
Справа № 143/1722/17
РІШЕННЯ
Іменем України
12 січня 2018 року м.Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Марченко Л. В.,
з участю секретаря Горбатюк Т. Б.,
представника позивача прокурора Майданюк Ю.О.,
представника третьої особи на стороні позивача Кучер Н.М.,
представника відповідача Яремчук В.І.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в місті Погребищі цивільну справу за позовом першого заступника керівника Калинівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, третя особа на стороні позивача Дзюньківський дитячий навчальний заклад "Сонечко" Погребищенського району Вінницької області про зобов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14.12.2018 року до Погребищенського районного суду Вінницької області звернувся перший заступник керівник Калинівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, третя особа на стороні позивача Дзюньківський дитячий навчальний заклад "Сонечко" Погребищенського району Вінницької області про зобов"язання вчинити певні дії, вказуючи що, Дзюньківський дошкільний навчальний заклад «Сонечко» передано в комунальну власність Дзюньківської сільської ради. Засновником дошкільного закладу є Дзюньківська сільська рада Погребищенського району ( п. 1.3 Статуту ДНЗ).
За даними Дзюньківської сільської ради ДНЗ користується земельною ділянкою орієнтовною площею 0,40 га, на яких розташована сама будівля та двір дошкільного закладу, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади с. Дзюньків Погребищенського району.
Оскільки, земельна ділянка, якою користується Дзюньківський дошкільний заклад має перебувати у нього на праві постійного користування.Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує ДНЗ не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
В судовому засіданні представник позивача прокурор Майданюк Ю.О., позовні вимоги підтримала в повному обсязі, адміністративний позов просила задовольнити.
Представник третьої особи на стороні позивача Дзюньківського ДНЗ "Сонечко" Погребищенського району Вінницької області - Кучер Н.М., в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення адміністративного позову.
Представник відповідача Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області - Яремчук В.І. в судовому засіданні адміністративний позов визнала в повному обсязі не заперечувала проти його задоволення.
Частиною 1 статті 189 КАС України встановлено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь - якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
З'ясувавши позицію учасників судового процесу, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, ґрунтуючись на наступних підставах.
Згідно ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурор, звертаючись до суду, самостійно визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до п. п.3, 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів, в їх основі завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (зокрема, економічних, соціальних) дій, програм, спрямованих на гарантування її економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо; інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Калинівською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів місцевого самоврядування та комунальних установ, вивчено інформацію Дзюньківської сільської ради від 17.07.2017 №446 та надані додатки.
Встановлено, що відповідно до Статуту дошкільного закладу, погодженого начальником відділу освіти Погребищенської райдержадміністрації та затвердженого рішенням №150, 53 сесії Дзюнківської сільської ради від 29.03.2010 року, головною метою дошкільного закладу є забезпечення реалізації громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
29.07.2010 у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців внесено запис № 11631020000000426 про державну реєстрацію даного дошкільного закладу як юридичної особи.
Засновник дошкільного закладу, Дзюньківська сільська рада, здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням та матеріалами, організовує будівництво та ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його завідувач, який призначається і звільняється з посади органом управління освітою.
Управління дошкільним закладом здійснюється Дзюньківською сільською радою.
Приміщення ДНЗ знаходиться за адресою: с. Дзюньків, Погребищенського району, Вінницької області, вул. Кооперативна, 56 та перебуває на балансі Дзюньківської сільської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 80 Закону України «Про освіту» порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
За приписами п. 5 ч.1 ст.123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
У частині 3 ст. 22 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Дзюньківський дошкільний заклад має перебувати у нього на праві постійного користування.
Згідно ст. ст. 124, 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує ДНЗ не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку засновника дитячого дошкільного навчального закладу - Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області з огляду на наведене.
Відповідно змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. З ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради, правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію' речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частинами 1, 3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Проте, в порушення вказаних норм законодавства до тепер правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Дзюньківським дошкільним навчальним закладом не оформлені.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про освіту» державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Положеннями ч. 3 ст. 66 Закону України «Про освіту» передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток.
Таким чином, Дзюньківська сільська рада, являючись суб'єктом, який здійснює управління ДНЗ, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ, допускаючи протиправну бездіяльність.
Так, питання надання дошкільному навчальному закладу земельної ділянки на праві постійного користування на розгляд сесії сільської ради не виносилися, відповідні рішення не приймалися, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.
Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України 24.03.2016 № 234, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 р. за № 563/28693, визначено певні вимоги до облаштування дошкільного закладу.
Так, п. 2 розділу 1 Санітарного регламенту визначено, що використання території, будівель, приміщень, споруд, обладнання дошкільних навчальних закладів іншими юридичними та фізичними особами з метою, що не пов'язана з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей, забороняється.
Разом з цим, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
У зв'язку з указаним, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.
Крім того, наявність акта на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу дошкільного закладу, привести її до вимог діючого законодавства.
Оскільки, Дзюньківською сільською радою упродовж тривалого часу (більше 7 років) не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ, вказане питання підлягає вирішенню судом.
Відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, в силу приписів ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.1, 2 ст.79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем належним чином доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги щодо зобов'яння Дзюньківської сільської ради вжити заходів для оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться Дзюньківський дошкільний заклад Дзюньківської сільської ради, Погребищенського району, Вінницької області, шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на землю.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд, ґрунтуючись на підставі повно і всебічно з'ясованих обставинах в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які надані позивачем при зверненні до суду, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, приходить до висновку про необхідність задоволення вищевказаного адміністративнного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому слід стягнути з Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, на користь Прокуратури Вінницької області 1600 грн. по сплаті судового збору.
На підставі ст. ст. 12, 116, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 26 ч. 1 п. 34, ст. ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», керуючись ст. 2, 9, 73-76, 90, 241, 242, 243, 243, 246, 250, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Дзюньківську сільську раду вжити заходів для оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться Дзюньківський дошкільний заклад Дзюньківської сільської ради, Погребищенського району, Вінницької області, шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового правана землю.
Стягнути з Дзюньківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області на користь Прокуратури Вінницької області 1600 грн. по сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення через Погребищенський районний суд.
Суддя