
Справа № 473/7/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" січня 2018 р. суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Вуїв О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3, Вознесенська міська рада Миколаївської області, про зобов'язання знести самочинно збудовані будівлі,
В С Т А Н О В И В :
У січні 2018 року Управління ДАБІ у Миколаївській області звернулося в порядку адміністративного судочинства до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про зобов'язання знести самочинно збудовані прибудову розміром 6м. х 4м. до квартири АДРЕСА_1, а також вигрібну яму за цією ж адресою.
Під час вирішення питання про відкриття провадження в справі суддя, оглянувши матеріали справи, прийшов до наступного.
Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.
Однак в своїх постановах від 15 листопада 2016 року по справі №802/1318/15-а та від 27 вересня 2017 року по справі №520/9778/13-ц Верховний Суд України висловив правову позицію, згідно якої визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має свою особливість суб'єктного складу - участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сам по собі цей факт не дає підстав ототожнювати із публічно-правовим та відносити до справи адміністративної юрисдикції будь-який спір за участю суб'єкта владних повноважень.
З огляду на це, неправильним є формальне застосування поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що до суду звертається суб'єкт владних повноважень як позивач. Зазначене підтверджується також правилами Цивільного процесуального кодексу України, які передбачають право органів державної влади, органів місцевого самоврядування звертатися до суду з заявами в порядку цивільного судочинства у випадках, установлених законом, зокрема з вимогами про знесення (зобов'язання знесення) самочинно збудованого нерухомого майна.
При цьому за змістом статті 177 ЦК України об'єкти самочинного будівництва належать до об'єктів цивільних прав.
Тому спір за позовом ДАБІ про зобов'язання знесення об'єкту самочинного будівництва підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а відтак його розгляд не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 170, 241, 243, 248 КАС України, суддя,
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3, Вознесенська міська рада Миколаївської області, про зобов'язання знести самочинно збудовані будівлі.
Роз'яснити позивачу право на звернення з таким позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя: О.В.Вуїв