Рішення № 71714471, 16.01.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
809/1045/17
Номер документу
71714471
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2018 р. № 809/1045/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

при секретарі Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідачa Луцишин І.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

24.07.2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно, в порушення вимог чинного законодавства, не прийнято рішення за наслідками розгляду заяви про реєстрацію статуту Незалежної євангельської релігійної громади "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська", поданої 24.03.2017 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Вказав, що 24.03.2017 року ОСОБА_3 та інші члени релігійної громади "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська" черговий раз звернулись до відповідача із заявою про реєстрацію статуту вищевказаної громади. Зазначив, що всупереч нормам чинного законодавства України, без прийняття відповідного розпорядження, Івано-Франківська ОДА 29.06.2017 року повернула дану заяву, зазначивши при цьому, що оскільки статут не відповідає вимогам чинного законодавства України, то у його реєстрації відмовлено. З огляду на зазначене вважає бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення протиправною. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позов не визнала з мотивів, наведених у поданому запереченні. Суду пояснила, що релігійна громада "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська" створена без статусу юридичної особі та не зареєструвала статут у порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації». Вказала, що за результатами розгляду заяви відповідачем було надіслано листа від 27.06.2017 року для доопрацювання заявниками та врахування зауважень та пропозицій, висловлених у листі. Вважає вищевказаний лист належним чином оформленим рішенням Івано-Франківської ОДА, а тому на її думку, позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними. Просила в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.03.2017 року ОСОБА_3 та інші члени релігійної громади "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська" звернулись до Івано-Франківської обласної державної адміністрації із заявою про реєстрацію статуту (а.с. 37).

В судовому засіданні встановлено, що листом від 27.06.2016 року відповідачем повідомлено даних осіб про відмову в реєстрації статуту, оскільки останній не відповідає нормам чинного законодавства України. Однак жодних рішень з цього приводу Івано-Франківською ОДА громаді надіслано не було. За таких обставин, відповідачем фактично допущено незаконну бездіяльність у вирішенні питання про реєстрацію статуту релігійної громади.

Суд вважає бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення протиправною з наступних мотивів.

Згідно вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини,які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Відповідно до ч.1 ст.8 вищевказаного Закону, релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.

Згідно ч.1 ст.9 Закону релігійні управління і центри діють на підставі своїх статутів (положень), що реєструються у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.

Положеннями ч.1 Закону визначено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Статтею 15 Закону передбачено, що у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.

Рішення про відмову в реєстрації статуту (положення) релігійної організації із зазначенням підстав відмови повідомляється заявникам письмово в десятиденний термін.

При цьому організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеві державні адміністрації».

Статтею 6 вищевказаного Закону надано вичерпний перелік актів місцевих державних адміністрацій, які видає голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, а саме - розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Однак, як встановлено судом, головою Івано-Франківської ОДА передбаченого вищевказаною нормою Закону України «Про місцеві державні адміністрації» рішення за результатами розгляду заяви про реєстрацію статуту релігійної організації прийнято не було.

Таким чином, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією допущено протиправну бездіяльність щодо прийняття у встановлені строки рішення за наслідками розгляду заяви про реєстрацію статуту Незалежної євангельської релігійної громади "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська", поданої 24.03.2017 року.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що вимога позивача є правомірною та такою, що повністю відповідає положенням діючого законодавства України, належним чином обґрунтована, і тому підлягає до задоволення у повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 640 грн. судових витрат.

На підставі ст.ст.8, 9, 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення у встановлені строки за наслідками розгляду заяви про реєстрацію статуту Незалежної євангельської релігійної громади "Реформатська Церква Святої Трійці м. Івано-Франківська" поданої 24.03.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення копії рішення.

ОСОБА_3, (код НОМЕР_1), АДРЕСА_1, 76018;

Івано-Франківська обласна державна адміністрація, (код 20567921), вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ, 76018

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.

Рішення складене в повному обсязі 22.01.2018 року.