
Справа № 639/4785/17
Провадження № 2-а/639/11/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2018 року Жовтневий районний суд м. Харкова
у складі: головуючого - судді Іванової І.В.
за участю секретаря - Тущенко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2017 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд визнати протиправними дії (бездіяльність) ГУПФУ в Харківській області щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_1 та щодо обчислення йому розміру та виплати пенсії з грошового забезпечення без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військові служби. Визнати протиправними дії (бездіяльність) та зобов'язати Харківській обласний військовий комісаріат подати до ГУПФУ в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні. Зобов'язати ГУПФУ в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, обчисленій з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразова грошова допомога при звільненні, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Зобов'язати ГУПФУ в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з часу призначення йому пенсії та подати протягом десяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст. 267 КАСУ. У разі необхідності вийти за межи заявлених вимог для повного захисту прав та інтересів позивача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України. Наказом оборони України від 16.05.2017 року № 327 він звільнений з військової служби у запас за станом здоров'я з 19.05.2017 року. Після звільнення з військової служби він звернувся із заявою про призначення пенсії до ГУ ПФУ в Харківській області, де йому була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довічно. При цьому, ГУ ПФУ не включено до грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні. 17.07.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про врахування при обчисленні розміру його пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував під час проходження військової служби. Але ГУ ПФУ листом від 31.07.2017 року за № 1409/С-14 відмовив позивачу в задоволенні його законних вимог з посиланням на рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 року, згідно якого «в положеннях першого речення ч. 3 ст. 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпаним». При цьому, на думку позивача, відповідачем невірно тлумачиться вказане рішення Конституційного Суду, яке стосувалось порядку перерахунку пенсій в зв'язку з встановленням КМУ нової щомісячної додаткової грошової винагороди, а не видів грошового забезпечення, з яких має бути визначений розмір пенсії. Так, при обчисленні розміру пенсії, яка позивачу виплачується щомісяця, ГУ ПФУ протиправно не врахувало фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, на що позивач набув право. Крім того, Харківській ОВК зобов'язаний подати до ГУ ПФУ довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. Але Харківській ОВК при подачі документів для призначення пенсії позивачу, протиправно не вказав у зазначеній довідці вищевказані додаткові види грошового забезпечення. Позивач зазначив, що таким чином має місце протиправна бездіяльність (дії) Харківського ОВК. В свою чергу, ГУ ПФУ повинно було забезпечити та проконтролювати внесення Харківським ОВК до довідці вищевказані додаткові види грошового забезпечення, але протиправно не виконало покладені на нього завдання, які зазначені у п.п. 1, 3 п.4 Положення № 28-2, тобто має місце протиправна бездіяльність ГУ ПФУ при здійсненні контролю за призначенням і виплатою пенсії позивачу. Тому позивач вважає, що його вимоги визнати протиправними дії (бездіяльність) вчинені ГУ ПФУ та Харківськими ОВК та зобов'язання вчинити ними певні дії обґрунтовані та підлягають задоволенню. У зв'язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та надав пояснення аналогічні вищенаведеному.
Представник відповідача ГУ ПФУ в Харківській області Кокоуліна Н.М., яка діє на підставі довіреності від 09.01.2018 року, у судовому засіданні проти позову заперечувала. Свої заперечення обґрунтувала тим, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію з 20.05 2017 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262, на підставі документів наданих МО України. Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ. Згідно ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2462-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці 7 п.1 ч. 1ст. 4 цього Закону, а саме6 підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства. Відповідно до Постанови КМУ від 22 грудня 2010 року № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразова грошова допомога при звільненні та індексація виплачується за рахунок коштів роботодавця, а також на зазначені виплати не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто данні виплати не можуть бути зарахованими до додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 Згідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Перелік видів грошового забезпечення з урахуванням видів, звільнених військовослужбовців є вичерпним. Згідно п.п. З п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007року №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Пунктом 9 Постанови №1294 зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів. Відповідно зазначені виплати є одноразові та не мають постійного характеру, аїх розмір та можливість виплати залежить від певних обставин. Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294. При цьому, суми індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні військовослужбовців не віднесені до вищезазначеного переліку. Отже, обов'язковою ознакоюконкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер складовоїгрошового забезпечення. Звернувшись до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282 та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, індексація не є постійною виплатою, а залежить від індексу споживчих цін. Посилання позивача на норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011 -XII, є безпідставним оскільки ч. 1 статті 15 цього Закону чітко зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповіднодо Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб" №2262від 09.04. 1992 року. Це ще раз підтверджує той факт, що Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» розповсюджується на діючих військовослужбовців та жодним чином не стосується правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням вказаних осіб. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силовихміністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання доорганів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсіїдокументів. Пунктом 7 вказаного порядку зазначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово- медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті). В матеріалах пенсійної справи міститься довідка від 19.05.2017р. №715 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка видана ОСОБА_1 Грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не зазначена у довідцінаданій факультетом військової підготовки імені Верховної ради України національного технічного університету Харківського політехнічного інституту Міністерства оборони України. Таким чином, правових підстав для їх включення до розрахунку пенсії немає, оскільки вказані види виплат не можуть вважатися тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні, з яких може обчислюватися сума пенсії, так як вони є тимчасові, нефіксовані, не щомісячні виплати, та мають несистематичний характер. Таким чином, при призначенні пенсії головним управлінням ПФУ вХарківській області додержані вимоги ст. 43 Закону України «Про пенсійнезабезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7постанови КМУ № 393 від 17.07.1992р. Означена довідка відповідає вимогам п.7 Порядку та була врахована при призначенні пенсії (копія додається). Надана позивачем, довідка до заяви від 17.07.2017р. про суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1, видана позивачу 22.05.2017 р. №460, не є документом, на підставі якого обчислюється пенсія, а носить лише інформаційний характер. Ця довідка також не відображає сплату страхових внесків з сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації та одноразової допомоги при звільнення. Сплати страхових внесків з зазначених додаткових видів також не вбачається й в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 Позивачем під час звернення до суду не надано доказів сплати страхових внесків з оспорюваних сум. Вказане ще раз вказує на безпідставність вимог позивача. