Рішення № 71707062, 17.01.2018, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
348/1368/17
Номер документу
71707062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/1368/17

17 січня 2018 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області

в складі: головуючого-судді – Грещука Р.П.,

секретаря – Шпитко М.І.,

з участю представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача- Жукової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.07.2017 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 22.12.2017 року замінено первісного відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі на Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 свої вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві.

Просить суд визнати дії Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 з 05.08.2013 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2012 рік - неправомірними.

Зобов'язати Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області здійснити йому перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 з 05.08.2013 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2012 рік та виплатити йому різницю між перерахованою і виплаченими пенсіями, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов ОСОБА_2 не визнала, крім того Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області подало відзив на позов в якому зазначає, що вимоги позивача безпідставні та підлягають залишенню без задоволення з наступних підстав:

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1)пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 10 вищезазначеного Закону, особі, що має одночасно право на різні види пенсії, призначають один із видів пенсії за її вибором.

За нормами статті 45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органом Пенсійного фонду.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії подаються такі документи:

1) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера. У разі його відсутності, через свої релігійні переконання, надається копія сторінки паспорта з відміткою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

2)документи про стаж (оригінали та копії), що визначені Порядком підтвердження

наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або

відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від

12.08.1993 № 637 (трудова книжка; диплом, свідоцтво чи атестат про навчання; копії

свідоцтв про народження дітей (для жінок); військовий квиток та ін.).

За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію, додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку;

3) документи про заробітну плату:

-індивідуальні відомості про застраховану особу, починаючи з 01.07.2000, які надаються відділом персоніфікованого обліку;

-у період до 01.01.2016 за бажанням особи та за умови підтвердження первинними документами - довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 01.07.2000;

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи (паспорт);

5) свідоцтво про народження дитини чи паспорт дитини;

6) документи про визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії матері інваліда з дитинства);

7) документи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку (при призначенні пенсії згідно з пунктом "ж" статті 13 Закону України "Про

пенсійне забезпечення");

8) у разі наявності також надаються інші документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на

Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на

Чорнобильській АЕС; посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та

ін.).

Під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону.

А саме: за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07. 2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. Під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовують показник середньої зарплати (доходу), який враховували під час призначення попереднього виду пенсії або останнього перерахунку.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі, у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовують середню заробітну плату (дохід), визначений у частині другій статті 40 Закону для призначення пенсії (за три роки, що передують року звернення щодо призначення пенсії за віком).

Заяву про переведення з одного виду пенсії на інший подають в орган Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Днем звернення з приводу призначення пенсії вважають день подання заяви з усіма належними документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» визначено, що з 1 жовтня 2017 року підлягають перерахунку раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн., (середній розмір заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки). У зв'язку з цим Позивачу проведено осучаснення заробітної плати з 01.10.2017 року. , що підтверджується розпорядженням 162311 від 10.01.2018 року.

Окрім того, згідно ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6- місячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2

Заслухавши пояснення представника позивача, взявши до уваги письмовий відзив відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.5 КАС Українивизначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАСУкраїни розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ч. 1 ст.77 КАС Українизакріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАСУкраїни у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.5 КАС України єсуб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.77 КАСУкраїни, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФ України Івано-Франківської області 26.02.2008 року.

З 28.02.2008 року по 05.08.2013 року він отримував пенсію по інвалідності, а з 05.08.2013 року його переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до З-ну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Доведено також, що ОСОБА_2 звернувся до Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області про здійснення перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, так як продовжував працювати.

За результатом розгляду звернення позивач дізнався, що при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 у 2013 році, відповідач не застосував під час здійснення перерахунку пенсії, показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2012 рік. Окрім того, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії не врахував, що ОСОБА_2 після призначення пенсії по інвалідності продовжував і продовжує працювати на посаді інженера-технолога ТОВ «Карпатигаз» та отримує заробітну плату, що підтверджується довідкою ТОВ «Карпатигаз» від 08.06.2017 року та копією трудової книжки, які долучені до матеріалів справи.

У зв'язку з наведеним, позивач 02.06.2017 року звернувся до Надвірнянського ОУПФ України із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням показників середньої середньої заробітної плати по народному господарству за 2012 рік та провести йому перерахунок пенсії за віком.

З’ясовано також, що 08.06.2017 року Надвірнянським ОУПФ України Івано-Франківської області позивачу було надіслано лист за №234/К-15, в якому зазначено про неможливість застосування при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 в зв’язку з тим, що у нього не було 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності.

Разом з тим, в процесі розгляду справи суд встановив наступне:

З часу призначення пенсії по інвалідності з 26.02.2008 року ОСОБА_2 продовжував працювати охоронником 5-го розряду Битківської ДКС, з якої звільнений був 26.03.2012 року. Після звільнення з роботи він отримував допомогу по безробіттю до 28.02.2013 року, а з 01.03.2013 року позивач знову працює на посаді інженера -технолога ТОВ «Карпатигаз».

Стаж роботи позивача з часу призначення пенсії по інвалідності до призначення пенсії за віком, тобто до 05.08.2013 року складає більше 4 роки 6 місяців. Даний факт потверджується копією трудової книжки.

Отже, посилання відповідача на те, що в ОСОБА_2 не було 24 місяці страхового стажу для проведення перерахунку с абсолютно незаконними.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені З-ном України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 01.01.2004 року.

Так, відповідно до преамбули Закону, останній визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом 2 преамбули Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Також, у З-ні України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено види пенсійних виплат, порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, умови виплати пенсії у разі виїзду за кордон та інше.

Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

При цьому частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

За правилами частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст. 45 З-ну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої З- ном України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч.3 ст. 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених З-ном України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ, зокрема, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Також,згідно ст. 69 «Про пенсійне забезпечення» пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або інвалідністю не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії відповідно до статей 64 - 67 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Згідно ч. 2 ст. 98 «Про пенсійне забезпечення» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно ст. 99 «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.

А тому, враховуючи вищезазначене суд вважає, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Враховуючи наведене, особам, які у 2013 році набули право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2012 рік.

Подібна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постанові від 31.03.2015 року у справі №21-612а14, в якій описується, що показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

При призначенні пенсій застосовувався усереднений показник заробітної плати: у 2012 році- 4482грн. 35 коп.

За викладених обставин, оскільки позивач за призначенням пенсії по віку на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся вперше, має місце призначення пенсії по ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, згідно ч.1 ст.122 КАСУкраїни позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частина другої статті 122 КАС Українипередбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи викладне, положення ч.2 ст.122 КАС України, а також те, що про своє порушене право позивач дізнався 08.06.2017 року з письмової відповіді Надвірнянського ОУПФ України, до суду із вказаним позовом звернувся 10.07.2017 року, суд вважає, що ОСОБА_2 не пропустив строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, тому даний адміністративний позов підлягає розгляду по суті, а порушене право підлягає захисту з 10.01.2017 року.

А тому суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі, прийшов до висновку про задоволення позову ОСОБА_2 частково.

На підставі ст.ст.18, 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 245, 246, 250 КАС України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії – задоволити частково.

Визнати дії Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2012 рік —неправомірними.

Зобов'язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_2 з 10.01.2017 року перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2012 рік та виплатити йому різницю між перерахованою виплаченими пенсіями та виплачувати пенсію в подальшому до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.00 коп.

В решті вимог позову ОСОБА_2 - відмовити

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.255 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст рішення виготовлено 22.01.2018 року.