Рішення № 71714051, 16.01.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
805/4075/17-а
Номер документу
71714051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2018 р. Справа№805/4075/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 14:50

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В.,

при секретарі - Паливоді Н.В.,

за участю:

представників позивачів - Оніщенко І.В., Макаренко Т.В., Креч В.І.,

представника відповідача - Ярової С.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Реактив» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від № 0000534710 від 11жовтня 2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Реактив» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внескувід № 0000534710 від 11 жовтня 2017 року.

За змістом позову 11 жовтня 2017 року відповідачем прийнято рішення № 0000534710 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу нараховані штраф за період з 05 серпня 2014 року по 19 листопада 2014 року у розмірі 29599,07 грн. (10%) та пеня за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4 336,44 грн. (0,1%).В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що наведене рішення не відповідає вимогам Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яким тимчасово на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції введено мораторій на застосування штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

В судовому засіданні представники позивача надали пояснення аналогічні викладеному в позові, просили суд задовольнити позов у повному обсягу.

Відповідач проти задоволення вимог заперечував, підстави незгоди із позовом виклав в наданому відзиві. За змістом відзиву, відповідач вважає, що оскаржуване позивачем рішення є законним та прийнятим на підставівимог чинного законодавства, оскільки єдиний внесок відповідно до Податкового кодексу України підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Позивач сплатив єдиний внесок із порушенням встановлених термінів сплати, через що відповідачем на підставі положень чинного законодавства застосовано штраф та нараховано пеню за несвоєчасно сплачені внески у період з 05 вересня 2014 року по 19 листопада 2014 року. Позивачем не надавалося ані заяви про звільнення від виконання обов'язків з єдиного соціального внеску, ані сертифікату про засвідчення виникнення форс-мажорних обставин при справлянні єдиного внеску. В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні змісту відзиву на позов та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов,встановив наступне.

Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Реактив» є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 14291840, місцезнаходженням позивача: 84112, Донецька область, місто Слов'янськ, вул. Торська, буд. 39, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом.

11 жовтня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 0000534710 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу нараховано штраф за період з 05серпня 2014 року по 19 листопада 2014 року у розмірі 29 599,07 (10% до 01 січня 2015 року) та пеню за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4336,44грн. (0,1% до 01січня 2015 року). Дане рішення отримано позивачем 17 жовтня 2017 року. Наведені обставини не є спірними між сторонами.

Рішенням Державної фіскальної служби України № 27386/6/99-99-11-02-02-25 від 24 листопада 2017 року спірне рішення № 0000534710 від 11 жовтня 2017 року про застосування штрафних санкцій та пені залишено без задоволення, а рішення залишено без змін.

Підставою застосування штрафних санкцій та пені за оскаржуваним рішенням стало сплата позивачем зобов'язань з єдиного внеску з порушенням визначеного Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строку сплати. Правомірність прийнятого рішення є спірною обставиною у межах цієї справи.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI(далі - Закон № 2464-VI).

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно частини 2статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7статті 9 Закону № 2464-VI). Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Підпунктом 8 пункту статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (далі за текстом Закон № 1669-VII) внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015) такого змісту: "9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються».

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (втратив чинність), від 02 грудня 2015року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено: м. Слов'янськ, Донецької області, де зареєстровано та перебувало на обліку Товариство з обмеженою відповідальністю «Реактив», як і орган доходів і зборів, в якому на обліку перебувало товариство.

Тобто, у період невиконання обов'язків платника єдиного соціального внеску, позивач знаходився на обліку в органі доходів і зборів, розташованого на території населеного пункту, визначеного в переліку про який йдеться в статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, тобто у м. Слов'янську, де також зареєстрований.

Посилання відповідача на те, що позивач не надавав податковому органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин, не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до частини 3 пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464 достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, передбаченої цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669.

Подання заяви платником єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання є передумовою звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464, а не відповідальності за невиконання таких обов'язків. Крім цього, зазначена заява подається в строк не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Оскільки антитерористична операція ще не завершена, то і строки на подачу такої заяви у позивача ще не сплили.

Таким чином, в силу положень абзацу 3 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до позивача не застосовуються, що не було враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 1600 грн., що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням № 1103 від 20 листопада 2017 року.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь позивача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Реактив» (код ЄДРПОУ 14291840, місцезнаходження: 84100, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Торська, буд. 39 а) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області ( код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0000534710 від 11 жовтня 2017 року, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № 0000534710 від 11 жовтня 2017 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реактив» штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 05 серпня 2014 року до 19 листопада 2014 року штрафу у розмірі 29 599,07 грн., та нарахування пені за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4336,44 грн.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Реактив» (код ЄДРПОУ 14291840) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення виготовлений 22 січня 2018 року.

Суддя Зінченко О.В.