Рішення № 71694659, 16.01.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
127/26584/17
Номер документу
71694659
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/26584/17

Провадження № 2/127/6723/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.2018 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Курутіній О.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги в сумі 7112,20 гривень.

Позов мотивований тим, що 17.05.2013 року ОСОБА_2 було подано заяву до управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, а саме по здійсненню догляду за інвалідом І групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідачем в заяві було зроблено відповідний запис щодо ознайомлення з умовами призначення і виплати компенсаціїй попередження стосовно надання відповідної інформації про зміни, які впливають на отримання допомоги.

Рішенням від 23.05.2013 року відповідачу було призначено компенсацію на період з 17.05.2013р. по 30.11.2013р. - по 172 грн. 05 коп. щомісячно; з 01.12.2013р. - по 04.10.2030р. -182 грн. 70 коп. щомісячно.

Відповідно до акту від 27.03.2017 р. управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради проведено звірку повноти та достовірності інформації про доходи ОСОБА_2 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. з інформацією державної податкової інспекції у м. Вінниці та виявлено факт не повідомлення ОСОБА_2 позивача про отримання доходу за вказаний вище період на ПАТ «Вінниця облагротехсервіс».

В ході подальшої перевірки було з'ясовано, що відповідач під час отримання компенсації був працевлаштований у липні 2014 року на посаду інспектора охорони водія ПП «Легіонер» м.Вінниця, на якій працював в період з 25.07.2014 р. по 31.03.2015 р. та на посаді охоронника в ПАТ «Вінниця облагротехсервіс», на якій працював в період з 01.12.2015 р. по 03.10.2016 р.

Також було з'ясовано, що ОСОБА_2 з 21.09.2011 року є особою з третьою групою інвалідністю, що при зверненні в 2013 році ним зазначено не було.

Переплата, яка виникла за період з 17.05.2013р. по 31.03.2017р., згідно розрахунку переплати по о/р НОМЕР_1, становить 7112,20 грн.

Листом від 07.04.2017 р. №08-00-019-15301 повідомлено відповідача про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

На даний час відповідач добровільно кошти не відшкодував, що стало підставою для звернення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до суду.

На підставі викладеного позивач просить стягнути з ОСОБА_2 переплату коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги в сумі 7112,20 гривень.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, дала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти його задоволення.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно рішення лікувально-консультативної комісії №70/12 від 17.05.2013р. мати відповідача - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, інвалід 1 групи загального захворювання, за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду та нездатна до самообслуговування (а.с.11).

17.05.2013 року ОСОБА_2 було подано заяву до управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, а саме по здійсненню догляду за інвалідом І групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до поданої заяви заявник був попереджений про обов'язок своєчасно повідомляти про всі обставини, що впливають на виплату допомоги та попереджений про відмову в призначенні або припинення виплати допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) в разі подання неповних чи недостовірних даних про доходи та майновий стан. Також відповідачем власноруч написано на заяві, що «у разі будь-яких змін зобов'язується повідомити в п'ятиденний строк» (а.с. 6-7).

Рішенням від 23.05.2013 року відповідачу було призначено компенсацію на період з 17.05.2013р. по 30.11.2013р. - по 172 грн. 05 коп. щомісячно; з 01.12.2013р. - по 04.10.2030р. -182 грн. 70 коп. щомісячно.

Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб,що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

Відповідно до акту від 27.03.2017 р. управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради проведено звірку повноти та достовірності інформації про доходи ОСОБА_2 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. з інформацією державної податкової інспекції у м. Вінниці та виявлено факт не повідомлення ОСОБА_2 позивача про отримання доходу за вказаний вище період на ПАТ «Вінниця облагротехсервіс» (а.с.16).

З копії трудової книжки, що міститься в матеріалах справи вбачається, що відповідач під час отримання компенсації у липні 2014 року був працевлаштований на посаду інспектора охорони водія ПП «Легіонер» м.Вінниця, на якій працював в період з 25.07.2014 р. по 31.03.2015 р. та на посаді охоронника в ПАТ «Вінниця облагротехсервіс», на якій працював в період з 01.12.2015 р. по 03.10.2016 р.(а.с. 18-19).

Також з довідки до акту огляду МСЕК вбачається, що ОСОБА_2 з 21.09.2011 року є особою з третьою групою інвалідністю, безтерміново (а.с. 20).

Відповідно до абзацу 4 пункту 9 Порядку фізична особа, яка надає соціальні послуги, у разі досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або настання інвалідності зобов'язана в десятиденний строк повідомити структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, який призначив компенсацію. Компенсація виплачується такій фізичній особі у новому розмірі з дня виповнення пенсійного віку або встановлення інвалідності, якщо вона у цей період надавала соціальні послуги.

Відповідно до абзацу 5 пункту 2 Порядку компенсація фізичним особам, які досягли пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та інвалідам, що надають соціальні послуги, призначається у зазначених розмірах (15 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам І групи, згідно абзацу 2 пункту 2 Порядку) виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням про призначення компенсації від 31.03.2017р. було здійснено відповідний перерахунок - призначено компенсацію з 17.05.2013р. по 30.11.2013р. у розмірі 134 грн., та з 01.12.2013р. по 24.07.2014р. у розмірі 142,35 грн.(а.с.21).

Згідно розрахунку переплати по о/р № 641014, переплата за період з 17.05.2013 року по 31.03.2017 року становить 7112,20 гривень (а.с.22-23).

Листом управління соціального захисту населення (лівобережне) Департаменту соціальної політики від 07.04.2017 року № 08-00-019-15301 відповідач був проінформований про повернення надміру сплачених коштів в розмірі 7112,20 гривень на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 не вказав, що є інвалідом ІІІ групи та працевлаштувався з 25.07.2014 року (а.с. 24-25).

Умови призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, передбаченої Законом України «Про соціальні послуги», визначаються Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про соціальні послуги», соціальні послуги - комплекс заходів з надання допомоги особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, з метою розв'язання їхніх життєвих проблем.

Відповідно до абзацу 6 пункту 4 Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, та перебувають у трудових відносинах, у тому числі на умовах неповного робочого дня (крім роботи вдома).

Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно із ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Таким чином, судом було встановлено, що відповідач в той час коли отримував компенсацію за надання соціальних послуг, не повідомив своєчасно Департамент про своє працевлаштування та надання йому ІІІ групи інвалідності, що призвело до нецільового використання бюджетних коштів, оскільки компенсація надавалась відповідачу, коли останній не мав права на її отримання.

Аналізуючи вище викладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про те, що позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів підлягає до задоволення.

Суд, керуючись Законом України «Про соціальні послуги», постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», ст. ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України ст.ст. 12,81,141,223, 263-265 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради №35410032086230 ЄДРПОУ 38782790 КФК 091205, код банк 802015 УДКСУ у Вінницькій області, надмірно виплачені кошти компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги за період з 17.05.2013р. по 31.03.2017р. у розмірі 7112 ( сім тисяч сто дванадцять ) грн.,20 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 711, 22 грн.

Рішення суду може бути оскаржено, шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя