
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/288/18-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2018 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., при секретарі Войтюк О.С., розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Гирявенко О.П. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії;-
В С Т А Н О В И В:
03.01.2018 року до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М. надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Гирявенко О.П. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
У судове засідання прокурор, слідчий не з'явились, однак до суду надійшла заява слідчого в даному кримінальному провадженні ОСОБА_2 про розгляд справи без його участі та підтриманнядоводів клопотання в повному обсязі.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000445 від 17.02.2017 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 211 КК України.
Прокурор у клопотанні вказує, що між Фондом державного майна України та Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - ПАТ «НАК «Нафтогаз України») укладено угоду № 76 від 04.02.1998 про використання державного майна, яке не підлягає приватизації, якою в оперативне управління компанії було передано державне майно, яке не підлягає приватизації, знаходиться на балансі і не увійшло до статутного фонду підприємств, що входять до складу ПАТ «НАК «Нафтогаз України».
Після цього між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» укладено угоду №14/1127 від 28.12.2001 про користування вказаним державним майном, яке не підлягає приватизації, згідно з якою ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» прийнято у тимчасове користування державне майно, яке не підлягає приватизації і використовується для забезпечення транспортування та розподілу природного газу, а саме розподільні газопроводи, споруди на них і транспортні засоби спеціального призначення, які передані ПАТ «НАК «Нафтогаз України» у користування згідно з переліком (додаток № 3 до постанови Кабінету міністрів України № 747 від 25.05.1998) з метою забезпечення транспортування, зберігання та розподілу природного газу.
В подальшому ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» уклало з ВАТ «Харківгаз» (змінено на ПАТ «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 03359500) договір №04/01-823 від 28.12.2001, згідно якого останньому передано у тимчасове користування державне майно, яке не підлягає приватизації і використовується для забезпечення транспортування та розподілу природного газу, а саме розподільні газопроводи, споруди на них і транспортні засоби спеціального призначення залишковою вартістю 77795000.00 грн.
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України уклало з ПАТ «Харківгаз» договір №31/01 від 12.11.2012, згідно якого останньому передано на праві господарського відання державне майно, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі товариства і не може бути відокремлене від їх основного виробництва.
01.10.2015 введено в дію положення Закону України «Про ринок природного газу», відповідно до статті 37 якого газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть знаходитися в користуванні оператора газорозподільної системи на праві господарського відання, крім випадків належності такого оператора до суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Постановою Кабінету Міністрів України №796 від 30.09.2015 скасовано положення постанови Кабінету Міністрів України № 770 від 20.08.2012 щодо передачі вищевказаного державного майна на праві господарського відання.
Постановою Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом з операторами газорозподільних систем вжити до 10.04.2017 передбачених законодавством заходів для укладення договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових та затверджено Примірний договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових, відповідно до умов якого оператор щороку здійснює відрахування плати за надане відповідно до цього договору в експлуатацію майно, що належить державі та обліковується на балансі оператора, у розмірі 10 (десяти) відсотків його залишкової балансової вартості.
Разом з тим, передбачені зазначеною постановою Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 договори експлуатації газорозподільних систем або їх складових Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом з операторами газорозподільних систем в особі господарських товариств з газопостачання та газифікації не укладено та їх переважна більшість, в тому числі ПАТ «Харківгаз», продовжують безоплатно використовувати державне майно, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу та не підлягає приватизації.
Натомість протягом червня-липня 2017 більшість господарських товариств із газопостачання та газифікації уклали із Міністерством енергетики та вугільної промисловості України додаткові угоди до укладених в 2012 році договорів про надання на праві господарського відання зазначеного державного майна, в яких передбачили умови, що суперечать положенням Закону України «Про ринок природного газу» та постанови Кабінету Міністрів України № 95 від 21.02.2017.
Вказану ревізію діяльності ПАТ «Харківгаз» планується доручити спеціалістам Північно-східного офісу Держаудитслужби.
Без проведення позапланової виїзної ревізії неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, детально перевірити важливі для досудового розслідування обставини кримінального правопорушення, документально встановити всі факти, пов'язані з протиправними діями службових осіб, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Висновок ревізії має важливе значення для досудового розслідування, який буде доказом під час судового розгляду кримінального провадження.
Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Згідно ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Перелік питань, які підлягають з'ясуванню та на які необхідно надати відповідь в ході проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Харківгаз», а також орієнтовний час на який можливо призначити проведення відповідної ревізії узгоджено з Північно-східним офісом Держаудитслужби.
Листом № 15-17/914 від 17.10.2017 Державна аудиторська служба України відповідно до порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом від 19.10.2016 № 346/1025/685/53, повідомила, що зазначений контрольний захід інспектори територіального підрозділу можуть розпочати з 26 березня 2018.
