
Справа № 815/4159/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до Державного реєстратора Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення державного реєстратора Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1 №30023491 від 11.06.2016 року, яким внесено зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про квартиру АДРЕСА_1, а саме: змінено дані про загальну площу квартири із 142,7 кв.м. на 225 кв.м.,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся Виконавчий комітет Одеської міської ради до Державного реєстратора Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення державного реєстратора Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1 №30023491 від 11.06.2016 року, яким внесено зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про квартиру АДРЕСА_1, а саме: змінено дані про загальну площу квартири із 142,7 кв.м. на 225 кв.м.
В судовому засіданні 12.01.2017 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, але не заявив додаткових клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справі Відповідач - Державний реєстратор Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1 був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.144-146), але в судове засідання не прибув без поважних причин. Третя особа на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору також був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.136-138), але в судове засідання не прибув без поважних причин, в зв'язку із чим, суд на підставі положень ч.1 ст.205 КАС України, ухвалив рішення щодо продовження розгляду цієї справи в цьому ж судовому засіданні за такою явкою учасників судочинства.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:
Відповідач - Державний реєстратор прав на нерухоме майно Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1, на підставі ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є посадовою особою центрального органу державної виконавчої влади, яка згідно ст.ст.4,8,15,16,19 цього ж Закону здійснює повноваження щодо реєстрації речових прав на об`єкти нерухомого майна, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з даними Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 07.06.2017 року №88986185 реєстрація змін до відомостей про загальну площу згаданої квартири відбулась на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 20.05.2016 року №ОД 142161410987, зареєстрованої департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.
Вищезазначена декларація зареєстрована за результатами проведення будівельних робіт із реконструкції АДРЕСА_1 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані та цільового призначення, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (замовник - ОСОБА_2.).
В ході перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, що проводилась посадовими особами управління державного архітектурно- будівельного контролю Одеської міської ради на підставі колективного звернення мешканців будинку, в якому проводились будівельні роботи, було виявлено, що у вказаній декларації про готовність об'єкта до експлуатації наведені недостовірні дані щодо дозвільної документації на будівництво, що зафіксовано у відповідному акті від 03.02.2017 року.
Відповідно до пункту 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Крім того, як вбачається з листа управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації від 26.01.2017 року № Ко-234/01/18, яким надано відповідь на колективне звернення мешканців будинку АДРЕСА_1, зазначений будинок споруджений у 1890-і роки і є пам'яткою містобудування та архітектури місцевого значення, а також пам'яткою історії.
В результаті обстеження будинку фахівцями зазначеного управління були виявлені утворення тріщин стін та стелі, які мають деформаційний характер, а також корозію труби водогону з утворенням тріщин, що стало наслідком незаконного проведення будівельних робіт.
З протоколу роботи спільної комісії з питання проведення будівельних робіт по вул. Єврейській, 58 від 01.02.2017 року № 1 вбачається, що проведення реконструкції АДРЕСА_1 відбулось із незаконним зайняттям горища будинку, що і зумовило збільшення загальної площі реконструйованого об'єкта нерухомості, яке відображено в оскаржуваному рішенні державного реєстратора.
Як вбачається з офіційного тлумачення положення частини 1 статті 1, положення пункту 2 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», викладеного у рішенні Конституційного Суду України від 02.03.2004 року № 4-рп/2004, допоміжні приміщення багатоквартирних будинків (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні тощо) є об'єктами права спільної власності співвласників багатоквартирногобудинку, тобто їх спільним майном, у зв'язку із чим зайняття горища одним із власників квартир та влаштування на ньому жилих приміщень є неприпустимим.
На підставі викладеного реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 20.05.2016 року №ОД 142161410987 було скасовано наказом в.о. начальника управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 08.02.2017 року №01-13/29ДАБК.
З наведеного вбачається, що на теперішній час реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації щодо реконструкції спірної квартири, в результаті якої була збільшена її загальна площа, скасовано. Відповідно, той факт, що збільшення загальної площі згаданої квартири відбулось незаконно виключає правові підстави для існування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме і запису про такі зміни, який був включений до реєстру на підставі оскаржуваного рішення державного реєстратора.
Проаналізувавши оскаржуваний акт суб'єкту владних повноважень та бездіяльність відповідача стосовно не скасування реєстрації вказаної декларації, з огляду на положення ч.2 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що наявні підстави для скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора з таких підстав.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав на момент прийняття оскаржуваного рішення були врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон) в редакції від 01.01.2016 року.
Частиною 1 статті 2 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Як вбачається з положень частини 1 статті 3 Закону, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру.
Відповідно до частини 2 статті 9 вказаного Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах
Згідно з частиною 4 даної статті державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Згідно з частиною 4 статті 15 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Частиною 1 статті 26 Закону передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Відповідно до пункту 38 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 (надалі - Порядок № 1141), державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру прав у разі зміни відомостей про нерухоме майно, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону в редакції, чинній на час звернення до суду із даним позовом, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про внесення змін до запису Державного реєстру прав, відповідний запис скасовується.
З аналізу даної норми законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для скасування запису Державного реєстру прав про зміну загальної площі квартири АДРЕСА_1, є наявність рішення суду, яке набрало законної сили, про скасування рішення державного реєстратора, на підставі якого такий запис було внесено до реєстру, що обумовлює необхідність звернення із даним позовом.
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 27 Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 41 Порядку №1141 державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Таким чином, рішення державного реєстратора від 11.06.2016 року №30023491 підлягає скасуванню в судовому порядку, оскільки воно засвідчує набуття ОСОБА_2 у власність частини допоміжного приміщення багатоквартирного будинку, що порушує норми чинного законодавства та права інших співвласників будинку, а також тому, що воно прийняте на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка на даний момент скасована.
Оскільки судом встановлена та обставина, що підстава для здійснення реєстраційної дії державного реєстратора була скасована, як така, що не відповідає законові та фактичним обставинам, суд вважає за можливим задовольнити позовні вимоги та скасувати оскаржене рішення державного реєстратора на підставі положень ч.1 ст.242 КАС України, вважає.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Скасувати рішення державного реєстратора Одеської філії державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" ОСОБА_1 №30023491 від 11.06.2016 року, яким внесено зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про квартиру АДРЕСА_1, а саме: змінено дані про загальну площу квартири із 142,7 кв.м. на 225 кв.м.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 22.01.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.