головного управління ДСНС України в Одеській області до Управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області, Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В., за участі третьої особи ОСОБА_2 про визнання дій головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. неправомірними та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. від 11.09.2017 року ВП №54190256 про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн. на Головне управління ДСНС України в Одеській області - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.