На підставі зазначеного, керуючись ст.29 Конституції України, ст.ст. 2, 91-93, 99, 107, 110, 223, 309, 369, 532, 534 ст.ст. КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України», слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні № 42017000000000445, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.02.2017, на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 03359500), місцезнаходження якого зареєстроване за адресою: 61109, Харківська область, м. Харків, вулиця Безлюдівська, 1, щодо використання, обліку і збереження державного майна в період з 28.12.2001 по 31.10.2017, з наступних питань:
- Наявність документів (договори, додаткові угоди та додатки до них), що встановлюють договірні відносини між ПАТ «Харківгаз» та ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України» або Міністерством енергетики та вугільної промисловості України щодо строкового користування державним майном, яке не підлягає приватизації та використовується для забезпечення транспортування і розподілу природного газу, або договорів господарського відання таким державним майном та дотримання вимог законодавства України (чинного) при їх оформленні, комплектуванні та виконанні;
- Чи у відповідності до вимог законодавства України (чинного) укладено між ПАТ «Харківгаз» і ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» договір №04/01-823 від 28.12.2001 про користування державним майном, яке не підлягає приватизації, та додаткові угоди до нього?;
- Чи у відповідності до вимог законодавства України (чинного) укладено між ПАТ «Харківгаз» і Міністерством енергетики та вугільної промисловості України договір №31/01 від 12.11.2012 про надання на праві господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва, та додаткові угоди до нього?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів при розробленні, складанні та наданні для погодження (затвердження) до ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (до 27.08.2014 Національної комісії регулювання електроенергетики України) річних планів і графіків капітального будівництва, реконструкції і модернізації, капітальних ремонтів державного майна з визначенням джерел фінансування, річних планів відновлення та розвитку майна та річних інвестиційних програм, та при внесенні до них змін?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів при складанні та наданні до ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України» або Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щоквартальної та щорічної звітності про виконання планів капітального будівництва, реконструкції, модернізації, капітальних ремонтів та інших змін стану майна, щоквартальної та щорічної звітності про нарахування та використання коштів на розвиток майна та амортизаційних відрахувань, щоквартальної звітності про стан та ефективність використання майна, щоквартальної звітності про рух державного майна, щоквартальної звітності про виконання договору, а також іншої звітності стосовно отриманого в користування державного майна, передбаченої законодавством України (чинним) та умовами договорів, в тому числі щодо достовірності даних у звітах та повноти виконання планів чи інвестиційних програм?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо ведення відокремленого аналітичного обліку амортизаційних відрахувань на майно та відрахувань на його розвиток, правильності встановлення залишкової вартості державного майна газорозподільних систем та обґрунтованості прийнятих рішень щодо визначення нульової вартості окремих об'єктів газорозподільних систем і правомірності їх подальшої експлуатації?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо здійснення відрахування на відновлення, реконструкцію та розвиток державного майна у розмірі: 50% (п'ятдесяти відсотків) чистого прибутку, отриманого від використання державного майна у господарській діяльності з розподілу природного газу за календарний рік; 100% (ста відсотків) розміру амортизаційних відрахувань на основні засоби, що передбачені структурою затвердженого тарифу на розподіл газу з розрахунку на державне майно, а також амортизаційних відрахувань, та їх спрямовування виключно на капітальні вкладення на відновлення та розвиток (приріст) майна в розмірах, визначених річними планами чи інвестиційними програмами, що затверджуються ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерством енергетики та вугільної промисловості України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (до 27.08.2014 Національною комісією регулювання електроенергетики України)?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо зменшення кількості об'єктів державного майна, прийняття рішень (у тому числі за рішеннями судів, органів місцевого самоврядування тощо) про виведення майна із складу державного, а також джерел фінансування будівництва майна газорозподільних систем (мереж), яке за певних обставин або рішень відповідних органів втратило статус державного?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо здійснення фінансування робіт на підтримання у справному технічному стані, відновлення та поліпшення державного майна з інших джерел фінансування, крім амортизаційних відрахувань?;
- Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів під час відчуження та обтяження державного майна, передачу його в оренду або лізинг, а також обґрунтованість прийнятих рішень щодо списання державного майна та дотримання відповідної процедури?;
- Стан виконання вимог Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII та постанови Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 в частині відрахування плати за надане в експлуатацію державне майно (газорозподільні системи та їх складові), що належить державі та обліковуються на балансі ПАТ «Харківгаз»;
- Встановити порушення вимог законодавства України та відповідальних за такі порушення службових осіб;
- Розрахувати матеріальні збитки (шкоду), заподіяних державі внаслідок встановлених порушень законодавства.
Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії п'ятнадцять робочих днів, починаючи з 26 березня 2018.
Проведення ревізії доручити відповідним фахівцям Північно-східного офісу Держаудитслужби, яким надати можливість в ході позапланової виїзної ревізії проводити зустрічні звірки з ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та, при необхідності, з іншими суб'єктами господарської діяльності, ознайомлюватися з оригіналами нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, робити їх копії, які необхідні інспекторам на підтвердження проведення відповідної діяльності, у тому числі на вимогу фахівців з необхідними для проведення зазначеної ревізії матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000445 від 17.02.2017.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Печерського
районного суду міста Києва В.М. Карабань