Рішення № 71714355, 11.01.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
805/3894/17-а
Номер документу
71714355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2018 р. Справа№805/3894/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття рішення: 14:35

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., при секретарі судового засідання Шемет Я.О.,

за участю представників:

позивача - Маліновської А.А.,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування наказу № 1866 від 30 серпня 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки»,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування наказу № 1866 від 30 серпня 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки», визнання неправомірними проведення перевірки та складені за її результатами висновки, викладені в акті перевірки.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що статтею 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Також позивач послався на пункти 5, 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, якими встановлено, що на період проведення антитерористичної операції забороняється проведення перевірок органами Державної фіскальної служби України суб'єктів господарювання, що провадять діяльність в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, у тому числі суб'єктів господарювання, які здійснили державну реєстрацію зміни місцезнаходження з території проведення антитерористичної операції на територію, підконтрольну Україні. У відношення таких суб'єктів господарювання контроль їх діяльності може бути здійснено лише у разі ліквідації (реорганізації) або за письмовою заявою суб'єктів господарювання.

Згідно викладеного в позові підприємство позивача знаходилося у місті Донецьку і здійснило перереєстрацію у липні 2015 року до міста Курахове Донецької області, що підконтрольне уряду України, але знаходиться у безпосередній близькості до території бойових дій. У період, визначений в наказі до перевірки, найбільша частина виробничих потужностей товариства позивача залишалась на території не підконтрольній Україні - м. Щастя, м. Харцизьк. Відповідно до сертифікату Торгово-промислової палати України про настання форс-мажорних обставин, починаючи з 14 квітня 2014 року товариство не може належним чином обчислювати та сплачувати податки та обов'язкові платежі, розраховувати показники податкової звітності, забезпечувати заповнення та подання достовірної податкової звітності та розрахунків у межах, встановлених законом строків.

Крім цього, на думку позивача, у відповідача відсутні підстави призначення перевірки через неотримання товариством позивача будь-якого письмового запиту, ненадання відповіді на який визначено підпунктом 78.1.4. пункту 78.1 статті 78 Податкового Кодексу України передумовою для проведення перевірки.

18 грудня 2017 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду, згідно якої просив скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 1866 від 30 серпня 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» (арк. справи 138).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, надала пояснення аналогічні змісту адміністративного позову. Просила задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був своєчасно повідомлений. Крім цього, представник відповідача також не прибув до приміщення Дніпропетровського окружного адміністративного суду (м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4) для розгляду адміністративної справи у режимі відеоконференції, який призначався ухвалою суду саме за його клопотанням.

28 грудня 2017 року до суду надійшов відзив на позову заяву від відповідача, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

У відзиві відповідач зазначив, що з 03 липня 2015 року підприємство позивача перереєстровано за адресою: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Плеханова, буд. 34, тобто здійснив переміщення своїх органів управління з тимчасово окупованої території на територію України, з огляду на що має дотримуватися визначених законодавством обов'язків платника податків.

В ході перевірки, за наслідком проведення якої був складений акт камеральної перевірки від 09 жовтня 2017 року № 124/28-10-46-13-3181942, встановлені порушення вимог податкового законодавства щодо правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету військового збору на загальну суму 2 037 290,67 грн., за період: 3 квартал 2015 року на суму 393 402,09 грн., 4 квартал 2015 року на суму 327 168,70 грн., 1 квартал 2016 року на суму 315 917,38 грн., 2 квартал 2016 року на суму 401 710,04 грн., 3 квартал 2016 року на суму 340 230,95 грн., 4 квартал на суму 258 861,51 грн. Крім того відповідач вважає, що посилання позивача на Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо мораторію на проведення перевірок органами і посадовими особами є безпідставними, оскільки відповідні зміни не внесені до Податкового кодексу України, через що на думку відповідача такі норми мають декларативний характер. Посилання позивача на наявні в нього сертифікати Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили не звільняють платника податку від виконання податкових обов'язків, що визначені Податковим кодексом України. Також відповідач зазначив, що оскільки станом на 01 квітня 2017 року платник податків не здійснив перереєстрацію свого місцезнаходження з окупованої території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення на іншу територію України, то на нього не поширюються положення абзацу 11 підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 підпункту розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України. На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. (арк. справи 152-153).

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС України), якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго", є юридичною особою, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 31831942. За даними наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням позивача з 3 липня 2015 року є 85612, Донецька обл., м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34, до цього часу позивач обліковувався за адресою: 83001, м. Донецьк, бул. Шевченка, буд. 1.( арк. справи 58, 61-66).

З 16 вересня 2016 року позивач перебуває на податковому обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків, про що також зазначено у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

30 серпня 2017 року виконуючим обов'язки начальника Офісу великих платників податків ДФС України прийнято наказ №1866 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Східенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період: липень 2015 - грудень 2016 року, на підставі пп. 75.1.2 п.75.1 ст. 75, пп. 78.1.4 п.78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, тривалістю 15 робочих днів з 05 вересня 2017 року (арк. справи 13).

