Рішення № 71707462, 22.01.2018, Марківський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
417/5114/18
Номер документу
71707462
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 417/5114/18

Провадження № 2-о/417/19/18

РІШЕННЯ

Іменем україни

"22" січня 2018 р. смт Марківка

Марківський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді - Дідоренко А.Е.

при секретарі - Колеснік В.В.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду смт Марківка Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту смерті, -

В С Т А Н О В И В:

18.01.2018 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту смерті, в якій просила прийняти рішення, яким встановити факт смерті ОСОБА_3, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

В обгрунтування своєї заяви заявник посилаюється на те, що вона є сестрою померлої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м.Луганськ померла ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, яка мешкала у м.Луганськ, про що 03 жовтня 2017 року видане Ленінським відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції ЛНР свідоцтво про смерті серії НОМЕР_1. Згідно довідки про причину смерті №873 від ІНФОРМАЦІЯ_3 року причиною смерті є набряк мозку внаслідок тромбоза мозкових артерій.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувався на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Заявник звернулася до Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області з заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 та отримала відмову.

Встановлення факту смерті має для неї юридичне значення, оскільки надасть право для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами. Тому заявник звернулася до суду з вказаною заявою.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, до судового розгляду справи надала заяву в якій просила справу розглянути за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмову заяву, в якій просив розглянути заяву про встановлення факту смерті без його участі.

У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сестрою померлої ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 14.02.1951 року та свідоцтвом про одруження НОМЕР_2 від 10.11.1972 року (а.с.6-7).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 03.10.2017 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м.Луганськ Луганської області Луганської Народної Республіки (а.с.8).

Листом Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області від 17.01.2018 року, заявнику ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про смерть ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, українського зразка, оскільки для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, який не є, визначений центральним органом виконавчої влади документом, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я та підтверджує факт смерті. Документи оформлені органами, установами, організаціями, які розташовані на території непідконтрольній українській владі, ставлять під сумнів легітимність оформлення свідоцтва про смерть (а.с.9).

Отже, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сестрою ОСОБА_3, факт смерті якої необхідно встановити, оскільки вона померла на тимчасово окупованій території України визначеній постановою Верховної Ради України.

Вирішуючи справу по суті судом використовуються норми процесуального та матеріального права виходячи при цьому з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п.8 ч.1ст.315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно п.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є зокрема:

- лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть).

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до п.п. 13, 18 цієї ж Постанови суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Окрім того, відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

На підставі викладеного, суд вважає надані заявником документи, як доказ смерті особи належними та допустимими, не дивлячись на те, що установа, яка видала ці документи, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України.

Згідно ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне заявнику для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами та отримання свідоцтва про смерть.

Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.

Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 12, 19, 49, 81, 263-265, 247, 293, 294, 315, 317, 319, 430ЦПК України суд,

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, уродженки м.Луганськ, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року у м.Луганськ, Луганської області, смерть настала у віці 66 років, причина смерті: набряк мозку внаслідок тромбоза мозкових артерій.

Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Луганської області.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Суддя: А.Е. Дідоренко