
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року Справа № 608/1945/17
Номер провадження2-а/608/8/2018
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючої судді Коломієць Н. З.
з участю секретаря Смаглій О. Р.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача адвоката ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії. В позові він зазначив, що 10 березня 2009 року згідно наказу УМВС в Тернопільській області № 42 о/с був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ. 06 листопада 2015 року був звільнений за п. 64 «г» (через скорочення штатів). Під час проходження служби в органах внутрішніх справ, ОСОБА_1 проходив лікування та переніс велику кількість операцій на печінці. 06 червня 2017 року медичною комісією ДУ «Територіальне медичне об’єднання МВС України по Тернопільській області» було встановлено причинний зв’язок захворювання ОСОБА_1, пов’язаного з проходженням служби в поліції. 29 червня 2017 року Тернопільським обласним центром медико – соціальних експертиз ОСОБА_1 було призначено третю групу інвалідності загального захворювання та встановлено ступінь втрати професійної працездатності 40%. Позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в зв’язку з інвалідністю, яку отримав при проходженні служби в органах внутрішніх справ України. Однак, листом №535/05/3-2017 від 20 вересня 2017 року йому було відмовлено у такій виплаті, в зв’язку з тим, що виплата одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності не проводиться колишнім співробітникам органів внутрішніх справ. Крім того, в листі №337 від 10.11.2017 року голови ліквідаційної комісії зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а в довідці МСЕК вказано, що його захворювання пов’язано з проходженням служби в поліції. Вважає таку відмову безпідставною, оскільки, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України про «Порядок та умови
призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції № 850 від 21 жовтня 2015 року» (далі Порядок), грошова допомога призначається і виплачується у разіустановлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов’язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. Тому просить суд визнати протиправними дії ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області щодо не складання висновку про призначення йому одноразової грошової допомоги в зв’язку із визначення 3- ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ та не направлення його та документів, передбачених пунктом 7 Порядку до Міністерства внутрішніх справ України та зобов’язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги в зв’язку із визначення 3- ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ та направити його та документи, передбачені пунктом 7 Порядку до Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат ОСОБА_2 позов підтримують в повному обсязі, просять задовольнити з підстав, наведених у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності. Згідно відзиву на позов відповідач позов не визнає. Зазначив, що згідно п.2 Порядку, виплата одноразової грошової допомоги проводиться у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати непрацездатності без установлення інвалідності працівнику міліції, а в довідці МСЕК зазначено, що причиною втрати непрацездатності є захворювання ОСОБА_3, пов’язане з проходженням ним служби в поліції. Отже, Порядком не передбачено проведення такої виплати колишнім співробітн6икам органів внутрішніх справ (міліції), причинний зв’язок захворювання яких пов’язаний з проходженням служби в поліції.
Вислухавши позивача, його представника, врахувавши письмовий відзив представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Згідно записів в трудовій книжці серії АФ № 459187, виданій на ім’я ОСОБА_1, 10 березня 2009 року наказом УМВС в Тернопільській області № 42 о/с ОСОБА_1 був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ. 06 листопада 2015 року звільнений за п. 64 «г» (через скорочення штатів).
Під час проходження служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 переніс низку операцій, зокрема, 17 серпня 2015 року – спленектопію.
Згідно постанови ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» №18 від 06 червня 2017 року, захворювання ОСОБА_1 було пов’язане з проходженням служби в поліції. При винесенні вказаної постанови, медична (військово-лікарська) комісія керувалася наказом МВС України № 285 від 03.04.2017 року, яким передбачено варіанти рішень, які має право приймати комісія і серед цього переліку, варіант: «ТАК, пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ», відсутній.
Позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в зв’язку з інвалідністю, яку отримав при проходженні служби в органах внутрішніх справ України. Однак, листом №535/05/3-2017 від 20 вересня 2017 року йому було відмовлено у такій виплаті, в зв’язку з тим, що виплата одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності не проводиться колишнім співробітникам органів внутрішніх справ.
Крім того, в листі № 337 від 10.11.2017 року голови ліквідаційної комісії зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а в довідці МСЕК вказано, що його захворювання пов’язано з проходженням служби в поліції.
Частиною 6 статті 23 Закону № 565-XII «Про міліцію» встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов’язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров’я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно виписки серії АВ №0813969 обласної МСЕК №1 від 29.06.2017 року ОСОБА_1 присвоєно третю групу інвалідності загального захворювання, яке пов’язане з проходженням служби в поліції.
Згідно виписки серії АІ № 0011114 обласної МСЕК №1 від 29.06.2017 року, ступінь втрати професійної працездатності становить 40%, причина втрати професійної працездатності є захворювання, пов’язане із проходженням служби в поліції.
Відповідно до посвідчення серії МВ № 026033 від 03 липня 2015 року, ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції № 850 від 21 жовтня 2015 року, визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно п.2 Порядку, днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п 3 Порядку, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов’язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в п’ятнадцяти денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 даного Порядку, висновок щодо виплати грошової допомоги, чого ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області зроблено не було.
Крім того, п. 14 Порядку визначено, що призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги. Даний перелік є вичерпним і позивач під нього не підпадає.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ від 2 липня 2015 року (далі - Закон №580-VІІІ).
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 97 Закону № 580-VІІІ, одноразова грошова допомога призначається та виплачується, у разі визначення поліцейському інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання службових обов’язків під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Відповідно до частини 2 статті 97 Закону № 580-VІІІ, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-УІІІ (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону № 580-VІІІ.
Отже, статтею 23 Закону № 565-XII передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала навіть після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я, яке мало місце в період її проходження, що і було зазначено в довідці МСЕК.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача узгоджуються з вимогами чинного законодавства, а тому позов слід задоволити.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, тому судовий збір слід стягнути з відповідача в користь держави.
Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції №850 від 21 жовтня 2015 року, Законом України «Про міліцію», Законом України «Про поліцію», ст.ст. 2, 5 - 10, 19, 25, 77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області (46001, вул. Валова, 11 м. Тернопіль) щодо не складання висновку про призначення ОСОБА_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, паспорт серії МС №805563, виданий 03 жовтня 2001 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області, одноразової грошової допомоги в зв’язку із визначення 3- ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ та не направлення його та документів, передбачених пунктом 7 Порядку до Міністерства внутрішніх справ України.
Зобов’язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області (46001, вул. Валова, 11 м. Тернопіль) скласти висновок про призначення ОСОБА_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, паспорт серії МС №805563, виданий 03 жовтня 2001 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області, одноразової грошової допомоги в зв’язку із визначення 3- ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ та направити його та документи, передбачені пунктом 7 Порядку до Міністерства внутрішніх справ України.
Стягнути з ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в користь держави на рахунок Державної судової адміністрації України (р/р 31215256700001, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) - 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Н. З. Коломієць