Зазначений наказ разом із повідомленням про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 65 від 30 серпня 2017 року отриманий позивачем 07 вересня 2017 року.

На підставі зазначеного наказу в період з 05 вересня 2017 року по 25 вересня 2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ДТЕК Східенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з липня 2015 року по грудень 2016 року, за результатами якої складено акт № 124/28-10-46-13-3183 від 09 жовтня 2017 року. За змістом висновків акту перевірки, в ході її проведення органом державної фіскальної служби виявлено порушення підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України щодо правильності утримання та своєчасного перерахування до бюджету військового збору за період 2015-2016 років на загальну суму 2 037 290,67 грн., а саме: за 3 квартал 2015 року у сумі 393 402,09 грн., за 4 квартал 2015 року у сумі 327 168,70 грн., за 1 квартал 2016 року у сумі 315 917,38 грн., за 2 квартал 2016 року у сумі 401 710,04 грн., за 3 квартал 2016 року у сумі 340 230,95 грн., за 4 квартал 2016 року у сумі 258 861, 51 грн.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі за текстом рішення - ПК України) податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Статтею 75 ПК України визначено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до приписів пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Підстави проведення документальних позапланових перевірок визначені пунктом 78.1. статті 78 Податкового кодексу України. Згідно підпункту 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України, який визначено підставою для призначення перевірки в оскаржуваному позивачем наказі, документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Відповідно до пункту 1 абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 78.4 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З аналізу наведених норм вбачається, що виявлення органом фіскальної служби недостовірності даних податкових декларацій можуть бути підставою призначення і проведення перевірки лише у випадку не усунення розбіжностей наданими платником податків поясненнями та їх документального підтвердження. В матеріалах справи відсутні будь які документи, які б свідчили про направлення відповідачем запиту про надання інформації у зв'язку із виявленням недостовірностей даних податкових декларацій.

Наведене свідчить про відсутність підстав, визначених підпунктом 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 ПК України, для призначення перевірки.

Крім цього, як вбачається з наявного в матеріалах справи акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки № 124/28-10-46-13-31831942 від 9 жовтня 2017 року, відповідач розпочав проведення перевірки - 5 вересня 2017 року до того, як позивач отримав наказ про призначення перевірки № 1866 від 30 серпня 2017 року та повідомлення про проведення перевірки № 65 від 30 серпня 2017 року, що також є порушенням пункту 78.4. статті 78 ПК України. За даними акту перевірки зазначені наказ та повідомлення були отримані позивачем рекомендованим листом із повідомленням про вручення - 07 вересня 2017 року, кур'єрською доставкою - 08 вересня 2017 року.

Щодо застосування положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1726-VIII суд зазначає наступне.

Пунктами 5, 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1726-VIII (далі за текстом закон 1726) встановлено, що на період проведення антитерористичної операції забороняється проведення перевірок органами Державної фіскальної служби України суб'єктів господарювання, що провадять діяльність в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Заборона на проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання (в тому числі проведення перевірок органами Державної фіскальної служби України) поширюється також на суб'єктів господарювання, які здійснили державну реєстрацію зміни місцезнаходження з території проведення антитерористичної операції на територію, підконтрольну Україні, і які втратили первинну документацію щодо здійснення ними господарської діяльності на території та в період проведення антитерористичної операції.

Втім, в наявних в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про здійснення позивачем діяльності в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Міста Щастя, Харцизьк та Зугрес, що вказані в позові місцями розміщення основних потужностей товариства позивача (ВП Зуївська ТЕС, ВП Луганська ТЕС) віднесені до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р. Втім, сам по собі факт знаходження потужностей позивача в населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження не свідчить про фактичне здійснення товариством господарської діяльності на цій території. Також, в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про втрату позивачем первинної документації щодо здійснення ними господарської діяльності на території та в період проведення антитерористичної операції. Наведене позбавляє суд можливості застосувати пункти 5 та 6 наведеного Закону до спірних правовідносин.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про скасування наказу про призначення перевірки № 1866 від 30 серпня 2017 року з підстав порушення відповідачем при його прийнятті положень підпункту 78.1.4. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору у розмірі 3 200 грн. з Офісу великих платників податків ДФС України за рахунок його бюджетних асигнувань.

З огляду на зазначене, на підставі положень Податкового кодексу України та керуючись статтями 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996, місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11 г) про скасування наказу № 1866 від 30 серпня 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго», - задовольнити повністю.

Скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 30 серпня 2017 року № 1866 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Східенерго» .

Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 200,00 грн. (три тисячі двісті гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складений 19 січня 2018 року.

Суддя Зінченко О.В.