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на час призначення пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Головне управління керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Харківським обласним військовим комісаріатом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки. Що стосується вимоги позивача зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом десяти днів, звіт про виконання судового рішення то ця вимога є необґрунтованою та передчасною, адже це виключно як певна міра впливу на той чи інший орган влади та застосування означеної норми це прерогатива виключно суду. На підставі вищенаведеного ГУ ПФУ просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Відповідач - Харківське ОВК в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причина неявки суду невідома. Матеріали справи містять письмові заперечення Харківського ОВК, відповідно до яких суб'єкт владних повноважень - облвійськкомат, заперечує проти позову з наступних підстав. Відповідно до п 4.8-4.9 наказу Міністра оборони України від 31.12.2014 року № 937 «Про затвердження інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно зі ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»: Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але з невідомих причин ця норма закону не береться до уваги позивачем, що порушує принципи закріплені у ст. ст. 9, 59 КАСУ. Отже, для включення в розрахунок грошового забезпечення з якого обчислюються пенсії входять види грошового забезпечення, які: є щомісячними, тобто виплачувались на протязі 24 місяців перед звільненням кожного місяця; відносяться та мають назву - «надбавка» чи «доплата», чи «підвищення»; і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перелічені вище вимоги, тільки в сукупності, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», надають право для включення відповідного виду грошового забезпечення для обчислення пенсії. Відповідно до ч.2 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячнихдодаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Стосовно врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Вказаний вид грошового забезпечення має назву «матеріальна допомога» і не зазначений у переліку видів грошового забезпечення, відповідно до 43 статті Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які враховуються до складу нового забезпечення, з яких розраховується пенсія. Відповідно до пп.3 п.5 Постанови КМ України від 7.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», зазначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Згідно п.33.1. розділу XXXIII«Правил виплати матеріальної допомоги» Інструкції, особам офіцерського складу, для вирішення соціально - побутових питань один раз на рікнадається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, а за п.33.2. Інструкції «про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом МО України від 11.06.2008 р. № 260, який (наказ) зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р. за №638/15329 та застосовується у Збройних Силах України з 01.01.2008 р. - матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частині. Вказаний вид грошового забезпечення не є щомісячним. Стосовно врахування допомоги на оздоровлення. Вказаний вид грошового забезпечення має назву «допомога» і не зазначений у переліку видів грошового забезпечення, відповідно до 43 статті Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які враховуються до складу грошового забезпечення, з яких розраховується пенсія. Відповідно до пп.3 п.5 Постанови КМ України від 7.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», визначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустціу розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Пунктом 30.1 Інструкції визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рікнадається грошова допомога на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Вказаний вид грошового забезпечення не є щомісячним. Стосовно врахування індексації грошового забезпечення. Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий, оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної постанови. При цьому суми індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні військовослужбовців не віднесені до зазначеного переліку. Індексація грошового забезпечення проводиться на підставі ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населенню», та у відповідності до ст.4 вказаного закону проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Тому, Харківський ОВК вважає, що індексація не належить до видів грошового забезпечення і не має щомісячного характеру. Стосовно врахування одноразової грошової допомоги при звільненні. Згідно із п. 38.1. Інструкції, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які звільняються зі службиза станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільненняз військової служби за віком, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше. З вищевикладеного вбачається, що одноразова грошова допомога при звільненні також не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення. Вказана допомога виплачується після звільнення і не може включатись до додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував за 24 місяця перед звільненням. Крім того, згідно з пунктом 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. N 1170, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок. Вказана позиція також викладена у листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 року № 691/03-30. Крім цього, правова позиція Харківського ОВК підтверджується Конституційним Судом України, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015, положення першого речення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством» в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Позивачем не взято до уваги прямих норм статей ч.1 ст.15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено: Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Він посилається на структуру грошового забезпечення, передбаченого ч.2 ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яка визначає всі складові грошового забезпечення, і не зважає на приписи спеціальної дії - статті 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка чітко зазначає додаткові види грошового забезпечення з яких сплачено внески та які враховуються при призначенні пенсії. Однак і з індексації, і з розміру одноразової грошової допомоги при звільненні не сплачено страхові внески. Виходячи з вищенаведеного, Харківський ОВК вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є незаконними та безпідставними, та такі, що не підлягають задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довічно
17.07.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про врахування при обчисленні розміру його пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував під час проходження військової служби (а.с.17).
Листом від 31.07.2017 року за № 1409/С-14 ГУ ПФУ в Харківській області відмовили позивачу в задоволенні його законних вимог з посиланням на рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 року, згідно якого «в положеннях першого речення ч. 3 ст. 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпаним» (а.с. 18-19).
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» «2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
З аналізу вказаної норми слідує, що до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення .
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Положеннями ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія , наведених у ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України , викладеними у рішенні від 13.05.2015 року.
Так, 13.05.2015 року Конституційним Судом України прийнято рішення №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».
Автор клопотання просить витлумачити ці положення в аспекті того, чи є наведений у них перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися й інші види грошового забезпечення, зокрема щомісячна додаткова грошова винагорода,встановлена постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року №889 з наступними змінами.
Приймаючи вказане рішення Конституційний суд України виходив з того, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсій особам офіцерського складу , прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам , які мають право на пенсію за законом, та членам їх сімей обчислюється з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положення першого речення частини третьої статті 61 закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Аналіз наведених положень закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначення пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб,які мають право на пенсію за законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення , керуючись Конституцією України.
Отже , перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
За наслідками розгляду вказаної справи Конституційний Суд України вирішив , що Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992 року №2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими, «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат,підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством» , в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти та, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначення за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належить лише надбавки, доплати, підвищення.
Таким чином , включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, що виплачується військовослужбовцям та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов'язкове страхування не доводить підстав для включення їх до складу грошового забезпечення , я якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.
Приписами ч. 3 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ повноваження з визначення порядку призначення та виплати пенсій військовослужбовцям надано Кабінету Міністрів України.
Відповідно до абз. 2 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином , перелік видів грошового забезпечення , які враховуються при призначенні пенсій визначений наведеною постановою Кабінету Міністрів України , відповідає приписам ч. 3 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до преамбули Закону № 2262-XII держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 р., який набрав чинності 29.04.2006 р., в Закон № 2262-XII були внесені зміни і згідно пункту 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону з метою створення фінансових можливостей в державі для вирівнювання розмірів пенсій, призначених звільненим зі служби в різні періоди військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12), незалежно від часу звільнення їх у запас або у відставку і ліквідації існуючої диспропорції в розмірах таких пенсій, ввести мораторій на розширення військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які перебувають на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, нових додаткових щомісячних видів грошового забезпечення. Кабінет Міністрів України повинен забезпечити прийняття нормативно-правових актів щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) за рахунок рівноцінної заміни сплачуваної їм щомісячної надбавки в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років).
На виконання зазначеного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі Постанова № 1294). Зазначена постанова набула чинності з 01.01.2008 року.
Відповідно до п. 1 Постанови № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, Постановою № 1294 було змінено структуру грошового забезпечення військовослужбовців.
Положеннями п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25) до одноразових віднесені: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Разом з тим, ч. 1 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міноборони від 11.06.2008 р. № 260, зареєстровано в Мінюсті 14.07.2008 р. за № 638/15329.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міноборони, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міноборони (п.п. 3 п. 5 Постанови № 1294, п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу XXXIII Інструкції).
Постановою від 22.09.2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Так, відповідно до пп.2 п.1 вказаної постанови установлено вищезазначену винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону № 2011-XII.
Аналізуючи наведені правові норми, суд дійшов висновку, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Разом з тим, згідно з п. 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 (який набрав чинності з 01.01.2011 року), до виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що одноразова допомога військовослужбовців при звільненні з військової служби не є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до вищевказаної постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294.
Суми індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільнені військовослужбовців не віднесені до зазначеного переліку.
З урахуванням наведеного, на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок не нараховується.
При цьому, як вбачається з довідки від 22.05.2017 року № 460_ страхові внески згідно діючого законодавства на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплачувались.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що підстави для включення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації у відповідача були відсутні.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. ст. ст. 2, 5, 8, 9, 14, 72-79, 139, 245, 246 КАС України,
ВИРІШИВ :
У задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, в зазначений строк з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22.01.2018 року .
суддя І.В. Іванова