
Справа № 703/3783/17
2-а/703/47/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Прилуцького В.О.
секретаря судового засідання Бондаренко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа ТОВ “Смілаенергоінвест” про визнання акту органу місцевого самоврядування протиправним та зобов’язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що, згідно свідоцтва про право власності на житло від 30 грудня 2004 року вона є власником 1/4 частини квартири АДРЕСА_1. В 2017 році вона звернулася до постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради з завою про отримання дозволу на відключення належної їй як співвласнику квартири від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води та проектування індивідуального автономного опалення. Оскільки протоколом № 2 від 13 червня 2017 року міжвідомча комісія відмовила у задоволенні заяви, вона звернулася до суду з позовом в якому просить визнати відмову міжвідомчої комісії в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення протиправною та зобов'язати відповідача надати їй дозвіл на відключення належної їй квартири від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води.
Позивач в судове засідання не з’явилась, але надала до суду заяву в якій просить провести розгляд справи у її відсутність та задовільнити позов з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з’явився, представник надіслав до суду відзив на позовну заяву в якій зазначив, що при прийнятті оскаржуваного рішення комісія з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради діяла у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить розгляд справи проводити без участі представника відповідача за наявними у справі доказами.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність при прийнятті рішення поклався на розгляд суду.
Врахувавши думку сторін, викладену письмово, дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об’єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Ст. 7 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторнам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків визначених цим кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з копії свідоцтва серії САА № 222493 про право власності на житло від 30 грудня 2004 року, позивач є власником 1/4 частини квартири АДРЕСА_1.
У відповідності з протоколом № 2 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води Смілянського виконавчого комітету від 13 червня 2017 року, позивачу було відмовлено у наданні дозволу на відключення від систем централізованого опалення.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватись обєктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Згідно ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватись моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов'язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Статтею 383 ЦК України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ст.24 ЗУ «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року № 2633-IV визначено, що споживач теплової енергії має право, серед іншого, на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами; отримання інформації щодо якості теплопостачання, тарифів, цін, порядку оплати, режимів споживання теплової енергії; відшкодування згідно із законодавством збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав, у разі виконання ним своїх зобов'язань відповідно до договору; приєднання до теплової мережі відповідно до нормативно-правових актів; отримання обсягів теплової енергії згідно з параметрами відповідно до договорів та стандартів.
У відповідності до п.п.24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
В той же час, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (п.1.1 Порядку).
Відповідно до п.2.1 наведеного Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630 (надалі Правила), встановлено, що споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Таке відключення здійснюється у разі, коли технічна можливість відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до ЗУ «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з витягу з протоколу №2 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води Смілянського виконавчого комітету від 13 червня 2017 року, приймаючи рішення про відмову у відключенні квартири позивача від мережі централізованого опалення комісія лише формально зіслалась на Порядок відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 із змінами та доповненнями, жодним чином не аргументувавши своє рішення.
Тому суд вважає, що відповідач своїми діями шляхом заборони у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення обмежує право окремого власника відокремленого жилого приміщення у вільному виборі постачальника тепла в займану ним квартиру та виборі способу опалення жилих приміщень, пов'язуючи та обмежуючи цей вибір волею та бажанням власників та наймачів інших квартир, окрім того, до письмових пояснень представником відповідача не надано доказів наявності технічних перешкод у відключенні квартири позивача від мережі централізованого опалення.
Крім того відмовляючи позивачу в отриманні дозволу на відключення від системи централізованого опалення відповідач не зазначає причини такої відмови з посиланням на відповідні розрахунки, схеми, тощо. Також відповідачем не доведено факт, що відключення належної як співвласникові квартири позивачу від мережі централізованого опалення є неможливим з технічних причин, всупереч зазначеному у абз.3 п. 2.2 вищевказаного Порядку.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що ґрунтується на вимогах закону, відтак підлягає до задоволення.
Керуючись ст.5-10, 72-77,241-246,255 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа ТОВ “Смілаенергоінвест” про визнання акту органу місцевого самоврядування протиправним та зобов’язання вчинити певні дії,- задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати протокол постійно діючої Міжвідомчої комісії питань пов’язаних з відключенням споживачів від мережі централізованого опалення і постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради № 2 від 13 червня 2017 року в частині відмови ОСОБА_1 в отриманні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_2 від системи централізованого опалення.
Зобов’язати постійно діючу Міжвідомчу комісію з питань пов’язаних з відключенням споживачів від мережі централізованого опалення і постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради прийняти рішення, яким надати дозвіл ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_2 від системи централізованого опалення.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий: В. О. Прилуцький